Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστοιχία ενέργειας με kg πετρελαίου/χρήματα


Παναγιώτης

Recommended Posts

Το Ecotect το έχω και εγώ. Είναι σχεδιασμένο από αρχιτέκτονες για ...αρχιτέκτονες.

Συμφωνώ απόλυτα!!! Πάντως και απλές περιπτώσεις που πήγα να προσομοιώσω είχα προβληματα. Έβγαιναν μη λογικά αποτελέσματα. Και όταν μιλάς για μεγάλους χώρους ή πολύ ψηλους όπως τα κλιμακοστάσια είναι λίγο άστα να πάνε.

 

Δηλ. αν ο λέβητας ειναι 50.000 kcal και το φορτίο 10.000 kcal η απόδοση πέφτει σημαντικά ακόμα κι αν είναι καινούργιος ο λέβητας...
Γιατί αυτό? Ο μεγάλος λέβητας δε θα έπρεπε να δουλεύει πιο λίγο για να ικανοποιήσει τις ανάγκες? Ή μήπως είναι κάτι σαν τα αμάξια μεγάλου κυβισμού? που καίνε πολύ για να παράγουν το ίδιο έργο?

_______________________________________________________________________________________________

edit

 

Ψάχνοντας για τη θερμογόνο δύναμη βρήκα αυτό από τους χημικούς του Αριστοτελείου :

http://www.eng.auth.gr/%7Echemtech/foititika/texniko_sxedio/energeia/oil_heating_values.htm

Από όσο βλέπω η θερμογόνος δύναμη συνδέεται με το ειδικό βάρος. O μέσος όρος για τα διάφορα ειδικά βάρη βγαίνει 10 kWh/lt οπότε πιστεύω ότι είμαι οκ από αυτή την πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, δεν μπορώ να βρω την αναφορά με την οποία δουλεύω εγώ δηλ. περίπου 10.5 kWh/lt

 

Όμως βρήκα ότι το πετρέλαιο έχει Θερμική Ικανότητα 8200 kcal/lt, δηλαδή 9.5 kWh/lt . Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το νούμερο, δεν έχει πολύ σημασία αν ειναι 9.5 ή 10.

 

Αναφορά :

 

Μπαλαράς, Κ., Αργυρίου, Α., Καραγιάννης, Φ. (2004). Συμβατικές και Ηπιες Μορφές Ενέργειας . Πρόγραμμα Προχωρημένων Σπουδών - Κατεύθυνση : Διαχείριση Ενεργειακών Συστημάτων, Τ.Ε.Ι. Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε.. Προσωπικά θα με ενδιέφερε καθώς προχωράς την εργασία αν θες να μας πεις περίπου τι βρίσκεις για τους βασικούς δείκτες, δηλ.

 

κατανάλωση ενέργειας kWh/m2

 

Εγκατεστημένη ισχύ φωτισμου, εξοπλισμού κλπ σε W/m2

 

συμμετοχή κλιματισμού, φωτισμού, εξοπλισμού στη τελική κατανάλωση ( % ) και να κάνουμε κουβέντα.

 

Ερώτηση προς προβληματισμό (νομίζω είναι κρίσιμη τώρα που ξεκινάς). Την κατανάλωση ενέργειας την δίνουμε πάντα ως δείκτη kWh/m2 ή kWh/m3 (πιο σπάνια, αλλά είναι πιο αντιπροσωπευτικό και αξιόπιστο).

 

Όταν λες kWh/m2 εννοείς ανά μονάδα επιφανείας κλιματιζόμενου χώρου ή ανά μονάδα επιφανείας ασχέτως αν κιλματίζεται ή όχι ???? (εδώ σε θέλω χεχε). Διότι, σκέψου, αν ο κλιματισμός (ψυξη θερμανση μηχανικός αερισμός) είναι (που είναι) ένα μεγάλο μέρος της τελικής κατανάλωσης, έχει νόημα να συμπεριλάβεις π.χ. τα υπόγεια που δεν κλιματίζονται στα m2 ???

 

Ρωτάω να δω τι έχετε (αν) αποφασίσει για να σου πω και εγώ την άποψή μου, διότι υπάρχει μια γενικότερη σύγχηση επι του θέματος και "αντικρουόμενες" απόψεις.

 

Βασικό λοιπόν στην αρχή, να οριστεί σε τι αναφέρεται ο κάθε δείκτης.

Link to comment
Share on other sites

Ένα προγραμματάκι που έχω από αξιόπιστο κατασκευαστή εξαρτημάτων σχετικά με καυστήρες παίρνει υπόψιν τα εξής στοιχεία:

 

Κατώτερη θερμογόνο δύναμη πετρελαίου: 10.195Kcall/kg ή 99,6Kw/lt

Πυκνότητα πετρελαίου: 0,84Kg/lt.

 

Αυτά τα έβγαλα με δοκιμές και μπορεί να έχουν μικρά (πολύ μικρά) σφάλματα στρογγυλοποίησης.

 

Ο βαθμός απόδοσης του λέβητα μπορεί να είναι 90%, αν τον μετρήσεις, αλλά πρακτικά έχεις μικρότερο βαθμό απόδοσης. Αυτό διότι τα νερά του λέβητα κρυώνουν όταν αυτός σβήνει, έχεις απώλλειες στις σωληνώσεις κλπ κλπ. Πιο ρεαλιστικό νούμερο νομίζω ότι είναι πχ το 70% σαν μέσος ετήσιος βαθμός απόδοσης (νομίζω ότι κάπως έτσι λέγεται). Και μια σημείωση. Οι κατασκευαστές συνήθως δίνουν τον βαθμό απόδοσης της κάυσης. Αν αυτός είναι 90% σημαίνει ότι το 10% της κατώτερης θερμογόνου δύναμης του πετρελαίου φεύγει στην καπνοδόχο. Όμως, από αυτό που απορροφάται από το νερό ένα ποσοστό πάει στις σωληνώσεις προς κατανάλωση και το υπόλοιπο είναι απώλλειες από το σώμα του λέβητα προς το λεβητοστάσιο (απώλλειες ακτινοβολίας). Έτσι ο β.α είναι μικρότερος από αυτόν που μετράμαι με το όργανο ας πούμε κατά 2-4 ποσοστιαίες μονάδες που λέμε και στις εκλογές (το 90% γίνεται 86-88%)

Link to comment
Share on other sites

@miltos: Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ερώτηση προς προβληματισμό (νομίζω είναι κρίσιμη τώρα που ξεκινάς). Την κατανάλωση ενέργειας την δίνουμε πάντα ως δείκτη kWh/m2 ή kWh/m3 (πιο σπάνια, αλλά είναι πιο αντιπροσωπευτικό και αξιόπιστο).

 

Όταν λες kWh/m2 εννοείς ανά μονάδα επιφανείας κλιματιζόμενου χώρου ή ανά μονάδα επιφανείας ασχέτως αν κιλματίζεται ή όχι ???? (εδώ σε θέλω χεχε). Διότι, σκέψου, αν ο κλιματισμός (ψυξη θερμανση μηχανικός αερισμός) είναι (που είναι) ένα μεγάλο μέρος της τελικής κατανάλωσης, έχει νόημα να συμπεριλάβεις π.χ. τα υπόγεια που δεν κλιματίζονται στα m2 ???

 

Ρωτάω να δω τι έχετε (αν) αποφασίσει για να σου πω και εγώ την άποψή μου, διότι υπάρχει μια γενικότερη σύγχηση επι του θέματος και "αντικρουόμενες" απόψεις.

 

Βασικό λοιπόν στην αρχή, να οριστεί σε τι αναφέρεται ο κάθε δείκτης.

Χμμμ... Ενδιαφέρον ερώτημα. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ο πλέον κατάλληλος για να απαντήσω επί του θέματος. Πάντως προσωπικά νομίζω ότι η αναγωγή θα πρέπει να γίνεται ανά μονάδα κλιματιζόμενου χώρου. Μου φαίνεται πιο σωστό. Βέβαια όποιος και από τους δύο δείκτες και να χρησιμοποιηθεί για να γίνουν συγκρίσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα αρκεί να είναι ο ίδιος για όλα τα κτίρια.

 

Φαντάζομαι ότι στην εκλογή του δείκτη θα παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι όπως το που έχει τοποθετηθεί η μόνωση (στην οροφή του υπογείου ή στο δάπεδο). Πάντως, όταν θα βρεις χρόνο, θα ήθελα να ακούσω τις διάφορες απόψεις επί του θέματος. Αν έχεις και κάποια σχετικά links παράθεσε τα.

 

Ίσως το σωστότερο να είναι (που συνήθως είναι) η χρήση πολλαπλων δεικτών με διαφορετική βαρύτητα ώστε να προκύψει ένας σταθμισμένος μέσος όρος. Τώρα ποιοι δείκτες πρέπει να χρησιμοποιηθούν και ποια στάθμιση πρέπει να γίνει είναι ένα άλλο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμφωνώ και εγώ με αυτό που λες.

 

Νομίζω ότι ο πιο αντιπροσωπευτικός δείκτης είναι kWh/m2 κλιματιζόμενης επιφάνειας. Βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι "εμείς δίνουμε την κατανάλωση ενέργειας ανα μοναδα επιφανείας για το συγκεκριμένο κτίριο, είτε κλιματίζονται κάποιοι χώροι είτε όχι κι αυτό διότι μας ενδιαφέρει να δούμε τελικά το κτίριο. Είναι ενεργοβόρο ή οχι ?, αν δεν κλιματίζονται κάποιοι χώροι τότε απλά σημαίνει ότι ειναι λιγότερο ενεργοβόρο". link δεν εχω, αλλά τα εχω ακούσει σε ημερίδες.

 

 

Οι βασικοί δείκτες πρέπε να περιλαμβάνουν (το είδος επιφάνειας, δηλ. κλιματιζόμενη ή οχι ειναι υποκειμενικό, παραθέτω τι εγώ εχω κάνει σε άλλες δουλειές) :

 

kWh/m2 και kWh/m3 (συνολικά) ανά κλιματιζόμενη επιφάνεια (ή αν θες ολο το κτίριο)

 

kWh/m2 και εγκατεστημένη ισχύς (W/m2) για εξοπλισμό πάλι ανα κλιματιζόμενη επιφάνεια (γιατί αν προσέξεις το 90% του γραφειακού εξοπλισμού βρίσκεται σε κλιματιζόμενους χώρους) αλλά είπαμε είναι τι παραδοχές κάνεις.

 

kWh/m2 και W/m2 για φωτισμό, ανά φωτιζομένη επιφάνεια, δηλ. πρακτικά για όλο το κτίριο.

 

kWh/m2 και W/m2 για HVAC ανα κλιματιζόμενη.

 

Μπορείς επίσης να δώσεις ένα δείκτη ενεργειακής έντασης, δηλ. kWh/εργαζόμενο ή φοιτητή. (πάντα σε ετήσια βάση).

 

Την ενέργεια σου (τελική κατανάλωση) εγώ νομίζω οτι θα πρέπει να τη σπάσεις σε : α) ενέργεια για φωτισμό, β) ενέργεια για εξοπλισμό, γ) ενέργεια για HVAC και να δώσεις σε ποσοστά συμμετοχής (προσεγγιστικά πάντα).

 

στο γ) θα πρέπει να τη διαχωρίσεις επίσης σε ηλεκτρική και θερμική, όπως επίσης και τι ποσοστό καταναλώνεται για θέρμανση, τι για ψύξη και τι για αερισμό.

 

Αν τα μέτρα για εξοικονόμιση ενέργειας αφορούν και τις 3 βασικές κατηγορίες (φωτισμό εξοπλισμό HVAC) τότε θα πρέπει να μπεις σε μια πιο λεπτομερή ανάλυση και να πεις π.χ. Φωτισμός, πόσα φωτιστικά υπάρχουν με λαμπτήρες πυρκατώσες, πόσα φθορισμού, σε τι ποσοστό συμμετέχουν και μετα, π.χ. αντικαθιστώντας τους λαμπτήρες πυρακτώσεως με CFL ή φθορίου να δεις τι γίνεται και αν αξίζει (που θα αξίζει). Αν οι παρεμβάσεις επικεντρώνονται κυρίως στα δομικά υλικά και το κέλυφος τότε θα πρέπει να αναλύσεις μόνο το HVAC νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

@ GeorgeS : Ο συντελεστής κατοίκησης του κτιρίου w για διαφορετικές συνθήκες κατοίκησης τί τιμή παίρνεί? Πχ για 12-13 ώρες που είναι το κτίριο πόσο θα έπρεπε να βάλω? για 24 ώρες?

 

@ everybody : Σε ένα κτίριο που χρησιμοποιείται μόνο ημέρα, εφόσων υπάρχουν δεδομένα για την θερμοκρασία ημέρας, έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν αυτές αντί για τις μέσες τιμές 24ώρου? Μια τέτοια επιλογή είναι αποδεκτή ή στην πράξη θα οδηγήσει σε υποδιαστασιολόγηση τως συστημάτων θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.