Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεσοτοιχία και αντισεισμικός αρμός


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

ζητώ τη βοήθειά σας εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει γιατί στην πολεοδομία διϊστανται οι απόψεις και τηλέφωνο στη ΔΟΚΚ δεν πιάνω...

 

Έχω περίπτωση ύπαρξης μεσοτοιχίας στο όριο που κολλάει το κτίριό μου..

 

Η μεσοτοιχία απαγορεύεται να πειραχτεί, οπότε θα παραμείνει καταλαμβάνοντας το πλάτος του αρμού που θα έπρεπε να υλοποιηθεί.,

 

Τα υποστυλώματα θα μπουν πιο μέσα και αφού ξεπεραστεί το ύψος της μεσοτοιχίας θα βγουν σε πρόβολο οι πλάκες μέχρι του ορίου που θα εξασφαλίζει τον απαιτούμενο αντισεισμικό αρμό από το όριο του οικοπέδου.

 

Στις στάθμες όμως που συνεχίζει να υπάρχει ο μεσότοιχος τι γίνεται με τον αντισεισμικό αρμό εφόσον αυτός ΔΕΝ υφίσταται πρακτικά από το όριο του οικοπέδου?

 

Προσμετράται στην κάλυψη και δόμηση?

 

Δηλ. η κάλυψη θα προκύψει συμπεριλαμβάνοντας και το πλάτος του αρμού από εκείνη τη στάθμη που υπάρχει ο μεσότοιχος και ΔΕΝ υλοποιείται ο αρμός?

 

Αντίστοιχα... στις στάθμες που υφίσταται ο μεσότοιχος θα προσμετρηθεί το πλάτος του αντισεισμικού αρμού στη δόμηση?

 

Προσωπικά θεωρώ πως ΟΧΙ εφόσον ΔΕΝ αποτελεί επιλογή μας η υλοποίηση του αρμού στις στάθμες αυτές.... Στην Πολεοδομία άλλοι συμφωνούσαν μαζί μου και άλλοι όχι οπότε σαφές συμπέρασμα δεν βγήκε..

 

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η κάλυψη και η δόμηση πηγαίνει σύμφωνα με αυτή του ορόφου (στον οποίο κατασκευάζεται "το πρώτον" ο αντ αρμός) που προφανώς βρίσκεται πάνω από την μεσοτοιχία,

επειδή εννοείται ότι αν κατεδαφισθεί κάποτε μετά από συναίνεση η μεσοτοιχία θα κατασκευασθεί και εκεί αντίστοιχος αντισεισμικός αρμός

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.