Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύποι μονάδων παραγωγής (θέρμανση - ψύξη)


miltos

Recommended Posts

Στην πείρπτωση θέρμανσης ψύξης με αντλίες θερμότητας αέρος - νερού (σε συνδιασμό πχ με fan coil) τι επιλέγουμε?

Θέρμανση: Κεντρική αερόψυκτη Α.Θ?

Ψύξη: Αερόψυκτος ψύκτης?

 

Αν είχαμε μια καναλάτη μονάδα που εξυπηρετεί ολόκληρο τον προς επιθεώρηση χώρο, στη θέρμανση θα επιλέγαμε:

Θέρμανση: Κεντρική αερόψυκτη Α.Θ?

Ψύξη: Αερόψυκτη Α.Θ (όπως δηλαδή και στην περίπτωση των split units)?

 

Σαν "άλλου τύπου" ποιες περιπτώσεις θεωρούμε?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, με επιφύλαξη μη μου ξεφεύγει κάτι, νομίζω ότι όποιο τύπο Α.Θ. και να διαλέξεις στο πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ... το ίδιο κάνει. Για να συγκινηθεί το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξεις σε λέβητα ή τηλεθέρμανση όπως λέει και η ΤΟΤΕΕ1. Για αυτό όλες οι ΑΘ είναι το ίδιο.

 

Υποθέτω ότι ορίζεις την Α.Θ. σε συνάρτηση με τον ρόλο που παίζει στην εγκατάσταση και για λόγους περίπου ακαδημαϊκούς. Αν τώρα και με την επιθεώρηση λεβήτων - κλιματισμού στο μέλλον παίξει κανένα ρόλο.... δεν ξέρω.

 

Μπορεί όπως στη δεύτερη περίπτωση να έχεις καναλάτη μονάδα που δίνει σε ένα χώρο. Τότε θα θεωρούσα ότι λειτουργεί σαν τοπική αερόψυκτη ΑΘ - αερόψυκτη ΑΘ. Αν έδινε και σε άλλους χώρους (κεντρική εγκατάσταση) θα έβαζα κεντρική αερόψυκτη ΑΘ-αερόψυκτη ΑΘ.

 

Στην πρώτη περίπτωση θα έβαζα κεντρική αερόψυκτη και αερόψυκτη ΑΘ αν είχα αντλία θερμότητας που έδινε σε κεντρική εγκατάσταση. Μπορεί η ΑΘ να λειτουργεί με την ίδια περίπου λογική όπως ένας ψύκτης το καλοκαίρι αλλά δεν θα έβαζα ψύκτη. Ψύκτη θα έβαζα αν είχα το καλοκαίρι λέβητα για τα φαν κόιλς και το καλοκαίρι ψύκτη.

 

Σε κάθε περίπτωση τα αποτελέσματα (νομίζω) είναι ίδια και για τους ψύκτες.

 

Μου θυμίζει η υπόθεση λίγο τους ηλιακούς. Που ενώ βάζεις επιλεκτικό και νομίζεις ότι θα διαφέρουν τα αποτελέσματα... surprise!!!... μένουν ίδια είτε απλό βάλεις είτε κενού.... Κουφό ε;

 

Τώρα για το άλλου τύπου... Ισως εννοεί περιπτώσεις εξωτικές, όπως ΑΘ με πηγή τη θάλασσα;... δεν ξέρω.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, παίζοντας και γω με τις επιλογές Α.Θ. διαπίστωσα ότι δεν αλλάζει κάτι στις καταναλώσεις του κτιρίου και του Κ.Α. (δεν δοκίμασα όμως με β.α. δικτύου μικρότερο από 1). Το Κ.Α. φοβόμουνα περισσότερο.

 

Οπότε, προς το παρόν, κρατώ το συμπέρασμα ότι αυτή η επιλογή δεν παίζει ρόλο στους υπολογισμούς.

 

Στους ηλιακούς είναι λογικό να μην αλλάζει κάτι όποιον τύπο και να επιλέξουμε, καθώς για το κτίριό μας ορίζουμε τον "συντελεστή αξιοποίησης", ενώ το Κ.Α έχει απλά βαθμό κάλυψης 15%.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ. Στις γεωθερμικές π.χ. περίμενα (από διαίσθηση) κάτι να αλλάξει. Συνεισφορά ΑΠΕ... κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω βέβαια πως το χειρίζεσαι το θέμα και μπορεί να κάνω λάθος.

 

 

Κοίτα τώρα με τους ηλιακούς. Σε νέο κτήριο, για να πιάσεις 60% στην περιοχή μου με λογικά τμ, πρέπει να βάλεις επιλεκτικό. Η διαφορά του ποσοστού κάλυψης του επιλεκτικού με του απλού είναι αισθητή.

 

Ο βαθμός αξιοποίησης είναι βέβαια το μέτρο της διαφοροποίησης, γιατί με ίδια τμ στους επιλεκτικούς είναι μεγαλύτερος.

Αυτό που με ξένισε είναι ότι περίμενα τη διαφορά στις καταναλώσεις λίγο μεγαλύτερη.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.