Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμφισβήτηση κτηματολογικού τοπογραφικού από γείτονα


naszach

Recommended Posts

Καλά ρε παιδιά, εδώ δαπανήθηκαν εκατομμύρια για τη σύνταξη ενός σωστού κτηματολογίου, πληρώνουμε άπαντες για πάρουμε αντίγραφα τίτλων (οριστικών μας λένε, άσχετα που δεν μπορείς να βασιστείς σ' αυτούς για να πουλήσεις ή να αγοράσεις γη) και στο τέλος πρέπει να πληρώσει ο καθένας έναν τοπογράφο για να κάνει καινούργιο κτηματολογικό διάγραμμα? Πάμε καλά? Τελικά τι πέτυχε το παρόν κτηματολόγιο - μόνο να πιστοποιεί ότι κάποιος έχει στην κατοχή του περίπου x στρέμματα, περίπου στην y περιοχή και συνορεύει με τους a, b, c στο περίπου? Γιατί δεν έβαλαν από την αρχή τοπογράφους να μετρήσουν όλα τα γεωτεμάχια αλλά βασίστηκαν στα συμβόλαια που ήταν τελείως ανακριβή? Με τέτοιες τσαπαστουλιές δεν είναι να απορεί κανείς γιατί καταστραφήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με 35€/δικαίωμα (και άλλα 35€ σου λέω εγώ ευρωπαϊκή επιχορήγηση) ή ακόμα χειρότερα "τσάμπα" που επιχειρήθηκε παλιότερα, δε γίνεται αυτό που έχεις στο μυαλό σου (το οποίο καταλαβαίνω) και ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, εδώ δαπανήθηκαν εκατομμύρια για τη σύνταξη ενός σωστού κτηματολογίου, πληρώνουμε άπαντες για πάρουμε αντίγραφα τίτλων (οριστικών μας λένε, άσχετα που δεν μπορείς να βασιστείς σ' αυτούς για να πουλήσεις ή να αγοράσεις γη) και στο τέλος πρέπει να πληρώσει ο καθένας έναν τοπογράφο για να κάνει καινούργιο κτηματολογικό διάγραμμα? Πάμε καλά? Τελικά τι πέτυχε το παρόν κτηματολόγιο - μόνο να πιστοποιεί ότι κάποιος έχει στην κατοχή του περίπου x στρέμματα, περίπου στην y περιοχή και συνορεύει με τους a, b, c στο περίπου? Γιατί δεν έβαλαν από την αρχή τοπογράφους να μετρήσουν όλα τα γεωτεμάχια αλλά βασίστηκαν στα συμβόλαια που ήταν τελείως ανακριβή? Με τέτοιες τσαπαστουλιές δεν είναι να απορεί κανείς γιατί καταστραφήκαμε.

 

Μα δεν μπορούν να βασιστούν σε κάτι άλλο εκτός από τα συμβόλαια, αυτά είναι οι τίτλοι ιδιοκτησίας. Κι επειδή αυτά είναι ανακριβή προκύπτουν προβλήματα. Τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν;

Οι τίτλοι δεν είναι οριστικοί ακόμα, η προθεσμία έχει πάει το 2017 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιος εναι ομως διαθετιμενος να πληρωσει?

 

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Εγώ είπα σε πελάτισσα που της ζητήθηκε να υπογράψει υπευθυνη δήλωση συναίνεσης να ρωτήσει τον ενδιαφερόμενο γείτονα αν προτίθεται να πληρώσει αυτός τον τοπογράφο (εμένα) ώστε να κάνω τους ελέγχους που πρέπει να γίνουν. Η ίδια δεν μπορούσε να μπεί στη διαδικασία να πληρώνει.

Φυσικά δεν προχώρησε η δουλειά μιας και κανένας όμορος δεν ήθελε να υπογράψει...

Link to comment
Share on other sites

παλια δεν ειχαμε κινητα ....τωρα με κινητο γινεται ανετα η κτηματογραφηση με gps 8-)

 

μην ξεχναμε τοπε ολοκληρος υπουργος :mrgreen:

 

 

 

 

 

Ετσι για " να θυμουνται οι μεγαλοι...και να μαθαινουν οι μικροί..."

οπως ειπε και ενας καλος συνφορουμιτης!!!

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα, ας ελπίσω κάποιος να απαντήσει.... σε περίπτωση δικού μου πελάτη, κάναμε διόρθωση ορίων στο κτηματολόγιο. Το κτηματολόγιο έστειλε θετική εισήγηση και κοινοποιήσαμε στους ομόρους (οι περισσότεροι είχαν ήδη συναινέσει με το γνήσιο της υπογραφής και δεν χρειάστηκε να γίνει σε αυτούς κοινοποίηση). Ένας όμορος λοιπόν υπέβαλλε ένσταση η οποία αποτελούνταν από ένα τρισέλιδο χωρίς νόημα, κι ένα διάγραμμα (ο θεός να το κάνει....) χωρίς κανένα άλλο στοιχείο πλην των κορυφών της κοινής μας πλευράς οι οποίες ήταν οι κορυφές του κτηματολογίου. Δηλαδή, με άλλα λόγια, έφερε ένα συμβόλαιο του 1967 χωρίς τοπογραφικό κι ένα πρόχειρο διάγραμμα (υπογεγραμμένο από υπομηχανικό) του 2013 και ένα κείμενο στο οποίο υποστήριζε ότι τα όρια του είναι αυτά που λέι το κτηματολόγιο. Πήγαμε λοιπόν στον προϊστάμενο και του εξηγήσαμε ότι αυτός ο όμορος βάσει συμβολαίου δικαιούται 700τμ. Εμείς με τη διόρθωση του δίνουμε 1000τμ. κι αυτός επιμένει να θέλει τα 1100τμ που λέει το κτηματ. διάγραμμα. Ο προϊστάμενος λέει ότι είναι υποχρεωμένος να λάβει υπόψη την ένσταση και επομένως να κάνει εν μέρει δεκτή την αίτηση τη δική μας, κι αν δε συμφωνούμε να πάμε στα δικαστήρια...

Ερωτήσεις:

1) η ένσταση του ομόρου δεν πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές?

2) ο προϊστάμενος γιατί υποχρεούται να την λάβει υπόψη? ποιος νόμος το λέει αυτό? εγώ διάβασα ότι μπορεί να δώσει είτε θετική είτε αρνητική απάντηση....εγώ πρότεινα αφενός να διαβάσει την τεχνική μου έκθεση όπου αναφέρω αναλυτικά τι λέει το δικό μας συμβόλαιο και τι του ομόρου και αφετέρου να απορρίψει την ένσταση ως ανεπαρκή και ανεδαφική.

3) γιατί να πρέπει ο δικός μου πελάτης να πάει στα δικαστήρια κατά της απόφασης του προϊσταμένου κι όχι ο όμορος ο οποίος σηκώθηκε ένα πρωί και είπε τώρα θα δημιουργήσω πρόβλημα? 

 

Τι μου προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παύλο κατά λάθος....με πνίγει το δίκιο και δεν βλέπω μπροστά μου... :mrgreen: Θα το μεταφέρω εδώ:

 http://www.michanikos.gr/topic/21367-%CE%95%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF/page-6

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.