Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρίσιμες περιοχές κατακόρυφων στοιχείων


 
dix e6

Recommended Posts

Χαίρεται και από μένα!

 

ΕΚΩΣ παρ. 18.4.5 β & γ

 

β) όταν υπάρχει τοίχος από τη μια πλευρά του υποστυλώματος, τότε όλο το ύψος του θεωρείτε κρίσιμο. Το ίδιο ισχύει για τα γωνιακά υποστυλώματα, τα οποία έχουν τοίχο από τη μια πλευρά κατά χ η και κατά ψ.

Όταν ένα υποστύλωμα έχει από τη μια η και από τις δυο μεριές του τοίχο, ο οποίος δεν εκτείνετε σε όλο το ύψους του ορόφου, το σύνολο του ύψους του θεωρείτε κρίσιμο

 

γ) όταν το υποστύλωμα συνδέεται με τοίχωμα σε μέρος του ύψους του τότε κρίσιμο θεωρείτε όλο το υπόλοιπο ύψους.

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

 

Όταν έχω ένα υποστύλωμα σε 2οροφο κτίριο το οποίο είναι στην συμβολή 3 δοκαριών, δηλαδή κατά τη μια διεύθυνση έχει μονό από την μια πλευρά τοίχο ενώ κατά την άλλη έχει και από της δυο μεριές, και στο υπόγειο συνδεετε σε όλο του το μήκος με τοίχωμα υπογείου. Τότε θα θεωρήσω κρίσιμο όλο το ύψους του (και τα 9 μέτρα του- 3 ανά όροφο)?

 

Σε αλλη θέση στην κάτοψη μου, που δεν έχω υπόγειο, το υποστύλωμα είναι για 3 μετρά στο χώμα ώστε να γίνει θεμελίωση με πέδιλο στο ίδιο βάθος

(αυτό είναι απαραίτητο?) με τα άλλα. Εκεί προφανώς δεν θεωρείτε κρίσιμο ε?

 

Επίσης, τα παραπάνω ισχύουν για τα τοιχεια? Σε παρόμοια θέση αν έχω τοιχειο θα το θεωρήσω όλο κρίσιμο ή κατά τα γνωστά?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όσον αφορά τα υποστυλώματα εφόσων υπάρχει τοιχοποιία μόνο από τη μία πλευρά είσαι υποχρεωμένος να τα θεωρήσεις κρίσιμα σε όλο του το ύψος.

 

Στα τοιχώματα τώρα πάλι δεν ειμαι σίγουρος για το αν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Όσον αφορά την τοιχοποιία εκτός επιπέδου φαντάζομαι ότι δεν απαιτείται. Για την εντός όμως (παράλληλα με το τοίχωμα) δε ξέρω. Στον κανονισμό νομίζω ότι δεν έχει σαφή αναφορά, οπότε πιθανότατα δεν απαιτείται.

 

Κανείς ποιο έμπειρος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις παντού όλο το ύψος κρίσιμο να τελειώνεις?Ποια είναι η διαφορά?Θα γλιτώσεις μερικά τσέρκια?Σώθηκες!!

 

Επίσης για τοιχεία E.K.Ω.Σ 2000 18.5.2. "..Σε κάθε περίπτωση η κρίσιμη περιοχή καλύπτει ολόκληρο το ύψος του κάτω ορόφου ενώ οι λεπτομέρειες οπλίσεως συνεχίζονται και σε ένα τουλάχιστον υποκείμενο (υπόγειο)..."

 

Γενικά το ισόγειο παρ'το κρίσιμο σε όλα τα στοιχεία υποστυλώματα και τοιχεία και βάλε τον ίδιο οπλισμό στο υπόγειο.

 

Για την κοινή θεμελίωση , αυτό το χώμα που καλύπτει τα μισά υποστυλώματα πως θα το προσομοιώσεις?Προφανώς δεν θα είναι πιο δύσκαμπτα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

nik, δε νομίζω να προωμοιώνεις το χώμα που περιβάλλει τα υποστυλώματα μέχρι τη στάθμη της θεμελίωσης. Δε νομίζω πως το χώμα αυτό μπορεί να κάνει διαφορά σε σχέση με τη δυσκαμψία ης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όσον αφορά τα υποστυλώματα εφόσων υπάρχει τοιχοποιία μόνο από τη μία πλευρά είσαι υποχρεωμένος να τα θεωρήσεις κρίσιμα σε όλο του το ύψος.

από που προκύπτει αυτό;

Γιατί δεν παίρνεις παντού όλο το ύψος κρίσιμο να τελειώνεις?Ποια είναι η διαφορά?Θα γλιτώσεις μερικά τσέρκια?Σώθηκες!!

Συμφωνώ. Γενικά αξίζει τον κόπο μόνο σε μεγάλου μεγέθους έργα να λαμβάνει κανείς υπόψη τις κρίσιμες περιοχές για την διαστασιολόγηση.

 

Σε αλλη θέση στην κάτοψη μου, που δεν έχω υπόγειο, το υποστύλωμα είναι για 3 μετρά στο χώμα ώστε να γίνει θεμελίωση με πέδιλο στο ίδιο βάθος

(αυτό είναι απαραίτητο?) με τα άλλα. Εκεί προφανώς δεν θεωρείτε κρίσιμο ε?

Ο κανονισμός δεν σε υποχρεώνει να έχεις κοινή στάθμη για την θεμελίωσή σου. Αν η γεωμετρία του κτιρίου σου, σου επιτρέπει να έχεις διαφορετική στάθμη τότε μπορείς να την κάνεις. Θέλει προσοχή στην διαμόρφωση των κατασκευαστικών λεπτομερειών.

Link to comment
Share on other sites

Κοινή στάθμη θεμελίωσης. Ο κανονισμός από ότι θυμάμαι λέει να αποφεύγονται ανισοσταθμίες στην θεμελίωση. Και φυσικά δεν σε υποχρεώνει αλλά όλοι γνωρίζουν οτι οι ανισοσταθμίες πρέπει να αποφεύγονται.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι για μια εργασία που έχω στη σχολή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

Τελικά στο τοίχωμα εξυπακούεται ότι θεωρούμε κρίσιμο το ισόγειο και το υπόγειο στον πρώτο όμως όροφο?

Εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν γλιτώνεις τίποτα παίρνοντας κρίσιμες και μη περιοχές (λίγα τσέρκια όπως λες nik) αλλά επειδή είναι για την σχολή ξέρει κανείς θεωρητικά ποιο είναι το σωστό σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.