Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Δεύτερον:

Σε κάποια κουβέντα που είχα για το θέμα αυτό μου αναφέρθηκε ότι σε περίπτωση που επηρεάζονται τοιχοποιίες σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%, σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις,

θα χρειαστώ κατά πάσα πιθανότητα κανονική άδεια... Γνωρίζεται κάτι για αυτό το ποσοστό και από που προκύπτει (αν προκύπτει από κάπου) ???

Το αναφέρει η Λεμπέση στις σημειώσεις της για τα αυθαίρετα στο σημείο "Εξαιρέσεις από την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος θέλει ο ιδιοκτήτης να ανοίξει σε εσωτερικούς τοίχους κάποια ανοίγματα (παράθυρα).

 

Πρώτον:

Τα ανοίγματα δε θα γίνουν σε φέρουσες τοιχοποιίες οπότε με βάση το ΝΟΚ αρθ.4 παρ.3α "....Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές...."

μπορώ να προχωρήσω χωρίς άδεια, αλλά με ενημέρωση με το κατάλληλο έγγραφο του ΥΠΕΚΑ την αρμόδια ΥΠ.ΔΟΜ. και το Αστυνομικό Τμήμα? (το διασκευές με καλύπτει?)

 

Δεύτερον:

Σε κάποια κουβέντα που είχα για το θέμα αυτό μου αναφέρθηκε ότι σε περίπτωση που επηρεάζονται τοιχοποιίες σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%, σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις,

θα χρειαστώ κατά πάσα πιθανότητα κανονική άδεια... Γνωρίζεται κάτι για αυτό το ποσοστό και από που προκύπτει (αν προκύπτει από κάπου) ???

 

Τρίτον:

Σαν κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος γνωρίζετε αν χρειάζεται να γίνει ενημέρωση ή υποβολή κάποιου τύπου αίτησης σε άλλες υπηρεσίες? (Δεν αναφέρομαι για την αναγγελία στο ΙΚΑ για τις εργασίες)

 

Αν είναι νομίμως υφιστάμενος ο χώρος από Άδεια, και όχι 3843 ή 4014, τότε θεωρώ δεν έχεις πρόβλημα.

 

Το 20 % που σου είπαν μάλλον αναφέρονται στο να μην θεωρηθούν οι εργασίες "Ριζική ανακαίνηση" (κατά τον ορισμό της στον ΚΕΝΑΚ), γιατί τότε πρέπει να βγάλεις άδεια, να υποβάλεις ΜΕΑ, σε υποχρεώνει να εφαρμόσεις θερμομονώσεις κλπ..

 

Αλλά το 20% δεν αναφέρεται γενικώς σε εσωτερικές τοιχοποιείες, διάβασε τον ορισμό του ΚΕΝΑΚ τι σημαίνει ριζική ανακαίνιση..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι για να είναι ριζική ανακαίνιση πρέπει το κόστος να είναι μεγαλύτερο του 25% της αξίας του κτιρίου ή η ανακαίνιση να αφορά τουλάχιστον στο 25% του κελύφους.

Εδώ που έχουμε απλά ανοίγματα σε εσωτερικούς τοίχους, λίγο δύσκολο να φτάσει το 25% της αξίας του κτιρίου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι το φόρτε μου στα των κανονισμών των στατικών, αν θυμάμαι καλά πέρα από ένα ποσοστό (10%) καθαίρεσης τοιχοποιίας (μη φέρουσας) υπήρχε η απαίτηση στατικού έλεγχου ξανά. Οπότε με βάση αυτό νομίζω υπάρχει αυτό το ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπήρχε υπήρχε παρ ότι όπως είπα δεν είναι το φόρτε μου τα των στατικών. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα κάτι.

Σε αλλαγές χρήσης το είχα αντιμετωπίσει σε μερικές πολεοδομίες (όταν ήταν καλά "διαβασμένος" ο στατικός) οπότε αποφεύγαμε να αφαιρέσουμε πολλούς τοίχους ή κατασκευάζαμε τα «ισοδύναμα» για να μη πρέπει να γίνει επανέλεγχος στατικός που θα ήταν αγγούρι.

 

(λίγο υπομονή μπορεί να το θυμάται κάποιος άλλος πιο συγκεκριμένα)

 

Θυμάμαι την πρώτη φορά που το αντιμετώπισα ήταν κάπου στο 1991-92 πολεοδομία Ρόδου σε αλλαγή χρήσης Ξενοδοχείου που είχε γίνει ειδικό θέμα και είχε παρέμβει και ο σύλλογος δικηγορών Ρόδου.

Άρα αρκετά παλιά ιστορία και αφορούσε τον τότε νέο αντισεισμικό κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί λέω πως δεν έχει σημασία. Γιατί οι τοιχοποιίες δεν συμμετείχαν πουθενά. Μόνο σαν νεκρό φορτίο λογίζονταν, οπότε με την καθαίρεση υπήρχε ελάφρυνση φορτίου άρα ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Κ εγώ στην αρχή σκέφτηκα τον ΚΕΝΑΚ, αλλά θυμόμουν ότι αναφέρει 25% για ριζική ανακαίνιση κλπ. κλπ. , όπως το αναφέρει ο Faethon11, κ έτσι το απέκλεισα.

Άρα μόνο αν προέρχεται από κάποια παλιότερη κανονιστική διάταξη. Βέβαια να πω την αλήθεια κ σε συζητήσεις για άλλες περιπτώσεις μου είχαν ξαναπεί αυτό το ποσοστό για τις τοιχοποιίες,

βέβαια ποτέ δε μπορούσαν να θυμηθούν από που προέρχεται!! (για κακή μου τύχη!!)

 

Για την πυροσβεστική θα το κοιτάξω!

 

Υ.Γ.

το μόνο που μπόρεσα να εντοπίσω όσον αφορά το ποσοστό 20% και την υποχρέωση για στατική μελέτη είναι το παρακάτω το οποίο βέβαια αναφέρεται σε επιφάνειες και φορτία

82070/98/2-12-89

http://www.teelar.gr/site/files/library/nomos/prodiagrafes%20meleton%20ekdosis%20oikodomikon%20adeion.pdf

 

Στο σημείο: "ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ", προς το τέλος της παραγράφου

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

.... Γιατί οι τοιχοποιίες δεν συμμετείχαν πουθενά. .......

Κι όμως όταν βαράει ο σεισμός συμμετέχουν, απαλύνουν την πρώτη σφαλιάρα ειδικά σε στάθμες ισογείου και Α ορόφου.…

Κι ας μη εμπεριέχεται αυτό στο υπολογιστικό μοντέλο του στατικού φορέα που από αυτό συμπεραίνεις ότι δεν συμμετέχουν παρά μόνο ως φορτίο.

.

Αλλά ειλικρινά τώρα είμαστε οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.