Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

....

Κατέθεσα χθες πρωτόκολλο με την αίτηση ....

Αιτήθηκες κάτι ή γνωστοποιείς κάτι?

Αν αιτήθηκες τότε περιμένεις απάντηση με ότι σημαίνει αυτό.

 

Αν γνωστοποίησες και έχεις το πρωτόκολλο παραλαβής όπως και το ίδιο γνωστοποίησες στην αστυνομία με το πρωτόκολλο

παραλαβής μπορείς να προχωρήσεις στις εργασίες σου.

 

Η γνωστοποίηση μπορεί να κατατεθεί με μόνο υπογραφή από τον ιδιοκτήτη (αν θυμάμαι καλά και δεν το άλλαξαν).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωστοποίησα, δηλαδή κατέθεσα συμπληρωμένο το έντυπο της αίτησης (όντως μόνο με την υπογραφή του ιδιοκτήτη) το οποίο και έλαβε σφραγγίδα και αριθμό πρωτοκόλλου. Δεν υπήρχε καμία άλλη συνοδευτική αίτηση.

 

Η άποψη του υπαλλήλου ήταν κατηγορηματική.

Δίχως χρέωση σε ελεκτή, υπηρεσιακή κοινοποίηση στο ΑΤ από τους ίδιους και χωρίς το απαντητικό τους έγγραφο (το οποίο έχω και εγώ απορία τι θα γράφει, δεν αιτούμαι κάτι άλλωστε..) δεν μπορώ να προχωρήσω σε εργασίες και είμαι παράνομος.

Βρείτε μου λοιπόν τη διαφορά μεταξύ γνωστοποίησης και της κλασσικής ΕΕΜΚ. Γιατί εγώ κάπου το χάνω..

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ σου απαντησε σωστα.

Πρωτα γινεται ελεγχος πληροτητας του φακελου της γνωστοποιησης και επειτα, εφοσον γίνει δεκτος, γνωστοποιειται αστυνομια, ΙΚΑ, περνουν 48 ωρες και ξεκινας εργασιες

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε δυό - τρεις τέτοιου είδους δουλειές που έχω κάνει (και σε πολεοδομίες Λεκανοπεδίου και σε πολεοδομία επαρχίας), απλώς πρωτοκόλλησα την αίτηση (χωρίς απολύτως καμία χρέωση ή έλεγχο, με μόνο υπογραφή ιδιοκτήτη), το ίδιο έκανα και στο οικείο αστυνομικό τμήμα, είχα μια φωτοτυπία της αίτησης, "καρφίτσωσα" πάνω της και τα δύο "χαρτάκια" με τους αριθμούς πρωτοκόλλου, έκανα τις αναγκαίες εργασίες, ολοκληρώθηκαν και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς για να το έχει ο ιδιοκτήτης όταν γίνονται οι "εργασίες"......

Link to comment
Share on other sites

Θα παει χαρτι στην διευθυνση του ιδιοκτητη που θα λεει αν επιτρεπεται ή οχι να εκτελεσει τις εργασιες.

 

Μα καλα, σε καθε ΥΔΟΜ διαφορετικα? Για ρωτηστε πελατες σας που τους εχετε κανει 48ωρη αν τους ηρθε κοινοποιηση! Στους δικους μου ηρθε!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, σε καθε ΥΔΟΜ διαφορετικα?

[Δεν έχω κάνει 48ωρη κοινοποίηση ποτέ μου, απλά θα σχολιάσω...]

Δεν θα εκπλαγώ εάν σε κάθε ΥΔΟΜ συμπεριφέρονται διαφορετικά. Εξάλλου, κάθε πολεοδομία (ΥΔΟΜ πλέον) είναι διαφορετικό κρατίδιο μέσα στην Ελλάδα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.