Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Σας ξαναλεω πως πρεπει να γινει ελεγχος πληροτητας φακελου απο ελεγκτη μηχανικο

 

Δεν υπάρχει καν φάκελος.... δεν ζητήθηκε τίποτα, ούτε στέλεχος, ούτε σχέδια, ούτε τίποτα.... τι πληρότητα να ελεγχθεί;;;;

Έχουν περάσει πέντε μήνες που ολοκληρώθηκαν οι εργασίες......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν απαιτουταν Συμβουλιο Αρχιτεκτονικης ποιος θα στο ελεγε, η διοικητικος στο πρωτοκολλο?

Δες το εντυπο που εχει δωσει το ΥΠΕΚΑ με τις τεχνικες οδηγιες.

 

Στα μερη τα δικα μου π.χ. και για να κλασεις σε μια οικοδομη, πρεπει να περασεις Συμβ. Αρχ.!!!! :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα παει χαρτι στην διευθυνση του ιδιοκτητη που θα λεει αν επιτρεπεται ή οχι να εκτελεσει τις εργασιες.

 

Μα καλα, σε καθε ΥΔΟΜ διαφορετικα? Για ρωτηστε πελατες σας που τους εχετε κανει 48ωρη αν τους ηρθε κοινοποιηση! Στους δικους μου ηρθε!

Συνάδελφε το ότι πήγε έγγραφο από την αντίστοιχη ΥΔΟΜ στους πελάτες σου δεν σημαίνει ότι η ΥΔΟΜ πράτει σωστά. Τα πράγματα είναι απλά, όσο και αν οι ΥΔΟΜ (ακόμα και η ΔΟΚΚ) δεν μπορούν να προσαρμοστούν διότι είναι εξω από την εως τώρα λογική τους.

Η Αδεια δόμησης και η ΕΕΜΚ είναι πράξεις της διοίκησης, δηλαδή ένα διοικητικό όργανο εκδίδει κάποιο έγγραφο (που έχει κάποια χαρακτηριστικά - υπογραφή,ημερομηνία, αναφορά ποιός την εκδίδει) του οποίου εντύπου η έκδοση προβλέπεται σαφώς από διατάξεις. Με αυτό το έντυπο (που στην περίπτωση των Αδειών Δόμησης είναι τυποποιημένο - αλλά σε άλλες περιπτώσεις πράξεων θα μπορούσε να έχει απλώς μορφή εγγράφου) "δημιουργούνται" νομικές συνέπεις.

Γιά την γνωστοποίηση δεν προβλέπεται η έκδοση οποιουδήποτε εγγράφου, μετά την λήψη του οποίου θα μπορούν να εκτελεστούν οι εργασίες. Ακόμα και αν εκδοθεί τέτοιο είναι διαπιστωτικού χαρακτήρα και σε κάθε περίπτωση μη εκτελεστή πράξη(...δηλ είτε το έχεις είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα).

Καταλαβαίνω ότι όλοι προτιμούν να ακολουθήσουν αυτή την καθ' υπερβολή διαδικασία, από το να προσπαθούν εκ των υστέρων να πείσουν τους υπαλλήλους των ΥΔΟΜ ότι δεν είναι ελέφαντες, αλλά όποιος υπάλληλος ΥΔΟΜ χαρακτηρίσει αυθαίρετο ενώ στην υπηρεσία του έχει πρωτοκολληθεί 48/ωρη γνωστοποίηση διαπράτει παράβαση καθήκοντος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα από ότι έχω καταλάβει είναι πως δεν πρωτοκολλούν αν δεν γίνει κάποιος έλεγχος.

Αυτό θεωρώ πως είναι παράνομο και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να συμβαίνει. Το ίδιο κάνουν και μερικές ΥΔΟΜ στην κατάθεση αίτησης Άδειας Δόμησης....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα από ότι έχω καταλάβει είναι πως δεν πρωτοκολλούν αν δεν γίνει κάποιος έλεγχος.

Αυτό θεωρώ πως είναι παράνομο και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να συμβαίνει. Το ίδιο κάνουν και μερικές ΥΔΟΜ στην κατάθεση αίτησης Άδειας Δόμησης....

Εχεις αδικο.

Αυτο το ζητημα το διευκρινιζει το ΦΕΚ 251/12. Αρθρο 1, παρ. 2.2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι άλλο το ΦΕΚ;

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ Αρ. Φύλλου 251 20 Δεκεμβρίου 2012

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4100

Κύρωση της Συμφωνίας συνεργασίας στον τομέα του Τουρισμού μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Κυβέρνησης της Ανατολικής Δημοκρατίας της Ουρουγουάης.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:

Άρθρο πρώτο

Κυρώνεται και έχει την ισχύ, που ορίζει το άρθρο 28 παρ. 1 του Συντάγματος, η Συμφωνία συνεργασίας στον τομέα του Τουρισμού μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Κυβέρνησης της Ανατολικής Δημοκρατίας της Ουρουγουάης, που υπογράφηκε στην Αθήνα, την 1η Οκτωβρίου 2010, της οποίας το κείμενο σε πρωτότυπο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα έχει ως εξής:

Link to comment
Share on other sites

faethon 11 αναφέρεται στο τεύχος Β'

tzeno:

Αυτό που λές ισχύει γιά την πρωτοκόλληση των αιτήσεων γιά έκδοση εγκρισης δόμησης η άδειας

Στην περίπτωση της 48ωρης έχουν εφαρμογή οι γενικές διατάξεις του Ν2690/99 άρθρο 4 παρ 5

Link to comment
Share on other sites

Αριθμ. οικ. 7533

Διαδικασία έντυπης υποβολής Έγκρισης Δόμησης

και Άδειας Δόμησης

ΦΕΚ Β'251/12

 

Δεν εχω αντιρρηση, απλα λεω πως πρεπει να γινει ελεγχος πληροτητας και μετα θα αποσταλλει εγγραφο στον ιδιοκτητη για να μετρησουν οι 48 ωρες

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ε, ας έλεγε την απόφαση για την έντυπη υποβολή :) ...η οποία όπως πολύ σωστά λες έχει ισχύ για την έγκριση δόμησης και για την άδεια δόμησης που ανάφερα εγώ έχει η §2 του άρ 4.

Αλλά που μπορούσε να φανταστεί ο νομοθέτης πως οι ΥΔΟΜ θα ήθελαν ημέρες ολόκληρες για να κάνουν έλεγχο πληρότητας.

Και ρωτάω εγώ.

Όταν καταθέτω, παίρνω κάποιο χαρτί ότι κατέθεσα αυτά και αυτά; Και αν αυτοί τα σκίσουν εγώ πως θα το αποδείξω;

 

Πάντως για την 48ωρη δεν απαιτείται έλεγχος πληρότητας... γιατί δεν δίνουν άδεια αλλά απλά ενημερώνονται...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιρρηση, απλα λεω πως πρεπει να γινει ελεγχος πληροτητας και μετα θα αποσταλλει εγγραφο στον ιδιοκτητη για να μετρησουν οι 48 ωρες

(Ερωτήσεις όχι κατ΄ανάγκη προς εσέ, περισσότερο προς τις ΥΔΟΜ)

1. Από που προκύπτει ότι πρέπει να γίνει έλεγχος πληρότητας?

2. Από που προκύπτει ότι πρέπει να αποσταλλεί επιβεβαιωτικό έγγραφο στον ιδιοκτήτη?

3. Από που προκύπτει ότι από την λήψη του εγγράφου και μετά μετρούν οι 48 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.