Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Για την 48ωρη ενημέρωση ΔΕΝ απαιτείται τίποτα!!!! Απλώς πρωτοκόλληση της αίτησης σε αρμόδια πολεοδομία και οικείο αστυνομικό τμήμα. Σε φωτοτυπία καρφιτσώνεις τα δύο χαρτάκια με τους αριθμούς πρωτοκόλλου και τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια, κατανοω τον προβληματισμο σας διοτι εχω συναλλαγει πολλες φορες με πολεοδομιες της Αθηνας αλλα στην επαρχια ειναι 10 λεπτων υποθεση η 48ωρη διοτι απο πριν ξερω τι εγκρισεις απαιτουνται και τις επισυναπτω εξ αρχης. Φυσικα παω κατευθειαν στον ελεγκτη και τελος!

Μη μου πειτε ομως πως θα δηλωσεις 48ωρη στην Πλακα (Αθηνα) και δεν θα απαιτηθει εγκριση αρχαιολογιας? Μη τρελαθουμε κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κατανοω τον προβληματισμο σας διοτι εχω συναλλαγει πολλες φορες με πολεοδομιες της Αθηνας αλλα στην επαρχια ειναι 10 λεπτων υποθεση η 48ωρη διοτι απο πριν ξερω τι εγκρισεις απαιτουνται και τις επισυναπτω εξ αρχης. Φυσικα παω κατευθειαν στον ελεγκτη και τελος!

Μη μου πειτε ομως πως θα δηλωσεις 48ωρη στην Πλακα (Αθηνα) και δεν θα απαιτηθει εγκριση αρχαιολογιας? Μη τρελαθουμε κιολας!

Εκτός του ότι η έγκριση αρχαιολογίας εμφανίστηκε με τις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ, δεν λέμε αυτό. Λέμε ότι δεν απαιτείται από κάποιον υπάλληλο της ΥΔΟΜ πριν την πρωτοκόλληση να ελεγχθεί η ύπαρξή της.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό γίνεται 48ώρες πριν την έναρξη των εργασιών. Για να προλάβει η ΥΔΟΜ.

Σε 48ώρες θα έχει δει ότι δεν προσκομίσθηκε η απαιτούμενη από τον νόμο έγκριση και δεν θα προχωρήσει στην ενημέρωση της αστυνομίας. Οπότε και θα θεωρηθεί αυθαίρετη η εργασία...

Έτσι και αλλιώς ο ιδιώτης αναλαμβάνει το οποιοδήποτε ρίσκο. ΠΑΝΤΑ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Στις δικές μου περιπτώσεις οι πολεοδομίες δεν ενημέρωσαν τα αστυνομικά τμήματα.

Το έκανα μόνος μου, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στις δικες μου ενημερωσαν ιδιοκτητη, αστυνομια, ΙΚΑ.

Συμφωνουμε τουλαχιστον στο οτι πρεπει να υπαρχουν οι απαιτουμενες εγκρισεις? Αν ναι ολα τα αλλα ειναι δημοσιουπαλληλικες παπαριες

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν ξεκαθαρίζει με σαφήνεια το ποιός "γνωστοποιεί" την ενημέρωση στο αστυνομικό τμήμα.

Αν το κάνεις εσύ, καθαρίζεις γρήγορα κι αφήνεις την πολεοδομία να πάει να μ@μηθεί......

Αν δεν το κάνεις εσύ μπορεί, όποτε δεήσει η πολεοδομία να ενημερώσει αυτή το αστυνομικό τμήμα......

 

Εσύ, με βάση το νόμο, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ενημερώσει και τους δύο, αν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα!!!!!

Διαλέγεις και παίρνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό γίνεται 48ώρες πριν την έναρξη των εργασιών. Για να προλάβει η ΥΔΟΜ.

Οπότε και θα θεωρηθεί αυθαίρετη η εργασία...

Συγνώμη γιά την επιμονή μου αλλά : Οσο δεν παίρνουν ΦΕΚ οι Τεχνικές Οδηγίες δεν αποκτούν τον χαρακτήρα πολεοδομικής διάταξης και η παράβασή των δεν οδηγεί σε αυθαίρετη κατασκευή. Προσοχή: οι ευθύνες απέναντι στην αρχαιολογία βάσει του Ν. 3028/02 είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς και πρέπει να υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις που λέει η νομοθεσία.

Άλλωστε το γράφει και στην δήλωση για όσες υπάρχουν.

 

 

Από την άλλη, έχει μπει απαιτούμενος ο μηχανικός. Οπότε ο μηχανικός θα γνωρίζει τις απαιτούμενες εγκρίσεις και θα προφυλάσσει τον πελάτη από τυχόν λάθη...ε

 

edit.

Κάτι που ανακάλυψα μόλις τώρα είναι πως το Τ.Τ.Ο. έχει εγκριθεί με την υπ'αριθμ. οικ 63234/19-12-2012 απόφαση της ΔΟΚΚ/Β του ΥΠΕΚΑ οπότε χρειάζεται ΦΕΚ για όσα είναι αντίθετα με τον νόμο ή δεν υπάρχουν καν στον νόμο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.