Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Να το δεχτω αυτο που λες.

Απλα επρεπε ως εναλλακτικη να ηταν το "χερι - χερι", αστυνομιας - πολιτη.

 

Με την ιδια λογικη και στο ΙΚΑ θα επρεπε να γινεται το ιδιο (γα τις ΕΕΜΚ).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΙΚΑ το στέλνω άμεσα , απλά έχει προθεσμία ενα μήνα ο πολίτης να δηλώσει τα ένσημα .

Και βέβαια έχει ο πολίτης σφραγισμένα τα έντυπα και σχέδια , όταν του παρουσιαστεί έλεγχος την επόμενη μέρα είτε από ικα είτε από αστυνομία .

Σιγά σιγά θα πάει η χώρα μπροστά .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην ΥΔΟΜ Αγίας Παρασκευής, για να εκδώσω 48ωρη για εργασίες που γίνονται στο εσωτερικό καταστήματος (εσωτρικά βαψίματα και επισκευή wc) μου ζητάνε να περάσω οπωσδήποτε Σ.Α. επειδή έχω ειδικό κτίριο. Είναι δυνατόν; Ποια η έννοια της 48ωρης ειδοποίησης, όταν θέλω από 15 μέρες μέχρι δύο μήνες για να ξεμπερδέψω με το Σ.Α.; Μήπως κάνουν υπερβολική ανάλυση ή βασίζονται όντως σε κάποια εγκύκλιο/νόμο που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικο κτηριο εχεις εαν το κτηριο που στεγαζει το καταστημα ειναι ειδικο (κυριος προορισμος οχι κατοικια). 

Κατα τα αλλα, αλλες ΥΔΟΜ δεχονται την υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη και μονο, αλλες παλι ζητανε τις εγκρισεις συνημμενες ..... οτι πρεπει να τις εχεις ομως, πρεπει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας "κολλήσει" σε μια παρόμοια περίπτωση, όλοι -και η υπάλληλος που "χρεώθηκε" την γνωστοποίηση- μου λένε ότι είναι ...κία να ζητάμε ΣΑ για εσωτερικές εργασίες, ακόμη και στο ΥΠΕΚΑ έχουν καταλάβει την πατάτα που έκαναν και έχουν βάλει στο Ν/Σ προς διαβούλευση την εξαίρεση τέτοιων εργασιών από το ΣΑ, πλην όμως, όσο ισχύει ο 4030 ως έχει, κανείς δεν παίρνει την ευθύνη να "εκδόσει" την ρημάδα 48ωρη. 

 

Συμπέρασμα: εφόσον ο "τοπικός 4030" (γιατί σε κάθε Δήμο ισχύουν διαφορετικοί νόμοι ανάλογα με το πως ερμηνεύονται) το απαγορεύει, ή αρματώνεσαι και πας ΣΑ. ή περιμένεις την αλλαγή του νόμου. 

Link to comment
Share on other sites

Το εντυπο αναφερει "οπου απαιτουνται" οι επι μερους εγκριισεις.

Ας κρινει η καθε υπηρεσια (μην πω καμια βαρια) που απαιτειται.

 

 

ΥΓ. Προσοχη στο νεο εντυπο της 48ωρης Γωστοποιησης ΔΕΝ υπαρχουν οι εσωτερικοι χρωματισμοι!!!!

Το εσβησαν οι μλκς...

Ποιος ξερει γιατι!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.