Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεζονέτα με υπόγειο - συντελεστής δόμησης


Recommended Posts

αν εχουμε τρυπα στη σταθμη ισογειου (100 τ.μ ολο) 20 τ.μ και στον οροφο αλλα 20 τ.μ (ολο 100 τ.μ) και υπογειο δεν παιζει ρολο (αφου δεν μετρα στη δομηδη) τοτε η συνολικη πραγματοποιημενη δομηση ειναι:

 

100+100-20-20=160

 

ή

 

100+100-20=180?

 

τελικα τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σας εξηγήσω πάνω στο σκαρίφιμα που με βολέυει;

 

υπόγειο [0] δε μετρά στη δόμηση

 

ισόγειο [όλο] μετρά στη δόμηση

 

οροφός [όλο - (ΓΔ)]

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα το υπολογιζα κι εγω.

 

Ομως εχω μια ερωτηση: βαζουμε ολο το εμβαδο ισογειου + Οροφος - τον κενο χωρο πανω απο τη σκαλα. Ομως αν κατω απο τη σκαλα εχουμε εκμεταλευτει το χωρο, π.χ. μια τουαλετα, δεν πρεπει να προστεθει κι αυτος ο χωρος;

ΔΗλαδη αν στο τμημα (ΙΚ) υπαρχει χωρος που χρησιμοποιειται, δεν πρεπει να προστεθει;

 

 

Και για την περιπτωση του +50% του ελαχιστου πλατους που δε μετραει αν ξερει καποιος να απαντησει αν ισχυει για μονοκατοικια (μεζονετα).

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που είναι κάτω στην σκάλα δεν είναι στο ισόγειο?

Δεν έχει προσμετρηθεί στην δόμηση όλο το εμβαδό της σκάλας?

Αρα γιατί να ξαναπροστεθεί?

Link to comment
Share on other sites

σε μονοκατοικίες το πλάτος της σκάλας γίνεται 90 γιατί στο 60 δεν χωράς να περάσεις

 

τώρα για το 50% δεν έχω ακούσει κάποιον να το βάζει σε μονοκατοικία

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που είναι κάτω στην σκάλα δεν είναι στο ισόγειο?

Δεν έχει προσμετρηθεί στην δόμηση όλο το εμβαδό της σκάλας?

Αρα γιατί να ξαναπροστεθεί?

 

Επειδη ειναι ενα επιπεδο της σκαλας και ενα το απο κατω της που το χρησιμοποιεις (ενα τμημα του).

 

 

 

 

σε μονοκατοικίες το πλάτος της σκάλας γίνεται 90 γιατί στο 60 δεν χωράς να περάσεις

 

τώρα για το 50% δεν έχω ακούσει κάποιον να το βάζει σε μονοκατοικία

 

Ο κτιριοδομικος αναφερει:"Για την κυκλοφορία ατόμων και μεταφορά αντικειμένων μεταξύ διαδοχικών ορόφων σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας απαιτείται σε κάθε κτίριο μια τουλάχιστον κλίμακα ελεύθερου πλάτους τουλάχιστον 1,20 μ. Κατ' εξαίρεση, το ελεύθερο πλάτος της αρκεί να είναι 0,90 μ. σε κτίρια με χρήση κατοικίας με τρεις ή λιγότερους ορόφους (όπου προσμετράται και τυχόν pilotis), εκτός τυχόν υπογείου. Το ελεύθερο πλάτος της αρκεί να είναι 0,60 μ. όταν είναι εσωτερική κλίμακα μιας ενιαίας κατοικίας."

 

Αρα στην περιπτωση μεζονετας ειναι 60cm το ελαχιστο (εφοσον πληρει και τις προυποθεσεις πυρασφαλειας).

 

 

Ο ΓΟΚ αναφερει σε αυτα που δε μετρανε στη δομηση:"η επιφάνεια κύριων κλιμάκων, η πέρα από τις ελάχιστες διαστάσεις που καθορίζονται από τις σχετικές διατάξεις και έως το 50% των διαστάσεων αυτών. Τα παραπάνω εφαρμόζονται ανάλογα και για τα φρέατα ανελκυστήρων και τους διαδρόμους κοινής χρήσης."

 

Συνεπως αν την κανω 90cm μπορω να μην προσμετρησω τα επιπλεον 30cm αφου το +50% δε μετραει με δεδομενο οτι στην περιπτωση μου ελαχιστο πλατος ειναι 60cm;

 

Ασχετα αν χωρας στο 60 cm το αναφερει ως ελαχιστο ο Κτιριοδομικος. Γιατι να μην το χρησιμοποιησω μαζι με το 50% και να φτιαξω μια ανετη σκαλα που ομως δε θα μετραει ολη στη δομηση; Υπαρχει κατι που να λεει οτι αυτο δεν ισχυει για μονο κατοικιες;

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι ότι επειδή δεν χρησιμοποιείται αυτό το άρθρο από τους μελετητές για τις κατοικίες, πιθανώς να σου βγάλουν παρατηρήσεις και να καθυστερήσεις στον έλεγχο.

στο κάτω κάτω, αν το σκεφτεί κανείς, μια τυπική σκάλα για 3 μέτρα ύψος έχει ανάπτυγμα περίπου 5 μέτρα άρα

5*0.3=1.5μ. και κάτι ψιλά! όλο κι όλο αυτό γλιτώνεις!

στη θέση σου, θα σκεφτόμουν την ταλαιπωρία της πολεοδομίας, και δεν θα το εφάρμοζα! αν σου λείπει 1,5 μέτρο, είμαι σίγουρη ότι θα βρεις να το κερδίσεις από καπου αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο σε αυτο (πιο λιγο απο 1,5μ ειναι στην περιπτωση μου). Την τρυπα πανω απ τη σκαλα του ισογειου να την αφαιρεσω ή θεωρεις οτι παλι θα με καθυστερησουν;

Μην τα παρουμε κι ολα ευθεια για να μην κουραστει η πολεοδομια στον ελεγχο.

 

Αν κανω μια ερωτηση γραπτη στην πολεοδομια πριν και μετα επισυναψω την απαντηση τους στην αδεια; Θα κανουν κανενα 2μηνο να απαντησουν οποτε παμε στα ιδια και χειροτερα;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου περισσευει οταν στην αδεια την εχεις χρησιμοποιησει;

Για να χρησιμοποιησεις εκ των υστερων τα τετραγωνικα αυτα δεν πρεπει να γινει αναθεωρηση αδειας ωστε να ξαναμετρηθει το εμβαδον (χωρις τη σκαλα) και να σου περισσεψουν ωστε να τα χρησιμοποιησεις αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.