Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή αρχικού παραβόλου


Recommended Posts

Δε ξέρω πως καταφέρνω να μαγνητίζω τους χωρισμένους, αλλά είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει (η πρώτη ήταν παλιότερα και απλά δε δώσαμε λύση):

 

Έχει πληρωθεί αρχικό παράβολο 500 € σε υπόθεση αυθαίρετου χώρου, με υποβολή που έκανε μία μηχανικός τάδε. Ο υποψήφιος πελάτης ήταν τότε ζευγάρι με την μηχανικό, με την οποία χωρίσανε, και έχει έρθει σε μένα για να γίνει η διαδικασία από την αρχή.

Διαβάζοντας εδώ είδα περί της διαδικασίας αλλαγής μηχανικού για να μείνουμε στην ίδια δήλωση, η οποία για λόγους του ζευγαριού δε πρόκειται να προχωρήσει (η κοπέλα δε πρόκειται να διευκολύνει τον πελάτη ή εμένα, για να το πω όσο πιο κομψά μπορώ).

 

Η ερώτησή μου είναι πως σώνουμε το παράβολο, με δεδομένο ότι εκείνη η δήλωση δε θα συνεχίσει.

 

1) Μπορεί να υπαχθεί στη διαδικασία επιστροφής αχρεωστητος καταβληθέντος ποσού όπως γράφει στην εγκύκλιο; ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν πληρώθηκε κάτι κατά λάθος, απλά θα ξαναπληρωθεί.

2) Σκέφτηκα το εξής: αντί να κυνηγήσω επιστροφή χρημάτων, να υποβάλω το ποσό αυτό σαν εισπραχθέν πρόστιμο, όπως θα έκανα αν είχει πληρωθεί με τον 3843, ώστε να συμψηφιστεί.

 

Αν έχει προκύψει σε κάποιο συνάδελφο παρόμοια περίπτωση, ή αν υπάρχει μια τρίτη ιδέα, παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να παρακαμφθεί η προηγούμενη μηχανικός που έκανε τη δήλωση!

Ο μοναδικός τρόπος είναι η υλοποίηση της διαδικασίας "αλλαγής μηχανικού".

Ό,τι άλλο ακολουθήσεις απλώς θα σε εκθέσει (άμεσα ή μακροπρόθεσμα).....

 

Βεβαίως ο πελάτης σου μπορεί να στραφεί νομικά κατά της προηγούμενης μηχανικού....

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο Ιασονας, να προχωρήσεις σε αλλαγή μηχανικού.Το 2 πάντως από αυτά που λες δεν προβλέπεται .

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρά. Μέχρι τώρα με το ν/4014 έπαιξα το ρόλο του νομοθέτη, του συμβολαιογράφου, του δικηγόρου....ας παίξω και το ρόλο του συμβουλου γάμου να δω τί συναίνεση θα πιάσω...ευχαριστώ συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.