Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aρτιότητα - οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

αν καταλαβα καλα λενε οτι με την συνενωση ενος κατα παρεκκλιση αρτιου και ενος μη αρτιου δεν προκυπτει ενα οικοπεδο κατα κανονα αρτιο?αφου βελτιωνεται ετσι η αρτιοτητα του οικοπεδου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβώς αυτό (αλλά όχι μόνο αυτό δες και τα λοιπά δόμηση κάλυψη)

 

Είσαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση

 

Τί έχεις να πεις τώρα martha;

Γίνεσαι Τουρκάλα ναι ή όχι;

(εγώ έγινα ήδη Τούρκος-ευτυχώς σε λίγο καιρό - θα γίνω και συνταξιούχος Τούρκος και θα ησυχάσω απ' αυτές τις αηδίες των τελευταίων ουκ ολίγων 10-15 χρόνων )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ασε ρε ΚΑΝΑ εχω αηδιασει απ το επαγγελμα...

αλλα αφου ο 4014 ΑΠΑΙΤΕΙ την συμπληρωση της αρτιοτητας γιατι η ΔΟΚΚ το παραβλεπει.ε ρε γερμανοι που μας χρειαζονταιπιστευεις οτι αν δεν ηταν αυτοι θα φτιαχνοταν ο 4014?αλλο αν οι δικοι μας φτιαξαν παλι ενα νομο σαν τα μουτρα τους..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα που αγαπούσα (και συνεχίζω να αγαπώ-εκτός από την αηδιαστική νομοθεσία-την οποία εντούτοις συνεχίζω και παρακολουθώ)

τόσο πολύ το επάγγελμα μου (έστω αυτό του Υπομηχανικού)

ξέρεις τι με στεναχωρεί περισσότερο (σκεφτόμενος όλους εσάς τους νέους)

 

ΌΤΙ πραγματικά είναι αποκαρδιωτικό!!!

να σας απογοητεύει ήδη από τα πρώτα βήματά σας η "ίδια η ΠΟΛΙΤΕΙΑ"

Και αυτό πρέπει να αλλάξει

 

Πως

από εσάς;

από εσάς και τους συνταξιούχους;

από άλλες κοιν ομάδες

από τους Γερμανούς;

είναι κάτι που πρέπει να γίνει γρήγορα

 

Το μεταβατικό στάδιο πάντως, θα είναι οικτρό

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

KANA οντως το μεταβατικο σταδιο θα ειναι οικτρο για ολους.ιδιοκτητες και μηχανικους.γιατι ενω το κρατος δεν εκανε ελεγχους τοσα χρονια κι στην ουσια επετρεπε την αυθαιρετη δομηση, ερχεται σημερα με δολιο τροπο και γονατιζει εν μεσω κρισης το κοσμο.αραγε που αποσκοπει ολο αυτο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε martha

σκέφτηκες ποτέ πως θα απαντήσει το ΥΠΕΚΑ στις χιλιάδες των ιδιόμορφων περιπτώσεων τακτ/σης αυθαιρέτων που υποβλήθηκαν;;

 

όταν

αύριο πας εσύ για οποιαδήποτε πράξη (ακόμη και για περιτοίχιση οικοπέδου) σε μία απ' αυτές τις ιδιόμορφες περιπτώσεις και η ΥΔΟΜ σου πεί

για φέρε μου τη ΔΗΛΩΣΗ του 4014,

οπότε και θα αναγκαστεί η ίδια να υποβάλει την ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ

ποιά ερώτηση;

αυτήν που το ίδιο το ΥΠΕΚΑ δεν δέχθηκε να απαντήσει πέρυσι -στην αρχή του νόμου και πρίν ο ίδιος ο μηχανικός συντάξει τη δήλωση"

Τώρα όμως αναγκαστικά θα πρέπει να απαντήσει στην ΥΔΟΜ- που αλλιώς δεν θα μπορεί να προχωρήσει-θα γίνεται το "έλα να δεις"-θα πέφτουν Χρ...Π.γίες -ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ δηλώσεων -ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ έκδοσης νέων αδειών-άγχος και για υπαλλήλους και για ιδώτες και μηχανικούς κοκ

 

Υ.Γ

από την άλλη

αν το ΥΠΕΚΑ απαντούσε πέρυσι

θα έπρεπε να συνεχίσει να απαντάει ακόμη και μέχρι τη λήξη του νόμου

(ας μην ξεχνάμε ότι καθημερινά γεννιούνται και αντιμετωπίζονται δια της «μαντείας ΜΑΣ» νέες)

οπότε στο τέλος νόμου ίσως να χρειάζονταν και η έκδοση και ενός «χρυσού οδηγού»

 

το σύστημα ΤΕΕ και εκείνο θα έπρεπε να εκσυγχρονίζεται συνεχώς (μέχρι την τελευταία μέρα του νόμου)

 

Κατάλαβαν ότι ούτε το ένα ούτε το άλλο μπορούσε να γίνει

Απειλούν όμως με εγκ 17/23-10-12

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν διαφωνώ, αλλά έχασα την μπάλα.

Ξεκίνησε η συζήτηση σαν "αρτιότητα κατά κανόνα" vs "αρτιότητα κατά παρέκκλιση". Υπάρχει συγκεκριμένος σκοπός όταν ορίζεται "τόσο" ο κανόνας, τα 8 στρέμματα εκεί, τα 20 στρέμματα στην Αττική, κλπ. Η παρέκκλιση είναι μια εξαίρεση χρονική, κάτι που ήταν άρτιο & οικοδομήσιμο τότε, να μείνει έτσι. Ειδάλλως θα γέμιζαν τα δικαστήρια με αγωγές αποζημίωσης. Αλλά από εκεί και πέρα, ξεχνάμε την παρέκκλιση, και πάμε στον κανόνα.

 

Εδώ άλλοι υποστηρίζουν απαγόρευση δόμησης σε κάθε εκτός σχεδίου, και όσο χοντρό και να φαίνεται.

 

Από εκεί και πέρα, η απάντηση στο #60 μιας κάποιας ΥΔΟΜ είναι τουλάχιστον βλακώδης. Η αρτιότητα κατά κανόνα είναι απόλυτη, όποτε και όπως να έχει προκύψει η ιδιοκτησία.

 

Το μεγάλο πρόβλημα - για μένα - είναι η στελέχωση των υπηρεσιών. Ειδικά στις πολεοδομίες όπου ο καθένας διαβάζει τους νόμους όπως θέλει, αν ποτέ τους διαβάζει. Και παιδιά, τους ανθρώπους στην ΔΟΚΚ δεν τους ξέρω, μπορεί και να έχει τύχει, αλλά μου έχουν απαντήσει σε e-mail αυθημερόν και σε κάτι βάρβαρες ώρες (11 το βράδυ!).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω περίπτωση άρτιου και οικοδομήσιμου εκτός σχεδίου οικοπέδου 7 στρ. Επί του οικοπέδου έχουν κατασκευαστεί δωμάτια ενοικιαζόμενα. Ο ιδιοκτήτης έχει αυθαιρετήσει και προσθέσει επιπλέον δόμηση. Την τακτοποίησε με 4014 και τώρα επιθυμεί να μισθώσει 1 στρ, γειτονικό οικόπεδο άλλου ιδιοκτήτη για να συμπληρώσει την αρτιότητα για να γίνουν 8, να αναθεωρήσει και να μετατρέψει τα δωμάτια σε ξενοδοχείο...και έτσι να πάρει επιπλέον δόμηση και να οικοδομήσει άλλο τόσο.

 

Μου ακούστηκε εξωπραγματικό, θεωρείτε οτι μπορεί να υπάρξει τέτοια αναθεώρηση;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.