Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aρτιότητα - οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ειμαι νέος μηχανικος και νέος προφανώς και στο site.Θέλω να ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε να με βοηθήσετε

 

Μου ανατέθηκε για ένα οικόπεδο 16 στρεμμάτων στην ανάβυσσο (εκτός σχεδίου), να μάθω εάν επιτρέπεται η κατάτμηση ώστε να γίνουν 4 οικόπεδα των 4 στρεμμάτων και να έχουν και αρτιότητα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πριν πάω από την αρμόδια πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν επιτρέπεται. Η Αττική έχει όριο κατάτμησης 20.000 m2 .

 

Διορθώνω/συμπληρώνω , στην Ανάβυσσο ειδικότερα ισχύει το ΦΕΚ 125 Δ του 1998 που έχει την ίδια κατά κανόνα αρτιότητα .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Manolis gon το ίδιο θα ίσχυε και στη περίπτωση που το 2α) ήταν μη άρτιο;

Το σκεπτικό σου είναι ότι αν ήταν μη άρτιο θα παίρναμε την αρτιότητα του κανόνα και τότε θα υπήρχε η πιθανότητα να βρίσκεται εντός αυτού το κτίσμα και να το θεωρούσαμε εντός?Αν ναι, τι θα κερδίζαμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ειμαι νέος μηχανικος και νέος προφανώς και στο site.Θέλω να ρωτήσω κάτι και αν μπορείτε να με βοηθήσετε

 

Μου ανατέθηκε για ένα οικόπεδο 16 στρεμμάτων στην ανάβυσσο (εκτός σχεδίου), να μάθω εάν επιτρέπεται η κατάτμηση ώστε να γίνουν 4 οικόπεδα των 4 στρεμμάτων και να έχουν και αρτιότητα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πριν πάω από την αρμόδια πολεοδομία?

Οχι δεν επιτρέπεται. Η Αττική έχει όριο κατάτμησης 20.000 m2 .

 

Διορθώνω/συμπληρώνω , στην Ανάβυσσο ειδικότερα ισχύει το ΦΕΚ 125 Δ του 1998 που έχει την ίδια κατά κανόνα αρτιότητα .

 

Όπως πολύ σωστά είπε ο avgoust έχεις την ΖΟΕ της Λαυρεωτικής (ΦΕΚ 125/Δ/1998), ενώ μπορεί να ανήκει στους ορεινούς όγκους της Λαυρεωτικής (ΦΕΚ 121/Δ/2003). Αρτιότητα 20 στρέμματα αλλά - καλό διάβασμα - οι χρήσεις είναι περιορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα! εχω μια περιπτωση στην οποια η αρμοδια πολεοδομια δεν καταφερε να με διαφωτισει. Αγροτεμαχιο το οποιο ηταν αρτιο & οικοδομησιμο κατα παρρεκλιση καθ' οτι ειχε προσωπο σε κυρια δημοτικη οδο κ εμβαδον > 750 τ.μ. Μετα το σχεδιο πολεως εμεινε τεμαχιο < 750 τ.μ. (λογω αναγκαστικης απαλλοτριωσησ). Το ερωτημα μου ειναι εαν το εναπομεινον τεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο μετα τον αναγκαστικο τεμαχισμο? γνωριζει καποιος τι προβλεπεται, εφοσον δεν υπηρξε καποια αποζημιωση για τη μειωση της αξιας του εναπομεινοντος τεμαχιου, αν οντως αυτο δεν χτιζεται συμφωνα με το νομο?

 

 

Παρακαλώ μην γράφετε με κεφαλαία! Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Θα ελέγξεις αν με την παρέκκλιση του αρχικού χρόνου δημιουργίας του γηπέδου σου μπορείς να έχεις το βάθος και το πρόσωπο της αντίστοιχης παρέκκλισης

δηλ αυτής χωρίς να λάβεις υπόψη το εμβαδό και αν μπορείς να δομήσεις με τις αντίστοιχες αποστάσεις από τα όρια που εδώ είναι 2.5 αν δεν κάνω λάθος

 

αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης του από 24.10.1962 β. δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ').

Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος: δέκα πέντε (15) μέτρα.

Ελάχιστον έμβαδον: επτακόσια πενήντα (750) μ2.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εχω μια περιπτωση στην οποια η αρμοδια πολεοδομια δεν καταφερε να με διαφωτισει. Αγροτεμαχιο το οποιο ηταν αρτιο & οικοδομησιμο κατα παρρεκλιση καθ' οτι ειχε προσωπο σε κυρια δημοτικη οδο κ εμβαδον > 750 τ.μ. Μετα το σχεδιο πολεως εμεινε τεμαχιο < 750 τ.μ. (λογω αναγκαστικης απαλλοτριωσησ). Το ερωτημα μου ειναι εαν το εναπομεινον τεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο μετα τον αναγκαστικο τεμαχισμο? γνωριζει καποιος τι προβλεπεται, εφοσον δεν υπηρξε καποια αποζημιωση για τη μειωση της αξιας του εναπομεινοντος τεμαχιου, αν οντως αυτο δεν χτιζεται συμφωνα με το νομο?

 

Με μπερδεύεις. Άλλο πράγμα το "μετά το σχέδιο πόλεως", άλλο πράγμα η αναγκαστική απαλλοτρίωση.

Αν έχει μπει στο σχέδιο (κυρωμένη πολεοδομική μελέτη) έχεις νέους όρους δόμησης. Αν ακολουθήσει πράξη εφαρμογής:

α. ό,τι προκύψει θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο,

β. σε ότι αφορά εισφορές/αποζημιώσεις, βλέπε Ν.1337/83

 

Αν έχεις αναγκαστική απαλλοτρίωση (π.χ. σχολείο) είναι μια τελείως διαφορετική διαδικασία που κάποια στιγμή θα καταλήξει σε δικαστήρια για τον προσδιορισμό τιμής μονάδος (αποζημίωση για την έκταση που απαλλοτριώνεται).

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Εμφανιστηκε ενας πελατης με μια προσφατη αποδοχη κληρονομιας που λεει πως αποδεχεται ενα ελαιοχωραφο 12 στρ. σε εκτος σχεδιου περιοχη και πως ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα δηλωση του εμφανισθεντος. ΕΡΩΤΗΣΗ 1: γινεται συμβολαιογραφικη πραξη αποδοχης κληρονομιας χωρις τοπογραφικο καποιου μηχανικου?

 

Γραφει μεσα, η αποδοχη της κληρονομιας πως το χωραφι αυτο συνορευει με τις ...μπλα μπλα ....ιδιοκτησιες και με καποια ιδιοκτησια μεσω της οποιας "οδευεται" το ενδιαφερομενο χωραφι. ΕΡΩΤΗΣΗ 2: τι σημαινει οδευεται? καποιου ειδους δουλεια διοδου? το ξερει ο γειτονας?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3: χωρις προσωπο σε δρομο παρα μονο με αυτην την "οδευση" ειναι οικοδομησιμο?

Παλαιοτερο συμβολαιο δεν υπαρχει, ο αποβιωσας δεν ειχε

Link to comment
Share on other sites

1.Οι περισσότερες αποδοχές κληρονομιάς έχουν γίνει χωρίς τοπογραφικό Γιαυτό και μετά όταν πλέον κάνουν το τοπογραφικό τρέχουν και διορθώνουν το συμβόλαιο της αποδοχής με τα νέα δεδομένα και πληρώνουν νέους φόρους και συμβολαιογραφικά.

2.Οπως τα λες.Δε χρειάζεται να το ξέρει ο γείτονας.Οταν θα το αντιληφθεί θα αρχίσουν οι διαπραγματεύσεις.

3.Δε χρειάζεται πρόσωπο για τα προ του 2003 γήπεδα πάνω από 4 στρ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.