Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική "ανάγνωση" της υπέρβασης κάλυψης κ΄ ύψους


Recommended Posts

@ spiderman ,

 

αρχικά ,αν είχες υπόλοιπο πολεοδομικών μεγεθών έπρεπε να πας υποχρεωτικά σε νομιμοποίηση , δες το παράδειγμα 4α του pk10gr . Αρα το πρόστιμο σου τότε ήταν 500Ε και 3 χρόνια για άδεια.

Τότε λοιπόν δεν υπολόγιζες πρόστιμα επί της διαφοράς των μεγεθών της αδείας καθώς δεν είχε νόημα αφού νομιμοποιούσες.

 

Μετά όμως τέθηκε το θέμα της τακτοποίησης αντί νομιμοποίησης ακόμα κι αν υπήρχε η δυνατότητα αυτή .

Από την στιγμή που έγινε δεκτή αυτή η τακτοποίηση προέκυψε το θέμα ωραία , πως θα υπολογίσουμε τώρα συντελεστή υπέρβασης σε μέγεθος το οποίο υπερβαίνει την άδεια , δεν νομιμοποιείται αλλά τακτοποιείται παρ'όλο που δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ?

 

Δηλαδή , έστω ότι είχες άδεια για 5μ ύψος , έκανες 5,5 , επιτρεπόμενο 7. Διαλέγεις όχι νομιμοποίηση (που μπορείς) αλλά τακτοποίηση.

Με τι συντελεστή υπέρβασης θα τακτοποιούσες ? Μηδεν ? Πως θα έβγαζες πρόστιμο ?

 

Και φαίνεται ότι εκεί επάνω επιλέχθηκε ο υπολογισμός της Θ4. Αυτό υποψιάζομαι ότι έγινε.

 

Η οποία Θ4 pk10gr για να έρθω σε εσένα αναιρεί τον τρόπο υπολογιμού των παραδειγμάτων του ΤΕΕ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθούμε να καταλάβουμε τα παραδείγματα του ΤΕΕ, τα οποία όταν πρωτοβγήκανε είχαν λάθος υπολογισμό προστίμου για την εφάπαξ καταβολή? Ούτε αυτό, τα απλά μαθηματικά, δεν ήταν ικανοί να τσεκάρουν. Τόσο πρόχειρα έχουν γραφτεί όλα!

 

Πάντως, προσωπικά, για το αν είναι κάτι υπέρβαση ή όχι, το συγκρίνω με την ο.α. και ας είμαι κάτω του ορίου της περιοχής.

ΑΔΙΚΟ, ΗΛΙΘΙΟ, αλλά έτσι το ερμηνεύω.

Link to comment
Share on other sites

@ spiderman ,

......................

Δηλαδή , έστω ότι είχες άδεια για 5μ ύψος , έκανες 5,5 , επιτρεπόμενο 7. Διαλέγεις όχι νομιμοποίηση (που μπορείς) αλλά τακτοποίηση.

Με τι συντελεστή υπέρβασης θα τακτοποιούσες ? Μηδεν ? Πως θα έβγαζες πρόστιμο ?

.....................

 

Δεν μπορεις παντα.... Υπαρχει και ο ογκος που δεν βγαινει, οποτε δεν ειναι δυνατη η νομιμοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με spiderman για ύψος. Αγαπητέ πελάτη το πρόστιμο είναι 5000. Πληρώνει παράβολο και προχωράμε στο εφάπαξ. Βγαίνει η ερωτοαπάντηση για το ύψος. Τι να του πω ότι βγήκε ερωταπάντηση και τώρα το πρόστιμο βγαίνει 7000? Τακτοποίησα, περαίωσα, έδωσα βεβαίωση, έγινε συμβόλαιο, τέλος! ύψος δεν έβαλα. Σωστό είναι αυτό που θέλουμε εμείς να είναι. Αφού μας ψάρωσαν και δεχόμαστε η πλειοψηφία το συντελεστή ύψους σε σχέση με την άδεια, εμείς που το έχουμε γραμμένο ή απλά δε το λάβαμε υπόψη στην αρχή που δεν είχε βγει η ερωτοαπάντηση πρέπει να νιώθουμε ότι κάναμε παρατυπία-παρανομία? Προσωπικά δεν έχω τύψεις για 3 τέτοιες περιπτώσεις που τακτοποίησα χωρίς τον συντελ. ύψους αφού αντι να διευκρινήσουν αυτά μας βγάζαν παραδείγματα για βεράντες ,πέργκολες, ΒΒQ και πλακόστρωτα. Τα 2 δεν τα έχω περαιώσει ακόμα αλλά δεν σκοπεύω να τα πειράξω και να επαναπροσδιορίσω το πρόστιμο καθ' ότι η συμφωνία έγινε από πριν '' τόσο βγαίνει το τακτοποιείς? και η αμοιβή τόσο'' οκ έκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Το πρόβλημα μπορεί να προκύψει αργότερα όπου άλλος συνάδελφος θα κληθεί να εκδώσει βεβαίωση..... και για το ύψος.

 

Τί θα ελέγξει λοιπόν ο συνάδελφος????

Θα πάρει τα σχέδια της αδείας(Πολεοδομία), κάτοψη, τομές, ΔΚ, τοπογραφικό και την τεχνική έκθεση(από την τακτοποίηση). Αν οι παραβάσεις φαίνονται στα σχέδια/τεχνική έκθεση τότε ωραιότατα εκδίδει τη βεβαίωση, καθώς δε θα είναι αυτός αρμόδιος για τον έλεγχο της ορθότητας του υπολογισμού στα πρόστιμα, παρά μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές και ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ, οι οποίες αναγράφονται με σαφήνεια στη δική μας εργασία (4014)

 

Πρόβλημα θα προκύψειόχι μόνο για το ύψος άλλα και άλλες παραβάσεις (κυρίως λοιπές κατ13), όπου βλέπω ότι πολλοί "συνάδελφοι" υπολογίζουν τα πρόστιμα βάζοντας, πχ 10 παραβάσεις στο κουτάκι, και 3 -4 φύλλα καταγραφής με ότι υπολογισμούς θεωρούν σωστούς και αυτό ήταν. Σχέδια ελλειπή και τεχνική έκθεση 3ων γραμμων. Η λογική του είναι σιγά που θα με ελέγξουν κλπ

 

Προσωπικά τέτοια προβλήματα τα αντιμετωπίζω κατά περίπτωση (ύψος) αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις, τότε το ύψος δεν το υπολογίζω, αν είναι κάτω από τα μέγιστα επιτρεπόμενα. Στην τεχνική έκθεση το αναφέρω ρητά (με απευθείας αναφορά στο νόμο), και θά το δείξω και στις τομές. Το ίδιο κάνω και με τις λοιπές παραβάσεις. Στα τοπογραφικά δείχνω τα ΠΑΝΤΑ, (πεζούλια, χτιστά δεξαμενές θαμμένες κλπ) και τα αναφέρω ΟΛΑ στην τεχνική μου έκθεση για να μπορέσει μελλοντικά άλλος συνάδελφος να εκδώσει βεβαιωση αφού θα ελέγξει ΜΟΝΟ τα ΔΙΚΑ μου σχέδια και έκθεση σε σχέση με της ΟΑ!! και όχι τους υπολογισμούς του προστίμου τους οποίους στην τελική, δεν πιστέυω ότι θα ελέγξει κανένας.

 

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να περιγράφουμε στην ΤΕ τον τρόπο που χειριστήκαμε την υπόθεση ώστε να καθίσταται ΣΑΦΕΣ σε τυχόν έλεγχο το σκεπτικό μας. Αν το κάνουμε αυτό ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να μας προσάψει δόλο (Ψευδής ή ανακριβής δήλωση), αρκεί να κινούμαστε στα παλίσια της λογικης και της επιστήμης μας.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...Πάντως, προσωπικά, για το αν είναι κάτι υπέρβαση ή όχι, το συγκρίνω με την ο.α. και ας είμαι κάτω του ορίου της περιοχής.....

Έτσι συγκρίνω και εγώ τις αυθαιρεσίες, με βάση την οικ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω το συγκρινω με την Ο.Α......βασικα σκεφτομαι αν ερχοταν η πολεοδομια για ελεγχο αν θακοβε προστιμα.....ΦΥΣΙΚΑ θακοβε για οτι ειναι ΑΝΩ της Ο.Α.........

 

βασικα τωρα μουτυχε ενα θεματακι και εκει ειναι που σκεφτομαι πως θα μπει.......σε οικοπεδο εγιναν 2 κτιρια....το 1 με 12 μετρα υψος και με Δ = 4,2 και το 2 με 7 μετρα υψος και Δ=3,7............στο 2 κτιριο πουναι μονοκατοικια ο ιδιοκτητης εχτισε το δωμα επομενως 7+3=10 μετρα εχω σιγουρα Υ.Υ Και Υ.Δ.....και λεω υ.υ = (10-7)/12 το θεμα ειναι το Δ νεο Δ= 4 επομενως εχω θεμα και στους απο ακτω οροφους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω.... ΟΥΠΣ!!!

Καλή περίπτωση... περαστικά. :smile:

 

Πέρα από την πλάκα... δεν νομίζω να έχεις "νέο Δ". Πας με το Δ της ο.α.. Με εκείνο το Δ θα δεις τι κόβεται από το ιδεατό στερεό, οπότε έχεις μόνο ΥΔ + ΥΥ για την κατασκευή στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω. Δεν γινεται κατ'επιλογην να εξεταζεις τη μια ως προς την αδεια και την αλλη ως προς τα πραγματοποιουμενα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.