Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΔ μέσω διαδικτύου


erling

Recommended Posts

η κατάσταση έχει ως εξής:μπαίνουμε στο site του ΙΚΑ, γραφόμαστε, παίρνουμε κωδικούς και στη συνέχεια καταχωρούμε τα έργα με τα πλήρη στοιχεία τους και μπορούμε κάθε μήνα να "υποβάλουμε" την ΑΠΔ απο internet

το θέμα είναι ότι στο ΙΚΑ (ή τουλάχιστον σε αρκετά υποκαταστήματα) δεν έχουν μηχανοργάνωση τέτοια, οπότε τελικά δεν την υποβάλουμε μέσω internet, απλά την ετοιμάζουμε, υπολογίζουμε τις εισφορές κτλ κτλ αλλά τελικά δεν γλιτώνουμε το δρομολόγιο.

οπότε αν εννοείται αν μπορούμε να την υποβάλλουμε αποκλειστικά από το internet, τότε μάλλον όχι ακόμα...

αυτά ξέρω προς το παρόν

αν στην Αθήνα γίνεται κατ ευθείαν απο το διαδίκτυο, ας μας ενημερώσουν οι συνάδελφοι να ζηλέψω πάλι :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το κατάστημα που θα απογραφεί το έργο είναι ενταγμένο στο ΟΠΣ-ΙΚΑ (Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα νομίζω), τότε μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά όλη τη δουλειά. Η διαδικασία είναι όπως είπε η Ισμίνη. Έχεις και το πλεονέκτημα ότι μπορείς να υποβάλλεις ΑΠΔ μέχρι και την 30ή31 του επόμενου μήνα, και όχι μέχρι την 10ή.

 

Αν δεν είναι ενταγμένο, πάλι μπορείς να το κάνεις, αλλά θα πρέπει να προσέχεις να τους ενημερώνεις στέλνοντας αντίγραφο των ΑΠΔ με Fax ή άλλο πρόσφορο τρόπο, γιατί δεν ενημερώνονται στο υποκατάστημα για ότι κάνεις, με αποτέλεσμα να σου έρθει κάποια στιγμή καμμία λυπητερή με πρόστιμα-προσαυξήσεις κλπ (μου έχει τύχει και έτρεχα μετά να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας).

 

Γενικά πάντως είναι μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι η Ισμίνη , αλλά μιας και κουβεντιάζουμε όλοι μαζί:

 

Για κάθε έργο με διαφορετικό ιδιοκτήτη παίρνεις άλλο κωδικό. Στην ουσία υποκαθιστάς τον ιδιοκτήτη, και με τον κωδικό μπορείς να βλέπεις όλα τα οικοδομοτεχνικά που έχει απογράψει ηλεκτρονικά, οπότε καλό είναι να έχεις την συναίνεση του με κάποιο επίσημο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

paktomenos, ευχαριστώ, σαφώς και κουβεντιάζουμε όλοι μαζί :) απλά είπα Ισμήνη γιατί η Ισμήνη μίλησε για κωδικούς :)

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

σωστά! αν και έχασα τη συνέχεια της κουβέντας...

 

ουσιαστικα τους κωδικούς τους παίρνεις με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.