Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορά σε γη και χρήμα


xandpan

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

καινούριος στο forum και ας ξεκινήσω από την αρχή.Έχω βρει ένα οικόπεδο για αγορά το οποιο είναι 800tm περίπου.Από αυτό θα γίνει κάθετη k θα πάρω τα 400tm.Έπειτα από όλους τους ελεγχους που έχουν γίνει βρέθηκε το εξής:εισφορά σε γη και χρήμα.

επειδή δεν έχω σχέση με το αντικείμενο θα ήθελα μια βοήθεια ως αναφορά την επομενη κίνηση μου.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

...Έπειτα από όλους τους ελεγχους ..

 

Ποιός έλεγξε τι και γιατί δεν σε ενημερώνει και για αυτό το θέμα ?

Η επόμενη σου κίνηση είναι να βάλεις δικό σου μηχανικό να δει την υπόθεση και να σε ενημερώσει ακριβώς για τα πάντα.

Αυτή είναι και η σωστή αντιμετώπιση μιας σοβαρής αγοράς.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά μιλάω:

Το φόρουμ δεν προσφέρεται για μια δεύτερη γνώμη.

Αν δεν σας δίνει ικανοποιητικές εξηγήσεις ο μηχανικός σας ή αν δεν τον εμπιστεύεστε μπορείτε να ρωτήσετε λεπτομέρειες στο γραφείο σχεδίου πόλης του Δήμου ή στην τεχνική υπηρεσία ή εν τέλει να αλλάξετε μηχανικό.

 

Προσοχή: Η πρόσληψη μηχανικού και δικηγόρου στις αγοραπωλησίες είναι απαραίτητη για το δικό σας καλό. Με κάποια επιπλέον έξοδα τώρα μπορεί να γλιτώσετε από πολλά βάσανα αργότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ εντελώς ενημερωτικά θα ήθελα την άποψη σας.δεν είπα ότι δεν εμπιστεύομαι τον μηχανικό μου η τον δικηγόρο μου...ισα ισα...λάθος αν κατανοήσατε κάτι τέτοιο.όμως απλά ρωτάω για δικούς μου λόγους όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα.επίσης μου είναι δύσκολο να πάω σε υπηρεσίες για λόγους πρακτικούς.

δικηγόρος k μηχανικός δεν με αφήνουν να προχωρήσω σε αγορά.

Το θέμα λοιπόν είναι, πως ο ιδιοκτητης δεν έχει πληρώσει καμια δόση σε χρήμα για το οικόπεδο.

Θέλει να πληρώσει την πρώτη για να γίνουν συμβόλαια κτλ.Και η ερώτηση είναι: Θα υπάρχει βάρος στο οικόπεδο στην συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

δικηγόρος k μηχανικός δεν με αφήνουν να προχωρήσω σε αγορά.

 

Νομίζω ότι κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν και πρέπει να τους ακούσετε.

 

Με πράξεις εφαρμογής δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχουν πληρωθεί οι εισφορές για να γίνει η αγοραπωλησία. Οφείλει το οικόπεδο εισφορά σε γη? Υπάρχει οφειλή σε όμορο? Προσοχή γιατί είναι μεγάλο μπλέξιμο. Γνωστός μου εργολάβος αγόρασε οικόπεδο το οποίο ήταν το μισό πιασμένο από τον όμορο διότι αυτός δεν είχε εισπράξει την εισφορά από τον Δήμο για να αποσυρθεί. Ο Δήμος επικαλέστηκε τότε αδυναμία κάλυψης της εισφοράς στον όμορο και ο εργολάβος αναγκάστηκε να πληρώσει ο ίδιος τον όμορο περίπου 40.000€ για να "φύγει" και θα τα εισπράξει (αν και όποτε) από τον Δήμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Γιάννης. Στην συνάντηση που είχα με τον μηχανικό μου είπε τα παρακάτω: Ο ιδιοκτητης που οφείλει σε γη θέλει να κάνει ρύθμιση, να πληρώσει την πρώτη δόση, και έτσι να μπορέσει να κάνει το συμβόλαιο.Βεβαια αυτό σε καμια περίπτωση δεν εξασφαλίζει εμενα στην περίπτωση που αυτός αποφασίσει να μην πληρώσει τις υπόλοιπες δόσεις.Όσον αφορά όμορο οικόπεδο ο ιδιοκτητης ισχυρίζεται πως δεν υπάρχει πρόβλημα.Ο μηχανικός μου είπε πως θα πάρουμε χαρτί από τον δήμο για το συγκεκριμένο και πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

Ερώτηση γενικού περιεχομενου:Εγώ σαν μελλοντικός αγοραστής και επειδή δεν έχω μάθει να κάνω μισές δουλειές, για να είμαι ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ κατοχυρωμένος 100%, δεν πρέπει να έχω μια λίστα από χαρτιά για το αρχείο μοu;

Εννοώ από πολεοδομία, αρχαιολογία, δήμο κτλ;Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια είναι αυτά σε μια λίστα έτσι ώστε να τα απαιτήσω

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της πληρωμής της εισφορας σε χρήμα

αυτη πληρωνεται α] εφαπαξ με έκπτωση 20% β] σε 12 εξαμηνιαίες δόσεις.

Αν πληρωθει σε δόσεις, ο Δημος ζηταει υποθηκη για εξασφάλιση, ανάλογα με το ποσόν...

Και βεβαια...η απλή λυση ειναι...

να ζητήσεις να πληρωθει η εισφορά σε χρημα άμεσα απο το τίμημα της πώλησης- να πάρει και την εκπτωση 20%-..αν την δικαιούται..

 

Για το β'...δεν υπαρχει καμμμία "λιστα"

Ο δικηγορος σου και ο μηχανικος σου και ο συμβολαιογραφος, γνωριζουν πολυ καλα τι πρέπει να κανουν

και αυτοί θα ζητησουν τα εγγραφα και όλα τα πιστοποιητικα

που απαιτούνται απο τον νόμο [όλα όσα απαιτούνται] για να γινει το συμβόλαιο.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το χρόνο σας.

Όμως έπειτα από συζήτηση που είχα και με τον μηχανικό και με τον δικηγόρο μου, και οι δυο μου είπαν πως σίγουρα,

με την πληρωμή της πρώτης δόσης από τον ιδιοκτητη μπορείς να κανεις συμβόλαιο.

Μου τόνισαν επίσης πως αν δεν πληρωθεί όλο το ποσον δεν με αφήνουν να προβώ σε αγορά.

Αν υποθέσουμε πως εγώ αγοράζω το οικόπεδο...ένας από τους ιδιοκτητες θα είμαι και εγώ.

Και η ερώτηση είναι:

Αν ο συγκεκριμένος σταματήσει να πληρώνει δόσεις στο μέλλον για τον a ή b λόγο, θα έχω εγώ κάποιο βάρος στο δικό μου το οικόπεδο?Συγγνώμη αν σας κουράζω όμως καταλαβαίνετε πως δεν είμαι τις δουλειάς k επειδή μου αρέσει να τα κάνω όλα όπως πρέπει γίαυτό και επιμένω.Να θυμίσω ότι το οικόπεδο είναι περίπου 2 στρέμματα και εγώ θα πάρω ένα κομμάτι, περίπου 400tm.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.