Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όρια οικοπέδου


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα όρια οικοπέδου. Το σπίτι μου είναι χτισμένο από το 1974 περιφραγμένο με άδεια κανονικότατα και έχω συμβόλαια από το 1923. Προσφάτως αγόρασε κάποιος το γειτονικό οικόπεδο με το δικό μου με παλαιό κτίσμα αλλά είναι μη οικοδομήσιμο γιατί δεν είναι άρτιο το οικόπεδο. Εδώ και 6 μήνες αρχίσανε τα προβλήματα ανακάλυψα ότι έκανε τρύπες στη μάντρα του σπιτιού μου και διοχετευε από εδώ τα βοθρολύμματα. Επειδή δεν υπάρχει συνεννενόηση και το πάει πονηρά το θέμα γενικώς, κάλεσα την υγειονομική υπηρεσία και προσωρινά τακτοποιήθηκε το θέμα είπε θα το φτιάξει. Τώρα πέταξε το εξής κορυφαίο μου είπε οτι του έχω καταπατήσει το οικόπεδο και του έφαγα τη μάντρα του(Οι γονείς μου δηλαδή γιατί όταν έγινε το σπίτι εγώ δεν είχα γεννηθεί ακόμα). Υπόψην αυτός αγόρασε το σπίτι 4 χρόνια τώρα. Τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα για να διαφυλάξω τα όρια της ιδιοκτησίας μου γνωρίζει κανείς? Ποια είναι τα διαδικαστικά σε ανάλογες περιπτώσεις?Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που διεκδικεί κάνει και τις επιθετικές κινήσεις.Εσύ απλώς αμύνεσαι.Δεν κάνεις κάτι άλλο.Αναλόγως λοιπόν τις κινήσεις του θα απαντάς.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

ό,τι είπε ο Μανολης...

 

συν, για να ξέρειςπού πατάς,..και να μην έχεις αγωνία...

παίρνεις το συμβόλαιο του γείτονα βλέπεις πώς περιγράφονται τα όρια [υποθ/κειο]

βλεπεις την δήλωση του 651 που ειναι εκεί και τί γράφει

αν θες παίρνεις και το τοπογραφικό του [συμβ/φος]

[ολα μεσω του δικηγόρου σου...]

..και είσαι ετοιμος....επί των επάλξεων.....

 

καλή συνέχεια.

 

"αν θες ειρήνη, παρασκεύαζε πόλεμο"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.