Μετάβαση στο περιεχόμενο

Wireless Internet στο υπόγειο


Recommended Posts

Δουλεύω στην κατασκευή ενός σπιτιού και τα γραφεία μας θα μεταφερθούν στο υπόγειο

 

Έχω ρουτερ ιντερνετ στο υπόγειο αλλά δεν έχω σήμα Επίσης τα κινητά μας δεν έχουνε σήμα.

 

Τι μπορώ να κάνω?

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

πιο αναλυτικά? repeaters? Και που τους συνδέω? Πές μου επίσης αν ξέρεις το κόστος για την αγορά τους

 

Αν ήτανε στο χέρι μου θα το ξεμπάζωνα. Πίστεψέ με :)

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

πιο αναλυτικά? repeaters? Και που τους συνδέω? Πές μου επίσης αν ξέρεις το κόστος για την αγορά τους

βάζεις μια εξωτερική κεραία κάπου που έχεις σήμα, μια εσωτερική εκεί που θες σήμα, έναν αναμεταδότη με την τροφοδοσία του και καλώδια μεταξύ του αναμεταδότη και των κεραιών. Η τιμή εξαρτάται από τις μπάντες που θες να αναμεταδόσεις (900/1800/2100) και την ποιότητα των υλικών, υπολόγισε από λίγα έως πολλά εκατοντάδες ευρώ.

Μπορείς να δοκιμάσεις να παραλείψεις τον αναμεταδότη μήπως είσαι τυχερός και δουλεύει η παθητική αναμετάδοση.

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι δυνατόν μπορείς να μεταφέρεις το router σε άλλη θέση(*) και να αντικαταστήσεις την default κεραία του με κάποια εξωτερική μεγαλύτερης απολαβής (συνήθως οι εσωτερικές είναι κέρδους 3-4 dbi ενώ μια external για εσωτερικό χώρο φτάνει τα 9-12 dbi).

 

(*) Για την εκλογή της νέας θέσης του router θέωρησε ότι έχεις ένα προβολέα και προσπαθείς να φωτίσεις τους χώρους που σε ενδιαφέρουν προς κάλυψη.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω στην κατασκευή ενός σπιτιού και τα γραφεία μας θα μεταφερθούν στο υπόγειο

 

Έχω ρουτερ ιντερνετ στο υπόγειο αλλά δεν έχω σήμα Επίσης τα κινητά μας δεν έχουνε σήμα.

 

Τι μπορώ να κάνω?

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει

 

 

 

φαντάζομαι διαφορετικές γραμμές ρεύματος ε?

 

 

και προτίμησε κεραίες 2.4Ηz αν μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.