Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε μισθωμένο αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

δεν το έχω διαβάσει αλλά λογικά.... καθώς προσπάθησε να βγάλει άδεια !

επίσης ο ενοικιαστής μου είπε ότι μέσα στο ενοικιαστήριο αναγράφουν ότι ο ενοικιαστής είναι υπεύθυνος για οποιοδήποτε πολεοδομικό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς τι ενοικιαστήριο είναι μακροχρόνιο και επίσημο (μέσω ΔΟΥ)

Προσωπικά θα το δήλωνα στο όνομα του ενοικιαστή (με συνημμένα το Ε9 του κυρίου μαζί με το ενοικιαστήριο-δεν ξέρω να το παίρνει το συτ ΤΕΕ αυτό)

και στην Τεχν έκθεση θα έγραφα το ιστορικό της υπόθεσης

και έτσι θα σταματούσα τα πολ/κά πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

....

....

 

το θέμα είναι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης διαφωνεί με την τακτοποίηση ... ποιες λύσεις έχει ο ενοικιαστής ?

 

να φύγει.

Με το ζόρι δεν έχει νόμιμο τρόπο να υποχρεώσει την ιδιοκτησία να κάνει κάτι για το γήπεδο που της ανήκει.

 

Μόνο με την πειθώ και τα από κοινού συμφέροντα που ενδεχόμενα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

έχουν επιβληθεί πρόστιμα στον ενοικιαστή επειδή δεν έχει άδεια λειτουργίας (αυτό τον καίει) ....

και πάνω από όλα αυτή η επιχείρηση τον ζει ... δεν είναι τόσο απλό να φύγει από ένα κτήριο που έφτιαξε μόνος του.

 

ΚΑΝΑ : καλή η ιδέα σου .... αλλα ΑΝ αύριο θεωρηθεί άκυρη ?

ποιος θα βρει το μπελά του ? ο μηχανικός....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να βγεί άκυρη

Ξέχασα να σου αναφέρω και το εξής που αναφέρει ο νόμος 4014

Λέει λοιπόν ότι την δήλωση την κάνει και ο "φερόμενος ιδιοκτήτης"

Φερόμενος ιδιοκτήτης εν προκειμένω μπορεί βάσει του συμφωνητικού για "μακροχρόνια εκμ/ση και χρήση με δικαίωμα ανοικοδόμησης μάλιστα, του ακινήτου"

μπορεί να θεωρηθεί και ο ενοικιαστής του

Οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ρε παιδιά , ο μισθωτής δεν είναι ιδιοκτήτης , ούτε φερόμενος πως να το κάνουμε ?

 

Κατ'αρχήν νομίζω ότι επικαλούμενος το μισθωτήριο , λες από μόνος σου ΔΕΝ ειμαι ιδιοκτήτης είμαι ενοικιαστής.

 

Εγώ θέλω να δώ άμα θα το κανετε έτσι τι θα γράψει ο μισθωτής στην Υπεύθυνη Δήλωση εκεί που δηλώνει είδος δικαιώματος και ποσοστό. Τι θα γράψει ? 100% μισθωτής ?

 

Ακυρη την βλέπω την δήλωση. Και δεν το λέω ελαφρά τη καρδία. Εχω και εγώ τέτοια περίπτωση , ολόιδια με μισθωτήριο που επιτρέπει την έκδοση αδείας και δεν προχωράει για τους ίδιους λόγους.

 

Το είχα ρωτήσει και στο "γραφειάκι" του ΥΠΕΚΑ και μου είχαν πει ο ιδιοκτήτης.

 

Ισως η λύση να είναι η δήλωση από τον ιδιοκτήτη και συμφωνητικό με τον ενοικιαστή ότι αυτός ευθύνεται και αναλαμβάνει την αποπληρωμή του προστίμου, δεν ξέρω και αν στέκει είναι δουλειές δικηγόρων αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο,

ο Κανα σε ρωτησε για το μισθωτηριο...ειπες δεν το ειδες "ακομα"...

και επειδη αυτο το νημα το τραβαμε περα δωθε με διάφορες υποθεσεις που κάνουμε...

με κινδυνο να σε οδηγήσουμε και σε λαθος...

αν μπορεις να το κατεβασεις εδω...χωρις τα προσ.δεδ.

διοτι ο πελατης σου δεν σηκωθηκε να χτισει σε ξενο γηπεδο, ετσι στα " καλα καθούμενα"

απο καπου ειχε τέτοιο δικαιωμα...

Αρα το μισθωτηριο

ολο και θα βοηθήσει να σκεφτουμε ποια και πόσα δικαιωματα εχει ο πελατης σου..

και τι μπορει -αν μπορει- να κανει...

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ok .... από δευτέρα θα το ζητήσω και θα το ανεβάσω εδώ , μπας και βρούμε καμιά λύση !

 

Πάντως παίδες σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοια περίπτωση, μία λύση είναι να υπολογιστεί το πρόστιμο των αυθαιρεσιών και το ποσό του προστίμου να δοθεί από τον ενοικιαστή και να δεσμευτεί κάπως ώστε να πληρωθεί σίγουρα. Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγεται μόνο η περίπτωση του εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε η λύση Μανώλη είναι

Σύνταξη νέου ενοικιαστήριου με όλους τους όρους (περί παραχώρησης του δικαιώματος ανέγερσης κτίσματος στον ενοικιαστή) και με τη δέσμευση για την πληρωμή του προστίμου εκ μέρους του ιδίου (θα τα δούν οι δικηγόροι τους αυτά)

 

Μετά υποβολή δήλωσης στο όνομα του ιδιοκτήτη και επειδή το πρόστιμο είναι στο όνομα του ενοικιαστή εφαρμογή της παρ 5δ του άρθρου 29 ΝΟΚ

 

δ. Στην παράγραφο 11 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 μετά το εδάφιο ≪Ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, διαγράφονται προστίθενται εδάφια, τα οποία έχουν ως εξής: Για τη διαγραφή των προστίμων υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία συνοδεύεται από:

1) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και

2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος. Η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη με την οποία ακυρώνει τον οικείο χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου και την αποστέλλει στην αρμόδια φορολογική αρχή, σε περίπτωση που τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί και φορολογικά, προκειμένου η φορολογική αρχή να διαγράψει κάθε σχετική πράξη (ταμειακή βεβαίωση), που έχει ως νόμιμο έρεισμα το χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου.

 

αυτά αν το πρόβλημα για το συνάδελφο είναι μόνο τα πρόστιμα και η διαγραφή τους

 

Αν όμως σκάφτεται να βγάλει οικ άδεια νομ/σης για το (αυθαίρετο) κατάστημα, να ξέρει ο συνάδελφος ότι και πάλι θα κολλήσει στην σύνδεση με την οδό (οπότε καλά θα κάνει να ενημερώση τον πελάτη του)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.