Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε μισθωμένο αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σήμερα μίλησα με την Πολεοδομία Ανατολικής Θεσσαλονίκης για μία κάπως παρόμοια περίπτωση, όπου αγροτεμάχιο μισθώνεται από εταιρεία με δικαίωμα υπομίσθωσης και αυτή στη συνέχεια το μισθώνει στον τωρινό χρήστη ο οποίος έχει προχωρήσει στις αυθαίρετες κατασκευές. Μου απάντησαν ότι αυτός που πρέπει να προχωρήσει στη ρύθμιση είναι ο ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου, στην κυριότητα του οποίου θα περιέλθουν οι αυθαίρετες κατασκευές μετά την τακτοποίηση. Οπότε θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να συμφωνήσει να προχωρήσει η όλη διαδικασία στο όνομά του με την προϋπόθεση ότι πληρώνει ο μισθωτής. Και μετά; Τι γίνεται μετά με τον ιδιοκτήτη που τη μια είχε ένα αγροτεμάχιο και την άλλη βρίσκεται με ένα αγροτεμάχιο που περιλαμβάνει και π.χ. 300τ.μ. κτίσματα;

Link to comment
Share on other sites

γιατί χασούρα θα έχει μήπως ο ιδιοκτήτης;

 

Αυτό με την ενοικίαση και με δικαίωμα ανέγερσης κτίσματος το κάνει μεγάλη αλυσίδα Υπερκαταστημάτων

(δηλαδή το νοικιάζει για 30 χρόνια και κτίζει πολυκαταστήματα με άδεια ανέγερσης στο όνομά της εταιρείας τα οποία μετά το πέρας του χρόνου ενοικίασης μένουν στον ιδιοκτήτη)

Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα

Link to comment
Share on other sites

Όχι χασούρα δεν θα έχει στην περίπτωση που αναφέρεις, που απ΄ότι πληροφορήθηκα, έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις γίνεται, αλλά άμα "κληρονομήσει" ένα λυόμενο και δυο-τρεις κατασκευές της κακιάς ώρας, θα του ζητηθεί από την εφορία να πληρώνει και φόρους για παράγκες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να το υπάρχων ενοικιαστήριο που ζητήθηκε .

Εχω ρίξει τις ελπίδες μου στις αλλαγές που αναμένωνται με την παράταση

post-32858-0-63107900-1346667325_thumb.jpg

post-32858-0-31254800-1346667349_thumb.jpg

post-32858-0-10858800-1346667368_thumb.jpg

post-32858-0-75642600-1346667394_thumb.jpg

post-32858-0-26911400-1346667599_thumb.jpg

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.