Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεκτή απόκλιση εμβαδού διανομής διαφορά εμβαδού


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Ερώτηση ίσως και νομικού χαρακτήρα

Σε αγροτεμαχιο έκτασης 5.000,00 τ.μ. άρτιο και οικοδομίσιμο γίνεται κατάτμηση σε 4100 τ.μ. και 900τ.μ.

στη συνέχεια γίνονται κάποιες μεταβιβάσεις και τελικά οι ιδιοκτησίες έχουν

α. ιδιοκτήτης Α με έκταση 4100τ.μ.

β. ιδιοκτήτης Β με έκταση 925 τ.μ.

με βάση τα συμβόλαιο

με δεδομένο ότι το συνολικό εμβαδόν είναι μεγαλύτερο από τη διανομή

πρότεινα να γίνει μια διορθωτική στο εμβαδόν του ιδιοκτήτη Β

 

Συνάδελφος μου ανέφερε να το αφήσω ως έχει καθώς η απόκλιση είναι στα ανεκτα όρια εμβαδομέτρισης της διανομής.

 

Ποια είναι η γνώμη σας??

 

Ευχαριστώ πορκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

γενικώς στις διανομές νομίζω η ανεκτή απόκλιση είναι 10% (βάσει Αστικού Κώδικα).

Το δικό μου ερώτημα όμως είναι αν επιτρέπεται η κατάτμηση σε αγροτεμάχιο προερχόμενο από διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό της Τοπογραφικής το ανεκτό όριο στις εμβαδομετρήσεις των διανομών (οι οποίες γινόταν με εμβαδόμετρο) είναι για κλίμακα διαγράμματος 1:5000 ±5*ρίζα Κ όπου Κ το εμβαδό σε τετραγωνικά μέτρα.

Έτσι στα 5000 m² το ανεκτό όριο είναι ±353.55 m²

(Συγχωρέστε μου το "ρίζα" αλλά δεν ξέρω πως να γράψω τον τύπο διαφορετικά στο post)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Καλησπέρα!

 

Εχω περίπτωση διανομής του έτους 1963 του Υπ.Γεωργίας εντός σχεδίου (συνοικισμός) με εμβαδόν τίτλου 1912 τ.μ., ενώ η πραγματική κατάσταση μετρήθηκε 1826 τ.μ. Η διαφορά προέκυψε εξαιτίας διαπλάτυνσης υπάρχουσας οδού που είχε γίνει πριν 30 χρόνια με προφορική συμφωνία του τότε ιδιοκτήτη και του Δήμου. Στο οικόπεδο έγινε κατάτμηση σε 2 οικόπεδα σύμφωνα με το πραγματικό εμβαδόν, και το ένα πουλήθηκε σε νέους ιδιοκτήτες με σκοπό την ανέγερση οικοδομής. Τα παραπάνω περί διαφοράς με τη διανομή αναγράφονται στο συμβόλαιο της κατάτμησης και απεικονίζεται στο τοπογραφικό η πραγματική κατάσταση. Αιτούμαστε τώρα την άδεια δόμησης για το νεό οικόπεδο και η υπηρεσία δεν δέχεται την πραγματική κατάσταση που περιγράφεται στο τίτλο  (που έχει μεταγραφεί) αλλά ζητάει να γίνει διόρθωση τίτλου και να πάμε σύμφωνα με την διανομή. Γνωρίζετε αν μας καλύπτει η απόκλιση του 5% μεταξύ της διανομής και του νέου συμβολαίου? Η αν μπορούμε τώρα να κάνουμε και τυπικά την πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση με τον Δήμο ώστε να βγεί και η άδεια με βάση την πραγματική κατάσταση? Η αν υπάρχει κάποια άλλη διάταξη που να δικαιολογεί αυτές τις αποκλίσεις?

 

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.