Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμηση κληροτεμαχιου μετα απο την εκδοση Ο.Α.


Recommended Posts

Συναδελφοι εχω μια περιπτωση και θελω την βοηθεια σας. Σε αγροτεμαχιο διανομης εντος ζωνης,5500 τ.μ εκδιδεται το 1964 οικοδομικη αδεια για ανεγερση κατοικιων με 20% δομηση.. Στην συνεχεια το 1971 δειχνουν το αγροτεμαχιο 7.500 τ.μ και χτιζουν και αλλες κατοικιες εξαντλωντας παλι την δομηση. Το 1974 εμφανιζεται το πρωτο συμβολαιο πωλησης κατοικιας και αναφερει οτι απο ενα αρχικο κληροτεμαχιο 5500, πλεον οικοπεδο (λαθος) εχει κοπει διαιρετο τμημα 1500τ.μ με 4 κατοικιες μεσα αρτιο και οικοδομησιμο ως εχων προσοψη σε επαρχιακη οδο ( λαθος δεν την ακουμπαει). Ο ανθρωπος ηρθε να τακτοποιησει το υπογειο... Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

Α) Εχει νοημα να ψαξω αν ειχε αδεια να κατατμησει το Κληροτεμαχιο;

Β) Μηπως μετα την εκδοση της Ο.Α ειναι παρανομη η κατατμηση;

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ναι μεν εχουμε δεί και ακουσει πολλά....

αλλα,έτσι οπως τα περιγραφεις ,

σε ένα "πενταρι" κληροτεμαχιο, κειμενο στην εποικισθείσα περιοχη του..... με αριθ..... εχτισαν με ΟΑ κτισματα 1000 τ΄.

Στο ίδιο κληροτεμαχιο, με τον ιδιο αριθ.......ξαναεβγαλαν αδεια και εχτισαν ενω καταμετρηθεν "εκ νεου" βρεθηκε να ειναι 7500 τμ. !!!???...

και μετα εκαναν "κατατμηση" στα 1500 τμ....και ξαναεχτισαν????..- δεν το καταλαβα αυτο το σημείο....

 

Παντως, με τοσα κτισματα μεσα εκεί , το καλοκαιρι θα νοιαζει με μποτιλιαρισμένη ...Τσιμισκή...και θα πρεπει να "πατάει" ο ενας πάνω στον άλλον....

Προφανώς εχεις δει και εχεις ελέγξει,

α] τον τιτλο του κληροτεμαχίου και το "σχεδιαγραμμα" της υπηρεσίας...αυτο σε Α4, με τα ορια του αγρου.

β] το τοπογραφικο της πρωτης αδειας για 5000 τμ.

γ] το τοπογραφικο της β ' αδειας. οτι πρόκειται για το ιδιο γηπεδο αλλά 7500 τμ. και το οποίο δεν δ ε ν δειχνει κανενα κτισμα εντος...απο την προηγουμενη αδεια....

γ] το τοπογραφικο για τα 1500 τμ. της "κατατμησης"

δ] ειδες και καποια συμβολαια και τί περιγραφουν σαν γηπεδο και όρια και εμβαδον...

τι περιγραφει το συμβόλαιο του πελατη σου...

Κατι είπες για " ζωνη" και "εντος σχεδίου"... "οικόπεδο"... "λαθος"

Ωστε, αν ειναι ετσι οπως τα λες [αλλά ξαναδές τα]

προφανως δεν ψαχνεις τη νομιμοτητα της "κατατμησης" ...

αλλά για την νομιμότητα μιας, ή δυο ή τριών ΟΑ, .που εκδόθηκαν για το ίδιο γηπεδο...

Παντως, τι να σου πώ.....εχω τις επιφυλαξεις μου για όσα -πραγματι εχουν γινει...

τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Η διανομη δειχνει ενα παραγωνο σχημα χωρις καμια διασταση και χωρις κανενα οροσημο. Στην δευτερη Ο.Α με την νεα καταμετρηση, δειχνει τις κατοικιες της πρωτης Ο.Α συν αυτες που θα χτιστουν λογω αυξησης του εμβαδου.απο την πρωτη αδεια εχω μονο το διαγραμμα καλυψης. Απο την δευτερη το τοπογραφικο. Και τα δυο τα πηρα απο τον πελατη.στην πολεοδομια δεν υπαρχει ουτε καν στελεχος.τριτη αδεια δεν υπαρχει. Απλα 4 κατοικιες που χτιστηκαν σε διαφορετικο υψομετρικο επιπεδο ανηκουν στο κατατμηθεν τμημα των 1500 τ.μ. Στα συμβολαια αναφερει οτι το αγροτεμαχιο ειναι πλεον οικοπεδο. Κατι τετοιο δεν ισχυει. Σε ολες τις αγοροπωλησιες επισυναπτεται το διαγραμμα καλυψης της πρωτης αδειας. Το αρχικο αγροτεμαχιο στις 3 πλευρες συνορευει με χερσο.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά. ΟΛΕΣ οι κατασκευές, αν δεν ήταν εξαρχής αυθαίρετες (παράνομες άδειες), κατέστησαν σίγουρα εξολοκλήρου αυθαίρετες με την κατάτμηση. Πρέπει συνεπώς να ρυθμιστούν όλες οι κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιγουρο. Εμενα η ερωτηση μου εχει να κανει με την νομιμοτητα της κατατμησης. Ενας νομικος μου ειπε οτι εφοσον εχει μεταγραφει συμβολαιο στο οποιο αναφερεται ξεκαθαρα το διαιρετο τμημα η κατατμηση ισχυει παρα το γεγονος οτι το ανεφερει οικοπεδου. Επ αυτου ζηταω την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

αυτο στο οποίο αναφέρεσαι, ειναι το αρθρ. 31 του πρόσφατου ν 4061/12, [φεκ α 66/2012] που επανέφερε τις εξαγορες γεωργικών ακινητων του δημοσίου, την επικυρωση ανώμαλων δικαιοπραξιων κλπ.

και το οποίο ορίζει οτι

"συμβολαιογραφικες πραξεις που εγιναν κατα παράβαση του αρθρ. 1 του ν. 431/68 και του αρ.2 του 666/77,

[δλδ. που απαγορευαν την κατατμηση γεωργικων κληρων]

είναι έγκυρες και ισχυρες εφόσον δεν ακυρώθηκαν με αμετάκλητη δικαστικη απόφαση"

Πραγματι, αν ειχες απλά εναν κληρο, εστω 10 στρ. και ειχες κάνει ενα συμβολαιο κατατμησης και πώλησης ενος τμήματος σε τριτο αγοραστη, και δεν ειχε ακυρωθει, τότε

θεωρείται εγκυρη και νομιμη η κατάτμηση.-και αρα αυτο ανηκει νομιμα σε δύο.

Αλλά, για το δικό σου θέμα, ποτέ δεν επρόκειτο μονον για παράβαση διαταξεων περι απαγόρευσης κατάτμησης κλήρου.

..δλδ. σκετου χωραφιού... αλλά

Από όσα έχεις πεί, ήταν ενας κλήρος 5500 τμ. και βγηκε ΟΑ για τα 5500 τμ. και μετα "προστεθηκαν" άλλα 2000 τμ. ...απο το πουθενά....

και βγηκε συμπληρωματικη αδεια, αλλά δεν υπάρχει τιτλος για αυτα τα 2000 τμ.

με αποτέλεσμα η ΟΑ να βασίζεται σε ανυπαρκτο γήπεδο

άρα και σε ψευδες τοπογραφικό...

Και μετα, ,

ενω αυτο ηταν το πολεοδομικό και ιδιοκτησιακό καθεστώς του γηπέδου ή των γηπεδων [?????]

δηλωθηκε με μονομερή δήλωση απο τον ιδιοκτήτη σε κάποιο συμβολαιο πωλησης διαμερίσματος

οτι 1500 τμ. απο αυτο το ενα και ενιαίο με τις δύο άδειες ειναι εντος σχεδιου [ ψευδώς, όπως είπες διοτι ακομα και σημερα

ειναι εκτος !!!!....]

και αυτα τα 1500 τμ. ποτέλεσαν αντικειμενο "κατάτμησης"

και την νομιμότητα αυτης της κατατμησης εξεταζουμε.

Αν δεν ηταν ο 4014, ολα τα κτισματα σε ολα αυτα τα περιεργα "γήπεδα" θα μεταβιβαζονταν κανονικά, χωρις πρόβλημα...μεχρι να ερχονταν το κτηματολόγιο οπότε θα εβγαιναν όλα τα προβλήματα στη φόρα....

Ηλθε ο 4014 και απεκαλυφθησαν ενωριτερα.

Αν θελήσεις να απομονώσεις το θεμα στο "πόσο νομιμη ηταν η κατάτμηση"

- ναι με τον 4061 θα ηταν νομιμη μια κατατμηση τμηματος δλδ μιας πώλησης σε τριτον, με την οποία ενα γηπεδο 10 στρ. κοβεται στα δυο με την πωληση εστω 5 στρ.

- ναι ενα γηπεδο γινεται δύο τμηματα με συμβόλαιο.

 

Εδω όμως εχεις μονον μια μονομερη δηλωση καποιου που λεει, εχω 10 στρ. τωρα τα 1500 μπηκαν στο σχεδιο και είχα βγάλει και δύο ΟΑ και σου μεταβιβαζω ενα διαμερισμα...

Αλλά ξεχναμε τη βασικη αρχη της κατάτμησης

Οτι δεν γινεται μονομερώς

[και προφανώς οχι "με ασκηση επι χαρτου" οπως λεει και ο δημητρης80 σε διπλανο τοπικ- με παρόμοιο θεμα κατατμησης..]..

αλλα με συμβόλαιο μεταβιβασης του τμηματος.

Αρα έπρεπε να είχε προηγηθει η δημιουργια του "τμηματος" των 1500 με την μεταβιβαση αυτού [ή ποσοστού του......] .σε τρίτον και να μεταγραφεί το συμβολαιο...

Με την διαφοροποίηση των ιδιοκτητων θα γινονταν κατατμηση...

Κατι τέτοιο δεν εγινε στην περίπτωσή σου

Αρα, φαινεται οτι, δεν εχεις νομιμη κατατμηση...

και οτι ολα τα κτισματα ειναι "εξ αδιαιρέτου" σε "ολο" το [ποιό ακριβως δεν ξερω] γήπεδο...

 

Τωρα, αν ηθελε κριθεί οτι, επειδη κατα την πωληση των διαμερισμάτων, εγινε σαφης αναφορά στα 1500 τμ. και περιγραφη αυτων στα συμβόλαια σαν αυτοτελες τμήμα με στοιχεία αβγδεα ... και οτι επειδη δοθηκαν ποσοστά εξ αδιαιρέτου σε αυτο το τμήμα, τότε αυτο "νομιμοποίησε" την κατατμηση...ειναι και αυτη μια- σεβαστη- πλήν δε ξερω πόσο ισχυρή,- γνώμη...

όπως θα μπορουσε να ισχυρισθεί κανείς οτι υπάρχει χρησικτησία στο συγκεκριμενο τμημα και τακτική και έκτακτη...

αρα, νομιμοποιείται εκ πλαγίου η κατατμηση....αλλα χρησικτησία σε τμημα κληρου δεν επιτρέπεται...αρα τί?...

υγ

Απορια δικη μου [και πιθανον και των υπόλοιπων...] για να καταλάβω και το σκεπτικό σου...

Αφου εχεις του κοσμου τις πολ. παραβασεις

γιατι επικεντρωνεις το ερώτημα μονον στο αν ηταν νομιμη η κατατμηση ή οχι?

 

.καλημέρα σε όλους...ειδικα σε όσους δεν ειναι στις παραλίες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα προσεκτικα τα γραφομενα σου και έχω να σημειωσω τα εξης:

1) εστω οτι ενας ιδιοκτητης εχει το 100% ενος αγροτεμαχιου. Δεν μπορει μεταβιβασει το 25% τμηματος του ολου αγροτεμαχιου δημιουργοντας ετσι ενα αγροτεμαχιο 100% δικο του και ενα αλλο 25 % αλλου και 75% δικο του;

2) στην περιοχη υπαρχει τελειωμενο κτηματολογιο (1 πιλοτικο προγραμμα) που δειχνει 2 αγροτεμαχια 4000 τ.μ και 1500 τμ. Ελαφρως μετατοπισμενα αλλα οκ, εχω δει και χειροτερα.

3) μην σου κανει εντυπωση που ασχολουμαι μονο με την κατατμηση.εγω κανω μονο το τοπογραφικο.αναλογα με το τι θα δειξω στο τοπογραφικο ο μηχανικος θα κανει την τακτοποιηση. Επειδη ομως το ολοκληρο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και με Ο.Α , ενω το διαιρετο δεν ειναι αρτιο, χωρια την αγορα γης που πρεπει να προβει ο ιδιοκτητης, υπαρχει μεγαλη διαφορα στο κοστος της τακτοποιησης.

4) σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου, και τον ουσιαστικο διαλογο.

Link to comment
Share on other sites

για το α] βεβαιως,έτσι ακριβως γινεται σωστα μια κατατμηση,

δηλ παει σε συμβ/φο, δηλωνει οτι εχει ενα γηπεδο αβγδ;

οτι σε ενα τμημα αυτου με στοιχεια......και εμβαδον...., με το τοπογραφικο του ...τοπογραφου....αρτιο και οικοδομησιμο μεταβιβαζει εστω το 25 %.

Ετσι του μενει το υπολοιπο -αρτιο και οικοδομησιμο κατα 100% και το νεο με ποσοστο 25+75

Στη συνεχεια καθε τμημα παιρνει τον δικο του δρομο, αυτοτελώς.. ως προς την ανοικοδομηση, τα ποσοστα των διηρημενων χωρων κλπ.

Ετσι το περιγραφει και ο Ρωμαλιαδης, που λεει οτι αν μπορει να "κοπεί" στα 4, δινει στο β' ποσοστο 1% στον γιό και στο δ' επίσης 1% στην κόρη και ετσι εχει γινει κατάτμηση σε α, γ δικα του κατα 100% αλλά με διαφορετικους ιδιοκτήτες αναμεσά τους..

για το β] εχεις "κλεισμενο" κτηματολογιο, αρα το κτηματολογικο φυλλο δειχνει τιτλο κυριότητας...τις πωλησεις στα 1500 τμ. [και έχεις εστω 5 ΚΑΕΚ] για το πρωτο και τις πωλήσεις στα 4000 τμ. για το δευτερο [και εχεις, εστω 15 ΚΑΕΚ]

Τωρα απομενει πώς να ταιριάξεις μια άδεια σε δυο ακινητα...με ξεχωριστα ΚΑΕΚ...

 

Ο,τι είπε ο νομοδιδασκαλος αρμενόπουλος στο #4...με την προς αυτον καλημερα μου...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.