Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Τι ακριβώς ρωτάς xaniared;

 

Έκανα νομιμοποίηση με νέα επέκταση με 4014 χρειάζεται δεδοτα? Αν ναι, είναι κατάστημα δηλαδή κατηγορία υπηρεσίες οπότε πρέπει να παω κατηγορία 3 και μελέτη στατικής επάρκειας. Δε μπορώ να βάλω τα σταττικά της νομιμοποιησης αντί αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μπερδευτεί και εγώ με το ΔΕΔΟΤΑ. 'Εχω μια κάθετη ιδιοκτησία (μεζονέτα) τμήμα ενιαίου κτιρίου (διπλοκατοικία). Στο ΔΕΔΟΤΑ θα ελέγξω μόνο τη μεζονέτα μου ή όλο το κτίριο? Οι συνιδιοκτήτες βρίσκονται συνεχώς σε διαμάχη και δεν θέλω να μπλέξω. Τι τετραγωνικά θα βάλω στη συνολική δομημένη επιφάνεια? Και των δύο ιδιοκτητών (άδεια+αυθαίρετα) ή μόνο το δικό μου εφόσον υπάρχει κάθετη?

 

Βάσω εσύ θα κάνεις δεδοτά κατηγορία 2 για την κάθετη αλλά λαμβάνοντας υπόψη το όλο κτίριο. Στη συνολική δομημένη επιφάνεια θα βάλεις όλο το κτίριο βάσει σχεδίων αλλιώς προσεγγιστικά. Επειδή είσαι Σ2, αν η επιφάνεια των αυθαιρεσιών σου είναι άνω του 20% της συνολικής πας για κατηγορία 3 (αρθο 24 παρ. 2β αα) χωρίς μελέτη στατ. επάρκειας.

 

 

''16. ΟΛΙΚΗ ∆ΟΜΗΜΕΝΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ

Σηµειώνεται το συνολικό εµβαδό του κτιρίου. Εφόσον δεν γίνεται χρήση σχεδίων, το συνολικό εµβαδό υπολογίζεται κατά την εκτίµηση του

Συντάκτη του ∆.Ε.∆Ο.Τ.Α. Στην επιφάνεια περιλαµβάνονται κατασκευές δώµατος, πατάρια, σοφίτες, υπόγεια, υπόστυλοι χώροι κ.λπ., όχι

όµως οι εξώστες.''

Link to comment
Share on other sites

xaniared αναρωτιέμαι, αν το θέμα με κάτω των 20% της συνολικής επιφανείας (του κτιρίου ή της κάθετης ιδιοκτησίας) ισχύει και για καταστήματα. Ή εκεί χρειάζεται πάντα μελέτη στατ. επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον 4014 ναι χρειάζεται. Με βάση τις οδηγίες του ΤΕΕ όχι δεν χρειάζεται.

Περιμένουμε το τι θα φωτίσει ο Θεός το ΥΠΕΚΑ για να θεσμοθετηθεί τελικά. Μέχρι τότε μην ασχολείσαι. Είναι χάσιμο χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Στον νέο νόμο θα το πουν ΔΔΠ.

Δελτίο Δομικής Προχειρότητας...

Link to comment
Share on other sites

το 20% τώρα συγκρίνεται με τη δόμηση της αδείας? π.χ. ισόγειο+3όροφοι: Κ.Χ. εισόδου, κλιμακοστάσιο, φρεάτιο ανέλκυσης = 40τ.μ. - 1ος,2ος,3ος : κοινόχρηστος διάδρομος, κλιμακοστάσιο, φρεάτιο ανέλκυσης & διαμερίσματα = 3x100=300τ.μ. Σύνολο 340τμ. Βάσει αυτών βγαίνει το% ή των 300 μόνο που γράφει στο στέλεχος της αδείας. Γιατί μου αλλάζει την κατηγορία Δεδοτα. Δεν μπορούμε να κλείσουμε τις υποθέσεις μας. Είμαστε υποχρεωμένοι να τα κουβαλάμε στην κασίδα μας μέχρι να βγάλουν Φεκ? δηλαδή για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και να βγεί φεκ πάνω κάτω το ιδιο δεδοτα θα είναι, για να μην πω ότι με τόσους που μου έχουν πει ότι έχουν ανεβάσει το υπάρχων προσχέδιο δεδοτα, θα αναγκαστούν να το κάνουν δεκτο και αυτό...

 

Ιάμβλιχε σωστά το υπολόγισες. Λαμβάνεται υπ'οψιν η δομημένη επιφάνεια και όχι αυτό που μετράει στη δόμηση. Άλλος ο νάυτης και άλλος ο καντηλανάυτης. Δε σε νοιάζει αν αλλάζεις κατηγορία αφού δεν χρειάζεσαι μελέτη στατ. επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή έχω μπερδευτεί με τα ΔΕΔΟΤΑ και για να ανεβάσω αρχεία στο σύστημα, πρέπει πρώτα να επιλέξω κατηγορία, θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.

Έχω μία μεζονέτα, που στην άδεια φαίνεται ισόγεια κατοικία και έχει:

- τμήμα του υπογείου (στην άδεια φαινόταν μπαζωμένο, έγινε χώρος κύριας χρήσης)

- επιπλέον χώρος, πέρα αυτών της εγκεκριμένης κάλυψης (έγινε σκάλα και το κτίριο έγινε μεζονέτα με τους χώρους να επικοινωνούν)

 

Τι κατηγορία επιλέγω; 1 ή 2;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.