Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Προς το παρόν... ΚΑΜΙΑ :)

 

Αυτό που διάβασες για το ανέβασμα του τοπογραφικού, ισχύει ΜΕΤΑ ΑΠΟ απόφαση - πράξη του προέδρου του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

"Αύριο" όμως, που θα ψηφιστεί ο νέος νόμος για ρυθμίσεις αυθαιρέτων αυτό που σήμερα κάνουμε θα πάει ....περίπατο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω την άποψή σας :

έχω να κάνω μία τρωτοτητα για υποθεση συνεργατη μου:

οριζοντια ιδιοκτησια :ισόγειο κατάστημα  + υπόγειο χώρο , με τις εξής παραβάσεις : ο τοίχος της κύριας όψης τραβήχτηκε 15 εκ πιο έξω και στο ισόγειο και στο υπόγειο (ήταν πιο μεσα λίγο από ΟΓ), έκλεισε ο φωταγωγός, μικροαλλαγές θέσης εσωτερικών χωρισμάτων, και άνοιγμα τρύπας  1 χ 1 από το ισόγειο στο τμήμα του υπογείου που είναι δικό της, σαν καταπακτη, χωρίς να υπάρχει σκαλα όμως (δηλαδη και στα σχεδια και στην πραξη το υπογειο ειναι ανεξαρτητο απο αποψη προσβασης παροτι ανηκει στην ιδια οριζ. ιδιοκτησια). Το κτίριο είναι 3 οροφοι διαμερισματα και στο ισογειο υπαρχει η κοινοχρηστη εισοδος της οικοδομης και το καταστημα που εξεταζω εγω  (μικρη κατοψη κιριου, 60 τμ).

Εν τω μεταξυ πανω απο το καταστημα εχει δημιουργηθει παταρακι που δεν ειναι ομως ιδιοκτησια που ελεγχω εγω, και δεν ανηκει στην ιδιοκτητρια (φανταζομαι το κρατησε κανενας εργολαβος).

Με βαση την αποφαση - ΤΟΤΕΕ μπορω πιστευω να παω κατηγορια 2 και να γλυτωσω τη μελετη στατικης επαρκειας. τι λετε ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά θα το έβαζα κατηγορία 2.

Θεωρώ πως βάσει λογικής είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα απαιτηθεί τελικά η μελέτη στατικής επάρκειας (πχ κτίριο με αποκλειστική χρήση γραφείων, με μεγάλες αυθαιρεσίες).

Όλα βέβαια είναι στο "περίπου" και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά σε αυτή τη φάση...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Με σιγουριά δεν μπορεί ν' απαντήσει ουδείς!

Με βάση τις οδηγίες του ΤΕΕ μπορείς να πας με ΔΕΔΟΤΑ 2, με βάση όμως το νόμο απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας!

Αν αποφασίσεις το πρώτο, δεν κατοχυρώνεσαι σε περίπτωση ελέγχου από "ανεγκέφαλο" υπάλληλο - ελεγκτή!

 

Πρόσεξε το "παταράκι" στο οποίο μπορεί να υπάρχει "πρόβλημα". Αναφέρεται σε συμβόλαιο άλλης ιδιοκτησίας κι έχει δικά του χιλιοστά;;;; Δες οπωσδήποτε τη σύσταση!!!! Μην μείνεις απλώς σε αυτό που λέει ο δικός σου ιδιοκτήτης ότι, δηλαδή, δεν είναι δικό του! Κινδυνεύεις να ...εκτεθείς.

Link to comment
Share on other sites

Το παταρι όντως δεν είναι δικό της "πρακτικά". καταλαβα απολυτα τι λες απλα δεν ειναι δικη μου δηλωση για να μιλησω απυθείας με ιδιοκτήτη, βοηθαω συνεργάτη με τις τρωτότητες. Εχω μπροστά μου σχέδια ισογείου υπογείου, και σύστασης και αδείας (που διαφέρουν λίγο, αν και είναι καινούρια οικοδομή - δε πειράζει έτσι γλυτωνει τις συναινεσεις για τις μικρομετακινησεις τοιχων). Αλλα επρεπε να ειχα και σχεδιο συμβολαιου για το πατάρι. Γιατί αν δεν υπάρχει τέτοιο σχέδιο και αντίστοιχο ποσοστό, ο όγκος πάνω από το ισόγειο ανήκει σε αυτήν και όχι σε όποιον χρησιμοποιεί το πατάρι! Πρέπει λοιπόν να του πω να πάει άμεσα στη συμβολαιογράφο μια βόλτα να δει όοοοο,τι συνοδεύει τη σύσταση για να βγει ακρη. Ευχαριστώ.

 

Παντως για την τήρηση των οδηγιών του τεε vs N 4014, με βάση το προσχέδιο, εάν ανέβει η τρωτότητα πριν την δημοσίευση μάλλον θα γίνεται δεκτή. Ειδάλλως ... βλέπουμε.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

..........Γιατί αν δεν υπάρχει τέτοιο σχέδιο και αντίστοιχο ποσοστό, ο όγκος πάνω από το ισόγειο ανήκει σε αυτήν και όχι σε όποιον χρησιμοποιεί το πατάρι! 

 

Έτσι ακριβώς είναι. Να συμβουλεύσεις αντιστοίχως το συνάδελφο....

 

 

Παντως για την τήρηση των οδηγιών του τεε vs N 4014, με βάση το προσχέδιο, εάν ανέβει η τρωτότητα πριν την δημοσίευση μάλλον θα γίνεται δεκτή. Ειδάλλως ... βλέπουμε.

 

Ο νέος νόμος έτσι περίπου λέει (γράφω το "περίπου" διότι δεν το διευκρινίζει με απόλυτη σαφήνεια, αλλά λέει "...αν χρησιμοποιηθεί το ΔΕΔΟΤΑ όπως λέει το ΤΕΕ, κι όχι όπως στη συνέχεια το ΔΕΔΟΤΑ που θα βγάλει το ΥΠΕΚΑ για τον καινούργιο νόμο)! Ο υπάλληλος - ελεγκτής (αν κληρωθεί η δήλωση για έλεγχο) δεν θα λέει το ίδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.