Μετάβαση στο περιεχόμενο

περί πηγής χρηματοδότησης...


Kane

Recommended Posts

Η υπογραφη της συμβασης και η εναρξη των εργασιων δεν εχει σχεση με τις αλχημιες τους.Αρκει να υπαρχει η αναρτηση που ειπα πριν.

Ο προυπολογισμος μπορει να αναμορφωθει 100 φορες.Αρα οταν θα ερθει η ωρα να πληρωθεις τοτε ειναι το κρισιμο .

Κοιτα και εδω

http://www.sedeag.gr

 

Προσοχή! Οι υποψήφιοι ανάδοχοι, πριν την υπογραφή της σύμβασης, να ελέγχουν αν έχει προηγηθεί η ανάληψη της σχετικής υποχρέωσης.(Αυτο το κειμενο διαβασε)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα μόλις. Το θέμα ειναι πως στο Διάυγεια ο συγκεκριμμένος Δήμος, δεν αναρτά αποφάσεις ανάληψης υποχρεώσης. Να ζητήσω με αίτηση μου λοιπόν την σχετική απόφαση;

 

Σε περίπτωση μη ύπαρξης της αναληψης αυτής, μπορεί ο ΕΔΕ να μην υπογράψει συμφωνητικό; ή να υπογράψει και να μην ξεκινήσει εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

να μην υπογράψεις δεν μπορείς

απλά να καθυστερήσεις να υπογράψεις μέχρι να γίνει ανάληψη και αυτή να μνημονευτεί μέσα στην σύμβαση

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι ο Δημος αυτος μονο για τα θυμαρακια κανει.Ακους δεν αναρτα αποφασεις!!!!!!!

Αν δεν εχει αναρτηθει μην κανεις τον κοπο να υπογραψεις.Το συμφωνητικο θα ειναι ακυρο αφου μεσα στο κειμενο του θα πρεπει να αναγραφει ο αριθμος αναρτησης.Απλα στειλε μια επιστολη να τους εξηγεις ολα αυτα και γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα υπογραφης συμφωνητικου.

Ψαξε ομως με επιμονη να βρεις πιθανη αναρτηση της αναληψης υποχρεωσης ή ζητα το εγγραφως .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω ψάξει στη διαύγεια, 2-3 συμφωνητικά που έχουν υπογράψει άλλοι ΕΔΕ, προσφάτως (σε δημοπρασίες που ήμουν κι εγώ παρών). Σε κανένα δεν αναφέρεται η απόφαση ανάληψης υποχρεώσης. Και μάλιστα καποια έργα έχουν τελειώσει κιόλας.

Χάνω κάπου κάτι ; Θέλετε να ανεβάσω μήπως κάποιο αρχείο; Στη διαυγεια, αποφάσεις διάθεσης πίστωσης βρίσκω, αλλά αναληψης υποχρεώσης, όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αναληψης υποχρεώσης?!

 

Αυτή κοινοποιείται στον ανάδοχο ή ενημερώνεται κατά την υπογραφή της σύμβασης.

 

Δεν έχω ακούσει ποτέ για αναληψη υποχρέωσης.

 

Υπαρχει περίπτωση να μην παίρνει τετοια απόφαση ο Δήμος ή απλά δεν ενημερωνουν τον αναδοχο?

 

Σε 3 Δήμους που έχω ασχοληθεί δεν εχω δει ποτε αποφαση αναληψης πιστωσης

 

 

Αυτή η "ανάληψη υποχρεωσης" μπορεί να χρησιμοποιηθεί νομικά όταν δεν πληρώνουν κάποιο έργο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.