Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις αποκατάστασης υποστυλώματος μονόπλευρα


 

Recommended Posts

Και όχι μόνο.

Αν το υπόγειο είναι όντως υπόγειο (με περιμετρικά τοιχώματα) τότε το υποστύλωμα δεν θα έχει αξιόλογες ροπές και τέμνουσες λόγω σεισμού.

Μου κάνει όμως εντύπωση η διατομή του. Μήπως στηρίζει κανένα τεράστιο δοκάρι, οπότε έχει ροπές και τέμνουσες λόγω στατικών φορτίων;

 

Πού θέλω να καταλήξω:

Αν έχεις καθαρή θλίψη, ο μονόπλευρος μανδύας ίσως να μην συνεισφέρει και πολύ. Κι ακόμη κι αν συνεισφέρει, μπορεί να μην είναι καν αναγκαίος.

Αν έχεις σημαντικές τέμνουσες (που να μην φτάνει το VRd1), ο μονόπλευρος μανδύας με διαμπερείς ντίζες (αγκυρωμένες στην άλλη όψη) βοηθάει μόνο στην μια διεύθυνση. Αν δεν έχει σημαντικές τέμνουσες, δεν χρειάζεται.

Αν έχεις ροπές, τα μέγιστα θα είναι σε κεφαλή και πόδα... Εκεί, τι θα κάνει ο μανδύας;

 

Θέλω να πω, ο μανδύας θα πρέπει με κάποιον τρόπο να διαστασιολογηθεί...

 

Πάντως, δεν είναι κακή ιδέα να αφήσεις στον μανδύα τρυπούλες και να ρίξεις κάποιο ένεμα από τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια πρόταση εφόσον καταλήγεις σε μονόπλευρη ενίσχυση.

α) Ανοίγεις τις οπές για τις ντίζες.

β) Καθαρίζεις την οπή με 150 bar

γ) Εσπίεση με epoxeal για να γεμίσεις τον χώρο περιμετρικά της τρύπας

δ) Μετα απο 3 μέρες ξανατρυπάς την οπή και καθαρίζεις

ε) αγκύρωση με masterflow 920.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μέρες ξανατρυπάς την οπή και καθαρίζεις

 

χωρίς καροταρία αυτό δεν παίζει να γίνει, και πάλι εξαιρετικά δύσκολο.

 

Τι κερδίζεις από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ενισχύεις την περιοχή περιμετρικά της ντίζας (χαλίκια) και έχει γίνει χωρίς καροτερία. Διαφορετικά να βάλεις υλικό αγκύρωσης στα χαλίκια δεν το βλέπω να παίρνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

έχω να τρυπήσω (όταν και αν) 50 και 70 cm, το έχεις λάβει υπόψη σου;

Από τη στιγμή που το epoxeal ειναι πιο σκληρό από το σκυρόδεμα το τρυπάνι (η μύτη) θα οδηγείται στο πιο μαλακό υλικό ήτοι το Β160 ο θεός να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο!!!! μήπως εαν έκανες πυκνη κάναβο για Φ10 εσπίεσης?

Link to comment
Share on other sites

Στην λιθοδομή πάντως κάνουμε ενέματα από την οπή της ράβδου με την ράβδο μέσα. Μία κι έξω ενεμάτωση και αγκύρωση, με το ίδιο υλικό, από την ίδια οπή. Τί σε εμποδίζει να το κάνεις αυτό εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με εμποδίζει κάτι. Ο Ροδόπουλος πρότεινε κλείσιμο οπής και άνοιγμα ξανά

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κάνεις τις οπές και να τις ξανατρυπήσεις πριν πιάσουν πρώιμες. Προσπαθώ να βρω μεγάλη διατομή για να βοηθήσω το υπερ-ρευστο. Μια άλλη ιδέα είναι να κάνεις αρκετές Φ6 σε κάναβο ανα 10 και να κάνεις εσπίεση του epoxeal. Εχω κόλλημα με το υλικό αυτό διότι είναι το μόνο που στην ουσία μπορεί να περάσει μέσα απο τα χαλίκια σου ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.