Μετάβαση στο περιεχόμενο

προμήθεια από αγοραπωλησία ακινήτου


anavatis

Recommended Posts

γειά σας.

επειδη δεν έχω ασχοληθεί με μεσιτικά αλλά πρόσφατα μέσα από συστάσεις που έχω κάνει έχω συντελέσει στην αγοραπωλησία ακινήτου, θέλω να ρωτήσω εαν μπορεί οποιοσδήποτε, χωρίς έχει άδεια μεσίτη, να διεκδικήσει τη νόμιμη αμοιβή, και πόσο είναι αυτή? είναι κάτι που εξασφαλίζεται νόμιμα μέσω του συμβολαιογράφου?

Edited by anavatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

έχω συντελέσει στην αγοραπωλησία ακινήτου,

...

να διεκδικήσει τη νόμιμη αμοιβή, ...

...

Να διεκδικήσει εκ των υστέρων? Αν ναι, είχε ανάθεση της συγκεκριμένης εργασίας?

 

Ή να ζητήσει να έχει προμήθεια πριν προβεί στην όποια διαμεσολάβηση?

 

 

Πρώτα να διευκρινιστεί η ουσία και μετά θα βρεθούν οι όποιες λογιστικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

αναβατη

νομος 4072/2012

αρθρ. 198-204

μεσιτες αστικων συμβασεων

Απαιτείται εγγραφή στο επιμελητηριο.

Δικαιούται "συμπεφωνημενη " αμοιβη με έκδοση ΑΠΥ, και μονον μετα απο γραπτη εντολη..και συμφωνία...

 

εχει ποινικες ευθυνες οποιος ασκει σχετικες πραξεις, ή εστω και αν ζητησει αμοιβη για "διαμεσολαβηση" χωρις να "κέκτηται" επαγγελματικη άδεια......

Εσυ προσέφερες την βοήθειά σου, "αμισθί" και χαιρλίδικα, μη αξαιτούμενος ουδεμιας αμοιβης....

[επομενως δεν εχει να ...διευκρινισθεί ..ουδέν άλλο...]

καλο απογευμα

και σε σενα και στον διδονις

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

...

[επομενως δεν εχει να ...διευκρινισθεί ..ουδέν άλλο...]

....

.

 

Σωστός φυσικά….

 

Αλλά αν η ουσία έχει καλή διευκρίνηση τότε δύναται Μηχανικός χωρίς να εξασκεί το επάγγελμα του μεσίτη να έχει έσοδο από συνδρομή σε διαδικασίες αγοράς πώλησης.

Από κοστολόγηση ελεγχου ακίνητου, δημιουργία φάκελου παρουσίασης, εκτίμηση ακινήτου, προτάσεις βέλτιστης αξιοποίησης και αρκετά άλλα…

Φυσικά όχι μεσιτικά δικαιώματα, αλλά έχει ψωμί αν το γνωρίζεις το αντικείμενο καλά, ειδικά αν υπάρχουν προσφερόμενα ακίνητα και πελάτες….

Άνευ πελατών τότε ουδέν προς διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως

και πιστεύω οτι αυτα ειναι τα εξοδα και αμοιβη για τεχνικες -οικονομικες -οικοδομικες αναλύσεις- εκμετάλλευση του ακινητου κλπ.

, που εννοούσε να αναζητησει ο αναβατης, στα πλαίσια της

δικης του επαγγελματικης συνδρομής.στην ολη υποθεση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δίνοντας κάποιες διευκρινήσεις, να πώ ότι, ακόμα δεν έχει συσταθεί κάποιο συμβόλαιο αλλά έχω φέρει σε επαφή τον φίλο μου αγοραστή με τον πωλητή του ακινήτου. οι πρώτες εντυπώσεις ήταν θετικές και μάλλον θα προχωρήσουν στην αγοραπωλησία. βέβαια, αρχικά όπως πάντα, ο πωλητής ζητάει περισσότερα από την πραγματική αξία του ακινήτου, κάτι το οποίο εγώ το ξέρω καλά λόγω του εκτιμητικού έργου που εκτελώ και είμαι ενημερωμένος για τις αξίες των ακινήτων στην περιοχή και βλέποντας την κατάσταση του ακινήτου.

αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πώς θα πρέπει να κινηθώ από εδώ και στο εξής, ως μηχανικός-εκτιμητής και όχι ως μεσίτης. κατ' αρχήν είναι απαραίτητη η εκτίμηση πριν συσταθεί το συμβόλαιο αγοραπωλησίας? και κατά δεύτερο, επειδή πρόκειται για παλαιό ακίνητο χωρίς άδεια (νομίμως υφιστάμενο), απαιτείται κάποια αποτύπωση και έλεγχος ακινήτου για τη μεταβίβαση ή αρκεί το συμβόλαιο ιδιοκτησίας? τί άλλο χρειάζεται για τη μεταβίβαση?

γενικά το ερώτημα αφορά σε συμβουλές για το ποιες υπηρεσίες μηχανικού-εκτιμητή είναι απαραίτητες και μπορούν να προσφερθούν νόμιμα με αμοιβή σε μια τέτοια περίπτωση και στη φάση αυτή (της αγοραπωλησίας). θεωρώ πως αν δεν ξέρει κανείς μπορεί να χάσει δουλειές μέσα απ' από τα χέρια του, όπως καλή ώρα εγώ, αλλά κι ότι κι άλλοι συνάδελφοι μπορεί να βρεθούν στο ίδιο δίλημμα περί νομιμότητας αμοιβής από τη διαμεσολάβησή τους σε αγοραπωήσές ακινήτων. ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.