Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη Φωτοβολταϊκών βάσεων με την μέθοδο πεπερασμένων στοιχείων


Texnometaliki Ltd

Recommended Posts

Γενικα καταλαβα ποιο ειναι το ζητουμενο.

Θα επιμεινω οτι ειναι θεμα καθαρα ΠΜ.

Δεν εχει καμια δουλεια ο ΜΜ να μπλεξει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

astrah

το πρώτο μου post αναφέρονταν ξεκάθαρα σε διατομές των οποίων το σχήμα δεν προβλέπει κάποιο "αλγόριθμο - τύπους" επίλυσης από τον EC3. Στην συνέχεια ανέφερες ότι με πεπερασμένα λύνονται αρκεί να ξέρεις το υλικό. Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Υπάρχει και δημοσίευση για αυτό η οποία στην σελίδα 26 αναφέρει ξεκάθαρα

"..... Παράλληλα, είναι σύνηθες στην κατασκευή, εκτός από τις συμβατικές διατομές να χρησιμοποιούνται και μη-συμβατικές σύνθετες διατομές που η αντοχή τους είναι δύσκολο ή αδύνατο να υπολογισθεί βάσει των συμβατικών διατάξεων του κανονισμού. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο σχεδιασμός θα πρέπει υποχρεωτικά να στηρίζεται σε πειραματικά αποτελέσματα. "

 

[Ε. Μυστακίδης, Α. Μιχαηλίδης, Κ. Τζάρος, Δ. Παντούσα, Μ. Μαλικουτσάκης, Οικονομικός σχεδιασμός μεταλλικών βάσεων φωτοβολταϊκών στοιχείων με τον Ευρωκώδικα 3, αξιοποιώντας την υποβοηθούμενη από πειράματα διαδικασία σχεδιασμού, Μεταλλικές Κατασκευές, Τεύχος 1ο, σελ. 1-5, 2011.] http://lmemd.meng.auth.gr/gr/publications_gr.html

 

Με έλεγχο τάσεων να υποθέσω ξανά ότι εννοείς τις συνδέσεις....! Επαναλαμβάνω ότι οι διατομές είναι κατηγορία 4 και αστοχούν πριν φθάσουν το όριο διαρροής! Η τάση αστοχίας προσδιορίζεται από τον EC3 μετά από εύρεση "effective" χαρακτηριστικών (συγκεκριμένοι τύποι για κάθε διατομή απο τον EC).

 

 

Εν πάσει περιπτώσει οι διατομές δεν φαίνονται σύνθετες. Συμφωνώ με τον spy. Τα πεπερασμένα δεν έχουν καμία δουλειά (για τις συνδέσεις δεν ξέρω τι γίνεται). Τα beam elements κάνουν μια χαρά. Το ποιο λογισμικό τα λύνει δεν το ξέρω. Κάτι θα υπάρχει. Στην χειρότερη excel όπως αναφέρθηκε.

 

A! και δεν υπάρχει οπτική γωνία ΜΜ και ΠΜ. Μηχανικοί είμαστε :smile: . Απλά να προσθέσω ότι ο EC3 part 1-3 είναι απαραίτητος (+εδράσεις=μπετό +εδαφομηχανική) σε αυτή την περίπτωση και συνεπώς ο "μέσος" ΠΜ έχει ένα πλεονέκτημα από τον "μέσο" ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

παντως ενας "μεσος" ανθρωπος οταν ακουει οτι ο ΜΜ δεν μπορει να διαστασιολογησει μεταλλικες κατασκευες μαλλον θα γελασει....

 

Σχετικα με το θεμα, Οι βασεις στηριξης υποτιθεται οτι ειναι ανεξαρτητες του τροπου θεμελιωσης. Ο τροπος θεμελιωσης εξαρταται απο το γηπεδο ανω η βαση ειναι ιδια για καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

O ΄΄μέσος΄΄ ΜΜ σίγουρα δεν μπορεί. Εδώ δεν μπορεί ο ΄΄μέσος΄΄ πολιτικός μηχανικός.

Πέρα από τις σπουδές χρειάζεται εμπειρία και εξειδίκευση στις μεταλλικές.

 

 

Σχετικα με το θεμα, Οι βασεις στηριξης υποτιθεται οτι ειναι ανεξαρτητες του τροπου θεμελιωσης. Ο τροπος θεμελιωσης εξαρταται απο το γηπεδο ανω η βαση ειναι ιδια για καθε περιπτωση.

Υπάρχει και η αλληλεπίδραση εδάφους-ανωδομής. Τέλοσπάντων ακόμη και οι βάσεις στήριξης εξαρτώνται από το γήπεδο και την μορφολογία του εδάφους

(βλ. ΕΝ1991-4 για τον υπολογισμό της ανεμοπίεσης).

Επίσης για τις σεισμικές φορτίσεις δε θα βάλεις κατηγορία εδάφους. Δε θα σου αλλάξει το εύρος των ιδιοπεριόδων Τ1 και Τ2.

Αυτά για να είναι σωστή η μελέτη γιατί συνήθως δυσμενέστερες φορτίσεις είναι ο άνεμος και το χιόνι.

 

Η δυσκολία στις παραπάνω μελέτες είναι ότι οι περισσότερες συνδέσεις δεν είναι οι συνήθεις που υπάρχουν στα προγράμματα , οπότε ή πρέπει να τις λύσεις με το χέρι ή με πεπερασμένα.

Πόσοι έχουν χρησιμοποιήσει πεπερασμένα για συνδέσεις ;..........

Nα μου πείτε και πόσο χρόνο σας πήρε η μελέτη και τι κόστος είχε .

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

SemiRigid

 

Για να κλείσω από την μεριά μου διότι, θεωρώ... "ότι το κούρασα".... Η αρχική ερώτηση του Texnometaliki Ltd αφορούσε καθαρά τις βάσεις.... όπως και το επιβεβαίωσε στο 2ο ποστ του.... Δεν τον ενδιαφέρει το έδαφος... αν θα είναι πάσσαλοι ή μπετόν... όπως δεν αφορά και εμένα, και ούτε ανακατεύομαι με αυτό... διότι πολύ απλά δεν το γνωρίζω... είναι δουλεία άλλων.... Αν έχεις δουλέψει πεπερασμένα στοιχεία σε software όπως το ansys και το lusas, που ήδη έχω αναφέρει... μπορείς να κάνεις έλεγχο τάσεων και συγκεντρώσεις αυτών, μετατοπίσεων, ιδιοσυχνοτήτων κτλ. Απ' την μεριά του ΜΜ, ορίζοντας ένα συντελεστή ασφαλείας και με γνωστές μηχανικές ιδιότητες του υλικού, τα 2 παραπάνω software, όπως και αρκετά άλλα βεβαίως, μπορούν να μου υπολογίσουν με πολύ μεγάλη ακρίβεια, (υπάρχουν χιλιάδες paper που ασχολούνται με την ακρίβεια των αποτελεσμάτων αυτού του είδους των software), τις αναπτυσσόμενες τάσεις σε κάθε σημείο της κατασκευής, όχι μόνο στους κόμβους-συνδέσεις. Επομένως, από βιβλιογραφία, αλλά και εμπειρία, θα λάβω τον συντελεστή ασφαλείας και μπορώ να συγκρίνω τις τάσεις αυτές, με τις max τάσεις που θα επιτρέψω να "λειτουργήσει" η κατασκευή μου.... Δεν με αφορά ο ευρωκώδικας... Αν δεν κάνω λάθος αφορά οι ευρωκώδικες αφορούν "κτιρίων, γεφυρών, δεξαμενών, φραγμάτων, πύργων, αγωγών, καπνοδόχων" http://el.wikipedia....%BA%CE%B1%CF%82

Και δεν βλέπω γιατί εγώ ως ΜΜ πρέπει να το δω έτσι... Εγώ εξετάζω μια μεταλλική κατασκευή, που απλά ο ευρωκώδικας θα μου δώσει τις "κρίσιμες συνθήκες" κάτω από τις οποίες μπορεί να "λειτουργήσει" η κατασκευή.... Και τα πεπερασμένα στοιχεία θα κόψουν (για τους μη γνωρίζοντες αυτό -όχι προσωπικά για εσένα SemiRigid) σε χιλιάδες ή και εκατομμύρια "κομματάκια" την κατασκευή (ανάλογα με το mesh που θα δωθεί) και θα μας δώσουν ως αποτέλεσμα τα παραπάνω που έχουν αναφερθεί... Που προφανώς δεν θα συγκριθούν με όριο διαρροής.... αλλά, τουλάχιστον μία τάξη μεγέθους κάτω από το όριο αυτό.... (έτσι θα ληφθούν υπόψη και οι τυχόν ατέλειες του υλικού). επίσης θα πρέπει να ελεγχούν για ως προς τις μετατοπίσεις... διότι μπορεί να μην έχουμε αστοχία των βάσεων λόγο θραύσης, αλλά μπορεί να σπάσουν τα πάνελ... οπότε.... λαλακιά η κατασκευή....

 

 

spy1551

 

Έ και εμείς συνήθως με τα μέταλλα παλεύουμε...

Ως προς την επίλυση... προφανώς τον πάσσαλο ή το μπετόν θα το λύσω 2 φορές... μία ως πάκτωση για να δω την συμπεριφορά των ανεμοπιέσεων και του φορτίου χιονιού (ίδιο βάρος και βάρος πάνελ εννοείται), και μετέπειτα.... στις δυσμενείς αυτές συνθήκες, θα πάω να δώσω και σεισμική διέγερση...

Το μόνο που είναι υπό εξέταση, αν και το καλύπτω με τον συντελεστή ασφαλείας, είναι αν πρόκειται για πασσάλους, τις ιδιοσυχνότες που προκύπτουν ανάλογα με το μήκος των πασσάλων.... αλλά και γι' αυτό υπάρχει λύση....

 

Και το κόστος-χρόνος είναι ανάλογο αυτού που το ζητά, καθώς τις ακρίβειας που ζητά....

 

Υ.Γ. Υπάρχουν πολλοί ΜΜ που ασχολούνται "επαγγελματικά" με ΠΣ σε μεταλλικές κατασκεύες.... μην κολλήσετε στα.... "στατικά" και στα "κτίρια"... με ΠΣ δουλεύουν όλες οι μελετητικές για αεροσκάφη.... απλά δείτε το ως ένα "αεροσκάφος" που δεν θέλουμε να πετάξει..... ;)

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.