Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά κολώνων ΔΕΗ έξω από κτήμα


Xarisf

Recommended Posts

Κύριοι, έχω αγοράσει ένα κτήμα εκτός σχεδίου σε νησί στις Κυκλάδες πριν από 3 χρόνια. Όταν αγόρασα το κτήμα είχε ήδη κολώνες τις ΔΕΗ που ήτανε τοποθετημένες μέσα στο κτήμα μου γύρω στα 10 μέτρα από τα όρια με το δρόμο (μη αναγνωρισμένος δρόμος από το δήμο). Οι κολώνες πρέπει να είχαν τοποθετηθεί ώστε να πάρει ρεύμα ένα και μόνο σπίτι δίπλα στο κτήμα μου πριν από 5-10 χρόνια.

Έβγαλα άδεια οικοδομής, και θέλω να ζητήσω από τη ΔΕΗ να μεταφέρει τις κολώνες έξω από το κτήμα μου γιατί με δυσκολεύουν να ανοίξω εύκολη πρόσβαση προς το εργοτάξιο και επίσης θα είναι στα 5 μέτρα από το σπίτι που θα χτίσω.

Έχω ακούσει ότι η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη τώρα να βγάλει τις κολώνες από την ιδιοκτησία μου, αν δεν τις θέλω. Ισχύει αυτό; Και αν ναι ξέρει κανείς σε ποιο νόμο βασίζεται αυτό;

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Και θα πρέπει να επιβαρυνθώ κάτι;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί όπως είπε ο συνάδελφος και μάλιστα πρόσφατα. Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση.

Για τους λόγους αυτούς κλειδώνεται.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.