Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρόσβαση αυτοκινήτου σε υπόγειο γκαράζ κατοικίας


Recommended Posts

γεια σας,

 

Σε κτίριο κατοικίας, έχω σχεδιάσει με ΝΟΚ, μια ράμπα ομαλής κλίσης πλάτους 5μ που σε οδηγεί στο υπόγειο γκαράζ σε είσοδο-έξοδο αυτοκινήτων 5μ. Η πολεοδομία μου λέει πως δε μπορώ να κάνω 5μ είσοδο-έξοδο σε υπόγειο παρά μόνο 2,5μ γιατί θεωρεί ότι πάνω απ τα 2,5 έχω υπέρβαση ύψους σε εκείνο το σημείο.

Αυτό δεν μου το στηρίζουν σε κανένα νόμο, διάταγμα, εγκύκλιο.. κτλ.

γνωρίζετε κάτι ?

 

ευχαριστώ

 

 

 


Το θέμα θα μεταφερθεί στην ενότητα ΝΟΚ

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

...

... έχω υπέρβαση ύψους σε εκείνο το σημείο.

...

 

Μπας και εννοείς υπέρβαση κάλυψης της ανωδομής που κτίζεις πέρα από τις αναγκαίες διαστάσεις για μια ράμπα πρόσβασης?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννόω υπερβαση κάλυψης της ανωδομής. Μου λένε οτι έχεις δικάιωμα να κατεβάσεις αυτοκίνητο σε υπόγειο γκαράζ κατοικίας αλλά η είσοδος - έξοδος δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 2,5μ.Απο κει και πέρα θεωρούν ότι έχω υπέρβαση ύψους.Το θεωρώ παράλογο αλλά δε ξέρω που να το στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννόω υπερβαση κάλυψης της ανωδομής. Μου λένε οτι έχεις δικάιωμα να κατεβάσεις αυτοκίνητο σε υπόγειο γκαράζ κατοικίας αλλά η είσοδος - έξοδος δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 2,5μ.Απο κει και πέρα θεωρούν ότι έχω υπέρβαση ύψους.Το θεωρώ παράλογο αλλά δε ξέρω που να το στηρίξω.

 

Η πρόσβαση προς στους υπόγειους χώρους με σκάλα ή τοπική ράμπα δεν αλλάζει τον χαρακτηρισμό του υπόγειου χώρου ως τέτοιου. Κάπου υπάρχει αυτό, σε εγκύκλιο ή στη νομ/σία αλλά δεν θυμάμαι που, ψάξτο. Αν δεν βρουν από την πολεοδομία κάτι που να υποστηρίζει την άποψή τους, να μην το δεχτείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.