Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίσμα εντός οικοπέδου μου!


eng11

Recommended Posts

Εχω καποιες αποριες, αν γνωριζει καποιος ας απαντησει σε οσες μπορει:

1) Μολις σημερα παρατηρησα οτι στο αγροτεμαχιο (το εχω εξ αδιαιρετου με τον αδερφο μου) ο γειτονας εχτισε ενα τοιχο (περιπου 70cm υψος οπως το ειδα με το ματι), ο οποιος τοιχος ειναι στο συνορο (υποθετω-υπαρχει ενα συρμα που τα ξεχωριζει-δηλαδη δεν ειναι μετρημενο απο τοπογραφο) αλλά σε μερικα σημεια μπαινει κι εντος του αγροτεμαχιου μας!

Δηλαδη ενα πραγμα σαν ελαφρυ ζιγκ-ζαγκ(!) κανει (δεν εχω ιδεα ποιος ηταν ο περιφημος χτιστης).

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

 

2) To παραπανω αγροτεμαχιο θα ηθελα να το χωρισω με τον αδερφο μου. Ειναι εφικτο? Ειναι περιπου 1700m2

 

3) Σε άλλο αγροτεμαχιο (8000m2) o παππους μας μου μεταβιβασε τα 4000m2 . Εχει αποβιωσει πλεον και στη διαθηκη του (η οποια ειχε συνταχθει προ της μεταβιβασης σε εμενα) μας εχει αφησει 3000m2 σε εμενα 3000m2 στον αδερφο μου και 2000m2 στην αδερφη μου. Στην περιπτωση αυτη τι γινεται? Ποσο δικαιουμαι εγω? Ο συμβολαιογραφος ειπε οτι "το μεριδιο σου το πηρες εσυ με τη μεταβιβαση"...Εγω θεωρω οτι κανει λαθος (τουλαχιστον αν το σκεφτουμαι λογικα)...

 

4) Για να "μετρησω" που λεμε (να κανω ενα τοπογραφικο, αν το λεω σωστα) αγροτεμαχιο 1 στρεμμα πόσο στοιχιζει στο περιπου? Αντιστοιχα για 1 στρεμμα οικοπεδο? Βρισκονται στην επαρχια (Ηπειρος) οποτε μιλαμε για τις εκει τιμες, αν αυτο παιζει ρολο...

 

5) Σε μια "διορθωτικη πραξη εφαρμογης" ειδα οτι ελεγε καπου ο ΟΤΑ μου χρωσταει "σε χρημα: 174.23". Η τιμη αυτη αναφερεται σε ευρω ή ειναι τετραγωνικα μετρα με αντιστοιχιση στην αντικειμενικη τιμη που οριζεται στην εκαστοτη περιοχη?

 

6) Στην παραπανω "διορθωτικη πραξη εφαρμογης" υπαρχει ενα σχεδιαγραμμα οπου φαινονται τα οικοπεδα εμενα και της αδερφης μου. Στο οικοπεδο το δικο μου υπαρχει μια παλι αποθηκη, η οποια φαινεται και στο σχεδιο. Αλλά! Στο σχεδιο επισης φαινεται οτι το οικοπεδο της αδερφης μου τεμνει(!) σε καποιο σημειο την αποθηκη αυτη! Ειναι σωστο το σχεδιο αυτο? Τι γινεται δηλαδη, θα γκρεμισουμε την αποθηκη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ερωτήματα σου για να έχουν μια απάντηση χρειάζονται αποτυπώσεις, από τα ζικ ζακ του μαντρότοιχου που λες μέχρι τις διορθωτικές πράξεις εφαρμογής. Με το μάτι δεν γίνεται δουλειά.

Άρα πρέπει να πας σε έναν μηχανικό στην περιοχή σου να του τα αναθέσεις και να σου τα κοστολογήσει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβώς τα ειπε και ο διδονις, [φίλε καλημερα ]

και συμπληρωνω,

1] πρώτα τοπογράφο και μετα δικηγορο για το φράχτη

για το 2, θεωρω πώς δεν εχεις λογο να το κανεις..θασου πεί και ο τοπογραφος σου...

3] παιρνεις τα 4000 που εχεις με συμβολαιο και

Παιρνεις αναλογικα επι των 3000 ποσοστο στα 4000 που απέμειναν απο τα 8000, δλδ. 1500/4000 - αν τα μετραω καλά...αλλως ας κανεις τις σχετικες πραξεις στον Η/Υ .... [εκτος αν προκυπτει διαφορετικα απο την ερμηνεια της διαθηκης...] οπότε μιλας με τον δικηγόρο σου...

για το 4 αυτο που θα συμφωνήσεις με τον τοπογράφο σου

για το 5, ειναι τμ.θα σου πει ο τοπογραφος σου για την σχετικη επιτροπή...μετα μιλας με τον δικηγόρο σου

για το 6, ο μελετητης κατα την απόδοση των οικοπεδων, φροντιζει να μην "τεμνονται" κτίσματα...

Ο μηχανικος σου θα δει τον μελετητη και θα σού πεί αν εγινε κάπου λάθος...

καλημερα σε όλους..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

διμιτρι ειναι δυνατον να μπορει να χτισει τοιχο μεσα στο αγροτεμαχιο μας?

Για το 2 το θελω γιατι με τον αδεφο μου δεν συνεννοουμαι και δε ντα παμε καλα, οποτε θα ηθελα αν ειναι εφικτο να το χωρισουμε...

για το 4 που κυμαινονται οι τιμες? με κανα 200 φτανει για το αγροτεμαχιο? 1700m2

για το 5 Δηλαδη αν το τετραγωνικο μετρο εχει αντικειμενικη 50 ευρω, τοτε ειναι 174.23*50 = 8711,5 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

για το χτισιμο...να που συνέβη...

αρα τα δικαιωματα σου τα ασκεις μετα απο καταμετρηση της καταπατησης κλπκλπ.

και για τα άλλα, εχουν ηδη απαντηθει...ολα οσα ρωτάς...

επομενως, προχωράς με βαση τις ανω απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.