Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης


akarageo

Recommended Posts

Αυτός ο λέβητας πετρελαίου θέλει γύρω στα 49,95 kg πετρελαίου την ημέρα.

Δεξαμενή χωρητικότητας 2.500 lt θα αδειάσει σε 50 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο akarageo ζητησε γνώμες για μείωση του κόστους θέρμανσης.

Εμενα όταν με ρωτάνε την ίδια ερώτηση οι πελάτες μου προτίνω αυτά τα δυο πράγματα που ανέφερα παραπάνω γιατί:

α) θερμομόνωση.

Όταν θα φτάσεις να πείς "δεν βγαίνω μάνα μου" θα πρέπει να κόψεις αναγκες. Δεν μπορεί να σου έχουν κόψει τον μισό μισθό και να επιμένεις να πηγένεις για σκι στην αυστρία με την γκόμενα, διακοπές στο χωρίο με την γυναίκα και στα νησιά φίτζι με την 2η γκόμενα! Πράπει να διώξεις μερικές γκόμενες και να κόψεις κάποιες διακοπές για να βγαίνεις!

Αυτό λέγεται θερμομόνωση. Οτι δεν μπορεί να γίνει απόλύτως σωστά δεν σημαίνει οτι δεν κάνει δουλειά. Σε ένα αμόνωτο κτίριο μόνο την οροφή αν μονώσεις θα έχεις 20% μείωση αναγκών, κάτι το οποίο λίγες παρεμβάσεις στο σύστημα θέρμανσης μπορεί να κάνει.

β) ΑΠΕ

Όταν λέω ΑΠΕ εννοώ ΑΠΕ. Ο,τι είναι απολύτως τζάμπα. Ηλιακή ενεργεια, γεωθερμία, ανεμος. Βιομάζα μονο όταν είσαι αγρότης.

Μπορεί να είναι ακριβά συστήματα, μπορεί κάποια να μην καλύπτουν το 100% των ανακγών σου ΑΛΛΑ είναι τα μόνα καυσιμα που είναι και θα είναι συνεχως ΤΣΑΜΠΑ!

Λύσεις του στυλ, ΑΘ, Λεβητα πέλετ και οτιδήποτε άλλο που τυγχάνει το κάυσιμο του αυτή την στιγμή να είναι φθηνό είναι πρόσκαιρη λύση.

Πριν από 5 χρόνια κανείς δεν σκεφτόταν να αλλάξει το πετρελαιάκι του με τπτ. Το ιδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε καυσιμο.

Π.χ. Εβαλα Φ.Α. στο σπίτι μου το 2005 με τιμή 0,025. Αυτη την στιγμή έχει 0,060. Αυξηση 240% και έχει ο θεός!

Αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

qwert έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που προσεγγίζεις τις ΑΠΕ. Δηλαδή, για την κάλυψη των αναγκών θέρμανσης ποιες λύσεις προτείνεις, βασιζόμενες σε ΑΠΕ; Γεωθερμία;

Link to comment
Share on other sites

σε υπάρχον σπίτι είναι πρόκληση η γεωθερμία....

να δεις πρόκληση άμα το γεωτρύπανο βρει βράχο

θα έχει υδροφόρο ορίζοντα το σπίτι?

και κάποια σπίτια με κήπο πχ Κηφισιά Εκάλη κλπ

κάποτε ήταν πλούσιοι οι γονείς, κάποια είναι κληρονομιές και σήμερα είναι όλοι

στα δύσκολα.

 

Πανω κατω με σωληνες - ΑΘ – σεταρισμα 8000 8500 περιπου για 14kw αντλια τελειωμένη δουλειά

Η γεωθερμία κόστος?

 

Α και μην ξεχνιώμαστε εγω μιλαω για γεωθερμία μονο οταν το σπίτι είναι υποκατασκευή

μπορεί ναπληρώσει ο πελάτης υδρολογικές μελέτες κλπ και αν ειναι ξενοδοχειο νοσοκομειο κλπ

και σε ελαχιστα σπιτια που ο πελατης ειναι σχεδον απο μονος του σιγουρος

 

α και κατι τελευταιο... για τα ηλιακα..... το καλοκαιρι τα νερα τι θα τα κάνει?????????

μια λυση είναι να τα ριχνει στην πισινα..... ή να χει την βρύση ανοιχτη

στην προσφορα λοιπον μην ξεχασετε και την τιμη των πλακιδίων της πισινας και τα εκσκαφτικά λολ

βεβαια μπορει να τα σκεπασει με ενα τεντοπανο ισως....

 

η θερμομονωση ειναι καλη λυση δε λεω παντα βοηθα ... απλα εγω σταθηκα στο γεγονος οτι η νοικοκυρα

δε θα θελε να βλεπει μαστορια πουθενα

οποτε στην ΑΘ ολη η δουλεια γινεται στο λεβ...... τους πας ενα καφε κρουασαν και κανεις το καλαμπουρι σου

και ουτε τους ξαναβλεπεις....

βεβαια σε μια μεζονετα αν μονωσεις οροφη μονο... εχεις 20%??? για να έχεις αποτελεσμα με την μονωση

πρεπει να κλεισεις θγεφυρες, να κανεις το σπιτι ταπερ δλδ εκει πρεπει να σε και προσεκτικος για συμπυκνωματα

και δε ξερω ποσο σωστο ειναι να μην ανασαινει ο οργανισμος.... προσοχη ειμαι υπερ της θμονωσης

απλα αν ενας ανθρωπος του πουλησε ο υδραυλικος αντι 30-40-50000 λεβητα που λεει η μελετη του εβαλε 150000 λεβ

τοτε θα του πω πρωτα για την αντλια κ μετα για την μονωση, εχω δει αυτο που λεω σε 2οροφο 150τετραγ

επειδη ο μαστορας ολη την θεωρια μεταδωσης θερμοτητας, κλιματισμου, κλπ τα εβαλε σε μια φραση

"αν δε κρυωνει.... δε σου γκρινιαζει"

 

υστερα για να μαι δικαιος.... η δικια μου τσεπη θα αντεχε κλιματιστικο και θερμοσυσσωρευτες με πυροτουβλα λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι πραγματική εξοικονόμηση ενεργειας και χρημάτων γίνεται μόνο με τους δυο τρόπους που ανέφερα.

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Εδώ ακούγεται οτι θα βάλουν φόρο πολυτελείας στα καυσόξυλα!!! Εσύ πιστεύεις οτι το ρεύμα θα μείνει ανέγκικτο?

Για κόστος των Α.Θ. δεν μας μιλάς. 7-8k μόνο γαι την εξωτερική μονάδα,+εσωτερικές τροποποιήσεις,+επάυξηση παροχής και το ποιο σημαντικό το κόστος της ενεργειας που καταναλώνεται της οποίας την τιμή πέρνεις σαν δεδομένη χωρίς να είναι!

 

Το γεγονός οτι είναι ακριβά τέτοια συστήματα δεν σημαίνει οτι δεν δουλεύουν.

Ο,τι κάνει εξοικονόμηση είναι και ακριβό, βλέπε π.χ υβριδικά αυτοκίνητα.

Προφανώς γεωθερμία σε πολυκατοικία δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Ηλιοθερμία όμως μπορεί και δεν χρειάζεται ούτε πολλές εργασίες ούτε πισίνες και τεντόπανα που αναφέρεις!

Καλό σχεδιασμό και γνώση χρειάζεται!

και φυσικά οτι ενεργεια παράγεται είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ. Ο ήλιος θα βγαίνει κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

qwert για δώσε περισσότερες πληροφορίες, δηλαδή για αλλαγή ενός συστήματος κεντρικής θέρμανσης με λέβητα και καυστήρα πετρελαίου, εγκατεστημένης ισχύος 90 kw, τί χρειάζεται για μια πολυκατοικία και αναμενόμενο κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα χρειαστούν κάποια m2 συλλεκτών, δοχείο αποθήκευσης αρκετά μεγάλο, κυκλοφορητές...

Συνολικό κόστος εγκατάστασης;

Αν υπάρχει κάποιο τεχνικό - εμπορικό φυλλάδιο διαθέσιμο ή άλλη πηγή ενημέρωσης για να ενημερωθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αγοράζω τίποτε έως του χρόνου, ούτε μονώσεις ούτε κουφώματα, ούτε ηλιακά...

Περιμένω τις μονάδες 10 kW cold fusion :shock:

http://ecat-deutschl.../1-mw-kraftwerk (cop 6)

Αν δεν κυκλοφορήσουν μέχρι τότε το ξαναβλέπουμε.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.