Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάντρα γείτονα


akius

Recommended Posts

κλασικη περίπτωση καλου γείτονα.....επειδη η μαντρα του ειναι απο πετρα και ειναι 4 μετρα υψος απο την δικια μας μερια επειδη ειναι σε πλαγια και ειναι προ 55 πιθανοτατα και απο μεσα περναγαν απο κατσαριδες-ποντικια μεχρι και της αποχετευσης νερα θεωρω περνουσαν την αρμολογησαμε και την βαψαμε απο την μερια του ιδιοκτητη που εκανα επιβλεψη.........τωρα ο γειτονας απειλει οτι θα παει τον ιδιοκτητη στα δικαστηρια..........δεν θα μπω στην διαδικασια αν οντως του ανηκει ΟΛΗ η μαντρα γιατι πιθανοτατα τοτε πουχε γινει πρεπει να πατησε μιση μιση......το θεμα ειναι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να κανω εργασιες ΥΓΙΕΙΝΗΣ και ΑΝΑΣΤΥΛΩΣΗΣ απο την δικια μου μερια?

Edited by Gousgounis
Κεφαλαία στον τίτλο
Link to comment
Share on other sites

akius

Το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω με το γραφείο μου και συμφωνώ μαζί σου στη τελική κρίση του θέματος

 

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής

Το ισόγειο γραφείο μου με βάθος περίπου 12.5μ στην πίσω του όψη-πλευρά έχει ένα μεγάλο παράθυρο

από το οποίο αφ' ενός πέφτει πολύ και ευχάριστο μισοβορεινό-μισοδυτικό φώς, αφ' ετέρου λόγω του ότι διαμόρφωσα

με δικά μου έξοδα τον ακάλυπτο όλης της πολυκατοικίας με τριανταφυλλιές και διάφορα λουλούδια τα οποία δίνουν μια ευχάριστη

αίσθηση και σε μένα και στους επισκέπτες μου

 

Πιο πίσω όμως από τον ακάλυπτο που αναφέρω υπάρχει γειτονικό τοιχείο ύψους περίπου 2.8μ με τσιμεντόλιθα και μπετό

Αυτό όπως καταλαβαίνεις μειώνει την παραπάνω εικόνα-σκέφτηκα λοιπόν πάλι με έξοδα να το βάψω με ασβέστη προσθέτοντας

ώχρα για να το κάνω ευχάριστο-έλα όμως που είχα επανάσταση από τον γείτονα-βρισιές κλπ και δεν προχώρησα

 

Και από τότε μου δημιουργήθηκε το ερώτημα που δημιουργήθηκε και σε σένα και στον πελάτη σου

 

Γιατί ρε φίλε να βλέπω τα σκ..τά σου- μήπως σου ζήτησα να πληρώσεις;

τι διαλο-αντιδράς- θες να σου υπογράψω ι.σ ότι δεν το διεκδικώ -να στο υπογράψω-αλλά άφησέ μου τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

Προ πενταετίας όντας φοιτητής τότε, πιάστηκαν στα χέρια γείτονές μου επειδή ο ένοικος της πολυκατοικίας μου κλάδεψε τα κλαδιά του δέντρου του γείτονα που έμπαιναν μέσα στην αυλή μας. Το δέντρο βρισκόταν στην αυλή του διπλανού σπιτιού. Τα κλαδιά περνούσαν πάνω από τον μικρό τοίχο που χώριζε τα δύο οικόπεδα και έμπαιναν σε αυτό της πολυκατοικίας μου, σπαταλώντας μία θέση στάθμευσης λόγω του ύψους τους. Έτσι ο γείτονας μου αφού δεν τα βρήκανε, είπε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και άρχισε να κόβει τα κλαδιά.. Τρέχα γύρευε που λένε.. Το σώσε έγινε.. Καλό θα ήταν λοιπόν να επιλύσετε το θέμα με συνεννόηση αντί να προβείτε σε μονομερείς ενέργειες.. :shock:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

μα είναι ανένδοτος-προσωπικά του μίλησα πολύ ήρεμα και έληξε εκεί το θέμα -αλλά το πρόβλημα παρέμεινε

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας ηθελε να πουλησει ενα κομματι 100 τ.μ μη αρτιο μη οικοδομησιμο αξιας απο μεσιτες 30,000 για 100.000 ευρω....οταν ο πελατης μου του ειπε για να μεγαλωσει το οικοπεδο 50,000 εγινε το σκηνικο....

 

 

εγω θα το παω στα ακρα αν δεν βρω νομοθεσια.....θα συμβουλεψω να ζητησει οτι η μιση μαντρα ειναι δικη του

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

λες οτι εκανες αρμολογηση και επιχρίσματα για λογους " ασφαλείας και προστασιας και υγιεινής και αισθητικής"........αφου "εκανες" σημαινει και τελείωσες...ή οχι ακόμα...???

εν πασει περιπτωσει, αν τελείωσες άσε τον γειτονα να κάνει τα δικά του.....Αν δεν τελείωσες, εσυ συνεχίζεις και αυτος ας σου κάνει δικαστηριο....

Ωστε, εδω έχουμε θεμα "διαχωριστικου" τοιχου.

Αυτος ανήκει στον κυριο του εδαφους οπου "παταει"

Δεν λες, βέβαια, πότε έγινε ο τοιχος, απο ποιόν ή απο ποιούς και αν εγινε στη "γη" του πελατη σου ή του γειτονα ή σε κοινο όριο [μισο-μισό] με κοινά έξοδα.....από ποιούς....

Αν εγινε στη γη του πελατη σου ανηκει σε αυτόν ,αν στη γη του γειτονα ανηκει στον άλλον και αν εγινε μισό-μισο ανηκει και στους δυο.

Υπό τις ανω διακρισεις, καθε κυριος ή συγκυριος; οφείλει να συντηρει .και να επισκευάζει τον τοίχο.......

Αρα, ...συντήρησες και επισκευασες

α] αυτο που εσύ θεωρείς οτι είναι δικο σου πραγμα

ή β] αν αποδειχθει στο δικαστηριο οτι "παταει" μισό-μισό, επισκευασες το κοινο πράγμα και σου οφείλει τα μισα εξοδα

γ] ακομα και αν αποδειχθει οτι παταει σε δικο του εδαφος, και παλι, λογω μετρων προστασις που αυτος ο ίδιος επρεπε να παρει και τα πηρες εσυ...καλως καμωμένα..

[βεβαια η δική σου θεση ειναι οτι ειναι δικος σου ολόκληρος ο τοιχος, και επισκευασες κατι δικο σου...ούτε τον καλεσες να τον φτάξετε "απο κοινού" ούτε τον καλεσες να επισκευ'ασει τον τοίχο "του" οκ?]

Διαφορετικο ειναι τι θα αποφασίσει ί το δικαστηριο για την κυριότητα....

 

Εν τελει να γνωριζεις οτι, όπως η γή κατω απο τον τοίχο, έτσι και ο "αέρας" πανω απο αυτον ανηκει σε όποιον αποδειξει οτι παταει πού ο τοίχος...ετσι εχουμε και ιδιοκτησιακό θεμα και βεβαια ενας τοιχος με υψος 5 μετρα που είπες θα εχει και καποιο σχετικο πλατος, ωστε να "μετράνε" τα τμ. γης που καταλαμβανει.

Προφανώς εκεί ειναι το θέμα.......

.δλδ η αγωγή θα αφορά την κυριότητα του τοιχου...και οχι για την αποκατασταση....των ζημιών...

Ολα αυτα προκύπτουν απο τα αρθρ. 1021 και επ. του ΑΚ και θα σου τα αναλυσει ο δικηγορος σου.

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες.....μουλυσες το νομικο ζητημα οτι και δικος μας να μην ειναι ο τοιχος (που με αυτο ξεκινησαμε) ζητημα να του πληρωσουμε και αποζημιωση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.....εμεις ουτε διεκδικουμε τον τοιχο ουτε λεφτα για την επισκευη....τον εκβιασμο δνε θελουμε......και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.