Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα με ύψος 2.55 ;


querty1984

Recommended Posts

εξαρτάται από το μέγεθος των χώρων

 

Π.χ ένα σαλόνι 60-65τμ με αυτό το ύψος "σε πλακώνει" ψυχολογικά

αντίθετα ένα σαλόνι 22-27 ή κρεβ/ρα 10-11 τμ δημιουργεί "ζεστό" ψυχολογικά περιβάλλον

 

Και στις 2 περιπτώσεις τα καύσιμα περιορίζονται αρκετά

 

Κάτι άλλο που μετράει "πολύ" σε τέτοιους χαμηλούς χώρους

είναι οι φωτεινότητα των αποχρώσεων των τοίχων και λοιπών στοιχείων που τους συνθέτουν-το μέγεθος των πλακιδίων (τα μεγάλα τους μικραίνουν ακόμη περισσότερο)

καθώς και η "οπτική ελαφρύτητα των επίπλων" που θα τοποθετηθούν μέσα τους (όχι μεγάλα και ενιαίου όγκου έπιπλα– όχι στο σύνολο όλα σκούρα –αλλά κάποιο μικρό και μεμονωμένο ναι)

 

Σημαντικό επίσης κρίνω και τον προσανατολισμό του χώρου διημέρευσης του διαμερίσματος αυτού καθότι η διάχυση του ηλιακού φωτός μας επηρεάζει ψυχολογικά πάρα πολύ- ένας Νότιος θα ήταν ιδανικός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

OXI. ούτε να το σκέφτεσαι

Γιατί είσαι τόσο κατηγορηματικός;

 

 

εξαρτάται από το μέγεθος των χώρων

Σημαντικό επίσης κρίνω και τον προσανατολισμό του χώρου διημέρευσης του διαμερίσματος αυτού καθότι η διάχυση του ηλιακού φωτός μας επηρεάζει ψυχολογικά πάρα πολύ- ένας Νότιος θα ήταν ιδανικός

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

Σαλόνι-κουζίνα 25-30 τμ

Υπνοδωμάτια 10-15 τμ

Προσανατολισμός : νοτιοανατολικός

 

 

 

Τα χαμηλοτάβανα διαμερίσματα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα με τις οσμές ('κλεισούρα') σε σχέση με τα ψηλοτάβανα;

Link to comment
Share on other sites

όπως τα περιγράφεις,,,όλα είναι καλά

 

Όσο για την κλεισούρα..

είναι θέμα αερισμού και χρήσεως.. δηλ

 

Λογικά δεν πρέπει να καπνίζεις σε μεγάλο βαθμό και

αν τυχόν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας ρεύματος (μικρής διάρκειας) λόγω διαμπερών ανοιγμάτων ακόμη καλύτερα

Γενικά ο καλύτερος και οικονομικότερος εξαερισμός κατά τη γνώμη μου χωρίς να αποτελεί θέσφατο

είναι ο πρωινός (6-7.0) και ο βραδινός (11-12) περίπου για 15-20 λεπτά (για το καλοκαίρι-δροσισμός) και

ο μεσημβρινός και απογευματινός για το χειμώνα πάλι 10-15 λεπτά (δεν κρυώνουν οι τοίχοι-ώστε να δημιουργείται μούχλα και μύκητες) ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες

Κάτι άλλο που πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή είναι και ο εξαερισμός της κουζίνας σου

ώστε να είναι κατά το δυνατό πιο ικανοποιητικός (αν υπάρχει παράθυρο ακόμη καλύτερα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_30/03/2012_477389

οτι στον νέο ΓΟΚ ορίζεται ως ελάχιστο ύψος ενός ορόφου τα 2.65 μέτρα. Ποιά είναι η λογική πίσω από την θεσμοθέτηση αυτού του ελαχίστου ύψους;

Link to comment
Share on other sites

ο προηγούμενος ΓΟΚ 85 προέβλεπε τα 2.40μ

 

Το ερώτημα σου δεν έχει μονολεκτική απάντηση και ή ύλη που μπορεί να παραθέσει κάποιος είναι πολύ μεγάλη

(δεν έχω το χρόνο που χρειάζεται κάτι τέτοιο)

 

Στη Γερμανία πάντως τα σπίτια είναι 2.20-2.30-2.40

(γενικά: βασικός παράγοντας είναι οι κλιματικές συνθήκες του τόπου της κατασκευής και της ψυχολογίας που δημιουργείται απ' αυτές)

Αν μου απαντήσεις γιατί τα σκανδιναβικά κράτη (ψυχρά κλίματα) έχουν πολλά σύμφωνα ενώ τα αραβικά σε αντίθεση έχουν πολλά φωνήεντα τότε ξέρεις και την απάντηση στο ερώτημά σου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι τόσο κατηγορηματικός;

 

 

 

 

γιατι απλά είναι 2.55!!!!

 

όσο και να είναι ο χώρος πάλι 2.55 θα είναι.....

 

 

φαντάζομαι το είδες..μπήκες μέσα... αν δεν σε ενόχλησε τίποτα καλώς

 

αλλιώς βρες καμιά αποθήκη σε κανα χωριό και έμπα...

όρθιος αν σηκώσεις το χέρι θα πιάνεις το ταβανι....

 

 

υ.γ τώρα αν το βρίσκεις 5~6000 ε πάρτο...δεν χάνεις τίποτα

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

2.60 δεν έχω δει ποτέ,μάλλον.:Αλλά αφού θεωρείς νορμαλ το 2.60 ίσως είναι θέμα περιοχής οπότε κρίνουμε με άλλα κριτήρια.

Απο κει κ πέρα για να ρωτήσει ειδικά για το ύψος φαντάζομαι δεν το θεωρεί "συνηθισμένο" αλλά του έκανε εντύπωση και τον προβλημάτισε.

 

πάντως σίγουρα δεν έχω μείνει ποτέ και δεν έχω μείνει σε λίγα σπίτια.

 

το συνηθισμένο ύψος όπως το ξέρω είναι περίπου 2.75. Και ακομα και το 2.70 έχει μεγάλη διαφορά.Μπορεί να ακούγεται λίγο τα 5cm αλλά δεν είναι.Αν παμε και σε παλιότερες δεκαετίες το 2.75 θεωρείται χαμηλοτάβανο

 

φυσικά άμα το είδε και δεν του φάνηκε κάτι παράξενο ή ασχημο, περί ορέξεως.

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.