Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οβελιστήριο με στεγασμένο και υπαίθριο χώρο


EfyD

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

κάνω την πρώτη μου αδεια λειτουργίας για οβελιστήριο και έχω πελαγώσει λιγάκι.

 

έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα τη γνώμη σας,

 

Το οβελιστήριο θα έχει τραπεζοκαθίσματα σε εξωτερικό χώρο άλλά λόγω του ότι εσωτερικά περισσεύουν κάποια τετραγωνικά προκύπτει και θεωρητικός πληθυσμός εσωτερικά=23 άτομα (με 1.1 συντελεστή) και εξωτερικά=35 άτομα (με 5 συντελεστή).

 

Α) Αθροιστικά προκύπτουν >50 άτομα. Η πυροσβεστική σε τέτοιες περιοτώσεις ζητά αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ?

 

Β) Θα έχει φιάλες υγραερίου τοποθετημένες έξω (<100kgr, <4 φιάλες κατηγορία Ο). Σύμφωνα με τον κανονισμό απαιτείται 12kgr Pa και ΠΦ για προστασία των φιαλών αλλά δεν διευκρινίζει αν ισχύει και για εξωτερικό χώρο. Απαιτείται τελικά? Επίσης χρειάζεται και ανιχνευτής για τις φιάλες εξωτερικά?

 

Γ) Θα προβλέψουμε σύστημα τοπικής εφαρμογής wet chemical για το υγραέριο και PA για τη ψησταριά με τα κάρβουνα. Ενώ με το wet chamical έχω καταλάβει πως πρέπει να είναι το σύστημα και πως υπολογίζεται έχω μαύρα μεσάνυχτα για το PA. ισχύει και πάλι ότι πρέπει να έχω 1 ακροφύσιο σε κάθε αεραγωγό, 1 πάνω από τα φίλτρα για l<3.00μ ? για τη ψησταριά πόσα απαιτούνται ? και τελικά η χωρητικότητα PA πως υπολογίζεται?

 

Δ) αν αυτός αποφασίσει το χειμώνα να κλείσει τον εξωτερικό χώρο με διαφάνειες θα πρέπει να το υπολοζίσω για κλειστό χώρο με 1.1?

 

ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εννοείς, βέβαια, οτι το ισόγειο κατάστημα, έχει το δικαίωμα "αποκλειστικης χρησης στον υπαίθριο χωρο"

είτε απο τον κανονισμό είτε άλλο συμβόλαιο....

και οτι επιτρέπεται απο τον κανονισμό ΚΥΕ ή οτι έχει την συναινεση του 50%...

 

Για το Δ...προφανως ο χωρος παραμενει "ανοιχτος" εστω και με πλαινή "προστασια"

 

για τα υπολοιπα δξ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ!

 

ναι έχει δικαίωμα χρήσης στον ακάλυπτο χώρο. είναι ιδιωτικός χώρος.

 

εκεί έχω καταλήξει και εγώ για ανοιχτό χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.