Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές διατάξεις αρτιότητας για εκτός σχεδίου.


Recommended Posts

Να ρωτήσω και 'γω κάτι σχετικό που αφορά οικογενειακή περιουσία, μην κάνουμε καμιά πατάτα και μετά μας κοροϊδεύουν!

 

Δύο πραγματάκια:

 

1. Υπάρχει αγροτεμάχιο λίγο πάνω από 4στρ. εφαπτόμενο οδού πρωτεύοντος επαρχιακού δικτύου το οποίο αποκόπηκε από ενιαίο αγροτεμάχιο όταν διανοίχτηκε ο δρόμος τη δεκαετία του '70. Το όλον υπήρχε από προπάππουδες, το κομμάτι όμως των 4στρ. στην ουσία προέκυψε μετά τη διάνοιξη της οδού. Σε ποια περίπτωση ανήκει ως προς τα εκτός σχεδίου; Στα προ του '62, αφού το όλον υπήρχε προ της διάνοιξης της οδού, ή στα προ του '78;

 

2. Όταν λέμε "ελάχιστο βάθος 40m", αυτό το βάθος πρέπει να υφίσταται σε ΟΛΟ το μήκος του αγροτεμαχίου, ή μόνο σε ένα σημείο του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την περιγραφή σου, το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κατά παρέκκλιση, αφού προέρχεται από κατάτμηση μετά από απαλλοτρίωση, για τη διάνοιξη του επαρχιακού δρόμου, και έχει την 24.4.1977 το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν των 2000 τμ.

 

Καμία άλλη προϋπόθεση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας δεν απαιτείται. Οι σχετικές απαιτήσεις αρτιότητας και οικοδομησιμότητας ορίζονται στο άρθρο 162 της ΚΒΠΝ.

 

ΥΓ Τους χαιρετισμούς μου στην ωραία Κοζάνη και στους πολύ καλούς (και φίλους) ΑΤΜ που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αναφέρεσαι στην περίπτωση 2β του άρθρου 1, η οποία έχει να κάνει με γήπεδα εντός ζώνης οικισμών. Το δικό μου αγροτεμάχιο είναι εντελώς εκτός σχεδίου.

 

Σχετικά με το ελάχιστο βάθος τι έχουμε;

 

Όταν λοιπόν έχουμε κατάτμηση λόγω διάνοιξης οδού, ως ημερομηνία "δημιουργίας" του γηπέδου λαμβάνεται η ημερομηνία της κατάτμησης, έτσι; Ανεξαρτήτων δηλαδή αν το ενιαίο, προ κατάτμησης, γήπεδο προϋφίστατο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί "άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που ελαττώνονται μετά από απαλλοτρίωση ή διάνοιξη διεθνών, εθνικών ή επαρχιακών οδών, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον μετά την ελάττωση αυτή έχουν τα όρια αρτιότητας και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις των γηπέδων των προηγούμενων περιπτώσεων α και β", όπως ορίζεται στην παρ. 2.ΙΙ.γ του άρθρου 162.

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθάς συνάδελφε, αλλά ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω. Η περίπτωση α) αναφέρεται σε εντός ζώνης που δεν με αφορά, ενώ η περίπτωση β) περιλαμβάνει τις παρεκκλίσεις που έχουν να κάνουν με την παλαιότητα της ύπαρξης του γηπέδου. Η δική μου περίπτωση μάλλον ανήκει στην υποπερίπτωση γγ) η οποία αναφέρει ελάχιστο βάθος 40m (πάντα λαμβάνοντας ως ημερομηνία δημιουργίας του τεμαχίου τη χρονολογία διάνοιξης της οδού). Επανέρχομαι λοιπόν: τα 40m πρέπει να υφίστανται σε όλο το μήκος του γηπέδου, ή αρκεί να υπάρχουν μόνο σε ένα σημείο αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σημείο συνάδελφε, έχω ένα έγγραφο από ΔΟΚΚ προς Πολ/μια Τριπόλεως αν δεν κάνω λάθος που το αναφέρει και το έχω ήδη ανεβάσει σε υπάρχον thread. Αν κάνεις αναζήτηση πιστεύω θα το βρείς , αλλιώς θα φροντίσω να το ξανανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

thanar

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα (αντιμετώπισα ίδια περίπτωση)

Σε ένα σημείο μόνο (δεν θυμάμαι που το γράφει)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά...

 

Στην περίπτωσή μου που έχω αγροτεμάχιο ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ το οποίο είναι 4 και κάτι στρέμματα και προέκυψε μετά από διάνοιξη οδού κατά το 1975, ο κανόνας για αρτιότητα/οικοδομησιμότητα είναι 2000m² ΧΩΡΙΣ απαίτηση ελάχιστου βάθους / προσώπου; Από ΠΟΥ προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σου για την απαίτηση βάθους των 40m, ο ΜΑΚΑΡ όμως φαίνεται να διαφωνεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.