Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές διατάξεις αρτιότητας για εκτός σχεδίου.


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω αναλάβει μια δουλειά σε ένα ακίνητο έκταση περίπου 20 στρέμματα. Το έργο είναι για αποθήκες κλπ. Δεν είναι σε βιομηχανική ζώνη αλλα Γ2. Το πρόβλημα που έχω(δεν είμαι τοπογραφος) είναι εάν είναι άρτιο και οικοδομησιμο. Έχει πρόσωπο μόνο 17μ και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να κτισω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε skedio

το ερώτημα-θέμα έχει διεξοδικά συζητηθεί στο φόρουμ

1. ο χρόνος δημιουργίας του γεωτεμαχίου

2. η κατάταξη του δρόμου που έχει πρόσωπο

3. η ύπαρξη ικανών πλευρικών αποστάσεων απο τα όμορα

4. οι επιτρεπόμενες χρήσεις

είναι τα βασικά ερωτήματα

κάνε έναν κόπο και μιά μικρή έρευνα σε παλιότερες δημοσιεύσεις κα αν χρειασθεί

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , είναι σχετικά απλό. Βρίσκεις το ΦΕΚ της περιοχής. Πας στην κατηγορία που ανήκεις και βλέπεις αν έχεις την απαιτούμενη αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτή η σύγχηση. Η παράγραφος 2γ δεν είναι τόσο πολύπλοκη.

Στην παράγραφο α γίνεται αναφορά στα εντός ζώνης.

Στην παράγραφο β γίνεται αναφορά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις γηπέδων με πρόσωπο.

Στην παράγραφο γ γίνεται αναφορά για τις απαλλοτριώσεις γηπέδων που αφορούν και την α παράγραφο και τη β παράγραφο. Αν το γήπεδο που είναι εντός ζώνης και τμήμα του απαλλοτριωθεί και θα πρέπει να έχει τις προυποθέσεις της α. Αν το γήπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο μπλα μπλα μπλα και τμήμα του απαλλοτριωθεί θα πρέπει να έχει τις προυποθέσεις της β.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα. Η ερμηνεία του ΜΑΚΑΡ με μπέρδεψε λίγο.

 

Στην περίπτωσή μου τώρα, εφ' όσον το εναπομείναν τμήμα είναι πάνω από 4στρ. με μέγιστο βάθος τα 35m και ΕΧΕΙ πρόσωπο σε οδό, θα πρέπει να το εντάξω στην παρέκκλιση ΙΙ.β)ββ), καθώς δεν υπάρχει το απαιτούμενο βάθος της Ι.β). Επομένως, θα κοιτάξω τα συμβολαιογραφικά που έχω να δω αν το γήπεδο εμφανίζεται ως προϋφιστάμενο του 1964.

 

Να σημειώσω πως, σύμφωνα με την Εγκύκλιο 104/86 παρ.3β) ορίζεται πως "τα νέα γήπεδα που θα προκύψουν λόγω ... τεμαχισμού του αρχικού (για να είναι κατά παρέκκλιση άρτια θα πρέπει) να έχουν και τη θέση (... επί οδού) και το μέγεθος (... και τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου και βάθους), η οποία καθορίζεται ανάλογα με τη θέση τους σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του αρχικού γηπέδου. Σημειώνουμε ότι ο χρόνος της ... διανοίξεως της οδού δεν ενδιαφέρει (τουλάχιστον ως προς της υπαγωγή των νέων γηπέδων σε κάποια από τις προαναφερθείσες περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας) αφού αυτή μπορεί να γίνει και μελλοντικά - ενδιαφέρει μόνο για την εξακρίβωση του ότι μέχρι τότε το αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο."

 

Πολύ δυσεύρετη ρε παιδιά η παραπάνω εγκύκλιος, αν κάποιος την έχει και searchable pdf ας την ανεβάσει στα downloads, αλλιώς θα προσπαθήσω να την αναπαράγω από το hard copy που έχω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ:

Αν μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση Δημάρχου και κατόπιν απόφαση πρώην Νομάρχη (τώρα περιφερειάρχη φαντάζομαι) ότι η οδός αυτή, είναι εγκαταλελειμμένη δημοτική οδός, η κατά παρέκκλιση αρτιότητα αποδεικνύεται πλέον και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο (αφού ο χρόνος δημιουργίας 1923 του αγρ/χίου σε καλύπτει )

 

Δε νομίζω ότι έτσι λύνεται το πρόβλημά του!!!

Link to comment
Share on other sites

grtopo

Προβλέπεται συνάδελφε και εγκαταλελειμμένη δημοτική ή κοινοτική ή έθνική κλπ οδό

Link to comment
Share on other sites

@thanar

όριο απαλλοτρίωσης υπάρχει? το έχεις εφαρμόσει? εφαρμόζοντάς το είσαι πάνω ή κάτω από τα 4 στρ? αυτό για μένα είναι η αρχή και το βασικό

 

τώρα διάβασα και το άλλο...μέγιστο βάθος 35?? και αποστάσεις υπεραστικής οδοποιίας?? και θα είναι οικοδομήσιμο??

Link to comment
Share on other sites

@thanar

όριο απαλλοτρίωσης υπάρχει? το έχεις εφαρμόσει? εφαρμόζοντάς το είσαι πάνω ή κάτω από τα 4 στρ? αυτό για μένα είναι η αρχή και το βασικό

 

τώρα διάβασα και το άλλο...μέγιστο βάθος 35?? και αποστάσεις υπεραστικής οδοποιίας?? και θα είναι οικοδομήσιμο??

Έχουν εφαρμοστεί και το όριο απαλλοτρίωσης και οι αιγιαλοί κανονικά και αυτό που προκύπτει είναι ένα τραπέζιο 120m x 35m x 32m. Αυτό είναι το γήπεδο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γράψω τη σωστή παρέκκλιση στο τοπογραφικό και όσον αφορά το αν και πώς θα οικοδομηθεί είναι άλλη ιστορία, έχει και κει μπόλικες παρεκκλίσεις. Υπάρχει και κάθετη οδός, οπότε δεν τίθεται θέμα κόμβου κ.τ.λ., αλλά μάλλον θα το δώσουμε όλο μαζί στους από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.