Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγαζει πολυ σκονη η διπλανη οικοδομη


ducatista

Recommended Posts

διπλα απο το σπιτι μου υπαρχει ενα διοροφο και εχει τα παλια τα μπαλκονια που τα σοβατιζαν τοτε. αυτος τωρα εχει στοκαρει τα μπαλκονια ''απανω απο το σοβα'' και ειναι στην διαδικασια του τριψιματος του στοκου. βγαζει αρκετη ''μπαφα''. απο τη γειτονια δεν τον λεει κανενας τιποτα γιατι απο οτι μας λεει σε 2 μερες τελιωνει αλλα εμενα με ενοχλει η σκονη.

 

τι μπορω να κανω γι αυτο? ασφαλιστικα μετρα η να παω στην αστυνομια?

Link to comment
Share on other sites

να κάνεις υπομονή....οταν κατασκευαζόταν το δικό σου το σπίτι αυτός μπορεί να τον ενοχλούσαν για 2 χρόνια σερί......

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή να κάνεις. Αμέσως ασφαλιστικά μέτρα και αστυνομίες!!! Και εμένα με ξύπνησαν τις προάλλες γιατί νομίζανε ότι πήρε φωτιά η πολυκατοικία! Ο γείτονας έκαιγε ξερά χόρτα σε βαρέλι και μας ντουμάνιασε! Πέρασε τη Θεσσαλονίκη για το λιβάδι του, τι να έκανα; Να μάλωνα μαζί του ή να φώναζα τα ΕΚΑΜ;; Παρ' όλα αυτά κάνε υπομονή 2 μέρες όπως σου είπε. Και αστυνομία να έρθει, "bafa" θα συνεχίζει να βγάζει. Κάνε του κουβέντα, ειδ' άλλως ψάξε να δεις στον ΓΟΚ-ΝΟΚ αν απαιτείται άδεια εργασιών για το συγκεκριμένο θέμα και αν ναι, εάν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι μπορεί να μην έχει άδεια, υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις χωρίς να σταματήσεις την δουλειά του άλλου? Κλείστε τα παράθυρα για 2 μέρες ρε παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια αυτες τις μερες παντα ηταν προθυμος να ερθει να μου καθαρισει την αυλη αλλα εγω απο τα νευρα μου ελεγα οχι. οποτε θα κανω υπομονη ρε παιδες τι αλλο να κανω. ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Να διώξεις την γυναίκα και την πεθερά από το σπίτι , γιατί αυτές σε φορτώνουν .

 

Αν φορτώνεσαι από μόνος σου , να το κοιτάξεις γιατί είναι πρόβλημα .

 

Οταν κάποιος κάνει κάποια εργασία γιά την οποία δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει , είμαστε υποχρεωμένοι να τον ανεχόμαστε .

 

Αν υπάρχει άλλος τρόπος ανάλογου κόστους , τον υποδεικνύουμε και αν δεν τον κάνει , τότε προχωράμε σε μέτρα .

 

Αλλιώς είμαστε απλά περίεργοι .

 

Αν σαν μηχανολόγος έπαιρνες μιάν οικοδομή και το κομπρεσέρ του ηλ/γου ενοχλούσε τον γείτονα , πως θα ήθελες να σου φερθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, οκ, συμφωνώ με τις προτάσεις για υπομονή, αλλά για να μείνει στα πρακτικά, στο ΣΑΥ που έχουν ΟΛΟΙ οι κάτοικοι τριτοκοσμικών χωρών γραμμένο στα τρυφερά τους, προβλέπεται προστασία των ομόρων από ρύπους, οικοδομικά απορρίματα κ σκόνες με τη χρήση τουλάχιστον λινάτσας. Και επίσης για τα πρακτικά, μη τήρηση του ΣΑΥ είναι αρκετός λόγος για διακοπή εργασιών από την Πολεοδομία!!!! :!: Η απάντηση λοιπόν στο φίλο μας, είναι καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας!!! Διότι η αστυνομία μεν ορίζεται στο ΓΟΚ ως υπεύθυνη για την τήρηση της νομοθεσίας, ωστόσο δεν έχουν ιδέα από οικοδομική νομοθεσία αυτοί οι κακόμοιροι, θα έρθουν, θα μαλώσουν προτάσσοντας τη δάκτυλο, και θα πάνε να πιούν αλλού τον εσπρέσσο τους κάπου που δεν θα τους ενοχλεί ο κάθε ευαίσθητος νομοταγής πολίτης. Η πολεοδομία επίσης μέχρι να έρθει, θα έχει γίνει απόσβεση της ανεγειρόμενης κατοικίας 10 φορές κ θα έχει καταλήξει κατεδαφιστέα λόγω παρόδου 200 ετίας.

 

Στο ΣΑΥ επίσης προβλέπεται και η προστασία των εργαζομένων με αναπνευστικές μάσκες για το συγκεκριμένο στάδιο εργασιών, διότι αν τρίβουν με λινάτσα, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι μέσα σε ένα 8ωρο θα έχουν αναπνεύσει τόση παιπάλη, ώστε να στοκάρουν τους τοίχους των δωματίων τους μέχρι να γίνουν 100% λείοι. Αλλά αν εξηγήσει κάποιος στους ματσουλαραίους ότι ΠΡΕΠΕΙ να φοράνε την αναπνευστική τους μάσκα ακόμη κ όταν λείπει ο επιβλέπων, θα τον γράψουν ελαφρά με τη σειρά τους στα τρυφερά τους. Ως αποτέλεσμα, 2 φορές εγώ που δεν την πάλευα να κάτσω 8ωρο να παρακολουθώ τους μαλάκες αν φοράνε τις μάσκες τους, από το απόγευμα μέχρι το βράδυ τους έτρεξα στο νοσοκομείο γιατί δηλητηριάστηκαν από αναθυμιάσεις από νέφτι.

 

Βέβαια κ εγώ όταν τρίβω, γράφω τους ομόρους στα τρυφερά μου κ τους συνιστώ να κάνουν υπομονή, γιατί κ εγώ ως κάτοικος τριτοκοσμικής χώρας ΠΡΕΠΕΙ να απολαύσω τα προνόμια του τρίτου κόσμου, τα οποία είναι να μην πληρώσω για λινάτσα δεύτερη φορά μετά τους σοβάδες.

 

Έτσι είναι, δεν είναι έτσι? Γιατί εγώ να μένω στην απέξω κ να είμαι ο μοναδικός μ******* που πληρώνει 2 φορές τη λινάτσα?

 

Όσο για την τεκμηρίωση στο ΣΑΥ, αποφάσισα πλέον για το φόρουμ, ό,τι δεν το θυμάμαι απ' έξω, να μην το τεκμηριώνω. Η τεκμηρίωση χρεώνεται, για όποιον καίγεται από την περιέργεια, με ελάχιστο κόστος, ουσιαστικά είναι ένα μικρό donate για το σπάσιμο των όρχεών μου να ξαναψάξω τη νομοθεσία. Ο χαβαλές στα ποστς μου είναι gratis.

 

Αυτά

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια κ εγώ όταν τρίβω, γράφω τους ομόρους στα τρυφερά μου κ τους συνιστώ να κάνουν υπομονή, γιατί κ εγώ ως κάτοικος τριτοκοσμικής χώρας ΠΡΕΠΕΙ να απολαύσω τα προνόμια του τρίτου κόσμου, τα οποία είναι να μην πληρώσω για λινάτσα δεύτερη φορά μετά τους σοβάδες.

 

Αν φορτώνεσαι από μόνος σου , να το κοιτάξεις γιατί είναι πρόβλημα .

 

Εγώ πάντως θα το κοιτάξω, γιατί τους γύρω μου πολύ ψύχραιμους τους βλέπω οπότε κάτι παίζει με εμένα μάλλον...!! :mrgreen: :???: :roll:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.