Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ' αδαιρέτου οικόπεδο με αυθαιρεσία, χαμένη άδεια κ αλλαγή διαρρύθμισης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχει περιέλθει στα χέρια μου η εξής περίπτωση κ χρειάζομαι κάποια βοήθεια μιάς κ δεν έχω ιδέα....

 

 

Ένα οικόπεδο χωρίστηκε εξ' αδιαρέτου σε 2 ίσα μέρη. Το I και το ΙΙ. Στο Ι υπάρχει μία διώροφη οικοδομή προ του 83'. Στο ΙΙ δεν ξέρω ακόμα...

 

Η διώροφη οικοδομή του Ι ανήκει στον Α (ισόγειο) και στον Β (όροφος).

 

Το ΙΙ ανήκει στον Γ.

 

 

Στο ισόγειο του Ι που ανήκει στον Α υπάρχει αυθαιρεσία προς νομιμοποίηση (κλεισμένο μπαλκόνι). Επίσης ο Α έχει αλλάξει διαρρύθμιση στο ισόγειό του, δημιουργώντας 2 διαμερίσματα αντί του ενός που υπήρχε.

 

 

Ο Α θέλει να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο και να χωρισθεί το ισόγειο σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα με ξεχωριστά ρολόγια ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ.

 

 

Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου, ποιά είναι η όλη διαδικασία; Υποθέτω ότι πρώτα πρέπει να γίνει νομιμοποίηση του αυθαιρέτου κομματιού με την παλιά κάτοψη και στη συνέχεια τροποποίηση οριζόντιας ιδιιοκτησίας ώστε να χωρισθεί σε 2 διαμερίσματα;;;

 

Τί γίνεται στην περίπτωση που η άδεια του σπιτιού έχει χαθεί και δεν υπάρχει ούτε στην πολεοδομία, έτσι ώστε να μην γνωρίζω την αρχική διαρρύθμιση;

 

Ευχαριστώ.

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

κατ' αρχάς μιλας για οικόπεδο εντος σχεδίου...οκ?

επειδη δεν μπορει να "χωρίστηκε " εξ αδιαιρέτου σε δυο ίσα μέρη

κοιτας το συμβόλαιο αγορας του οικοπεδου και ποιοί αγόρασαν...

κοιτάς αν εχει συσταθει καποια καθετη μεταξυ των συνιδιοκτητων άρα μηπως έγινε ο "χωρισμός"....

Για να ανηκει το ισογειο στον Α και ο όροφος στον Β'....σημαινει οτι έγινε καποια πραξη συστασης οροφοκτησίας..

αρα εκει πιθανον να αναφερεται και η ΟΑ......

.εκτος και αν ειναι "μοιρασμενοι " οι όροφοι ..."στα λόγια" !!!....λιγο χλωμο το βλέπω...

Αν έχτισε και στο άλλο τμήμα...ο Γ

Τα βλέπεις....

απαντάς....

και αναλογα ...συνεχίζουμε....

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο αναφέρει περιληπτικά ότι ο Β είχε:

"λάβει σαν προίκα το 1/2 εξ αδιαιρέτου του οικοπέδου. Το κάθε τμήμα του οικοπέδου αποτελεί χωριστή διηρημένη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Ο Β στο δικό του 1/2, ανέγειρε διώροφη κατοικία. Το ισόγειο δίδει ως προίκα, το παραχωρεί, μεταβιβάζει και παραδίδει κατά διοίκηση μεν και επικαρπία στον Α, ενώ τον 1ο όροφο τον κρατάει."

 

Ο Α θέλει να κάνει όλα τα παραπάνω που έγραψα. Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου. Ο Γ επίσης έχει χτίσει.

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

βέβαια, το "1/2 εξ αδιαιρέτου" αφορά το οικόπεδο

 

και δεν ταιριάζει με το "καθε τμημα αποτελεί χωριστή διηρημενη και ανεξαρτητη ιδιοκτησία" το οποίο προσιδιάζει σε κτίσματα, αλλά και αυτο δεν "ταιριάζει" με το " 1/2 εξ αδιαιρέτου"

 

Επομενως, επειδη "περιληπτικά" όπως λές οτι τα γράφεις... δεν μπορει να τα γραφει " ακριβώς " έτσι...

Καλο θα ήταν να δεις το συμβόλαιο με τον συμβ/φο σου...να σου εξηγήσει τα τι και τα πώς...

Φαινεται πως το αρχικό οικόπεδο έγινε δυο τμήματα, στο ενα εχτισε την διοροφη οικία και εδωσε το ισογειο στον ενα και κρατησε ο ιδιοκτήτης τον α' όροφο για τον ίδιο.

.Αρα, βλέπεις τα συμβόλαια...μαζι με το συμβόλαιο με το οποίο απεκτησε ο Γ., απο το οποίο θα προκύπτει με περισσότερη σαφήνεια, τι ειχε τι εδωσε και τι του απέμεινε και πούλησε στον Γ.

Καλή συνέχεια.

υγ

πρεπει να ειναι παληο συμβόλαιο...επι εποχής που ισχυε η προίκα...

Μετα την καταργηση της προικας, το ισογειο ανηκει στην συζυγο..[κορη του ιδιοκτήτη...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες jackson καταλήγω στα παρακάτω :

 

Το οικόπεδο είναι χωρισμένο σε δύο τμήματα υπό τύπον κάθετης ιδιοκτησίας , τα Ι και ΙΙ.

Αρα αφού εξετάζουμε μόνο το Ι δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει το ΙΙ .

 

Στο Ι έχουν συσταθεί 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες το Ισόγειο και ο Οροφος.

Αρα εξετάζουμε μόνο το ισόγειο και δεν μας νοιάζει τι κάνει ο όροφος ο οποίος έχει παραμείνει στον Β.

 

Το Ισόγειο λοιπόν δόθηκε ως προίκα από τον Α στον γαμπρό του . Μετά την κατάργηση της προίκας ιδιοκτήτης θεωρείται η κόρη .

Ομως , λέει ότι παραχωρήθηκε ως προίκα κατά διοίκηση και επικαρπία , όχι κατά πλήρη κυριότητα.

 

Αν είναι έτσι τότε στην κόρη επιστρέφει η επικαρπία και ο Α ανέκαθεν ήταν ( και παραμένει) ψιλός κύριος.

Αρα αυτός θα κάνει την όποια τακτοποίηση στο ισόγειο.

Βέβαια , αν τίθεται θέμα κοινοχρήστου χώρου τότε θα χρειαστεί συναίνεση.

 

Τώρα σε ότι αφορά τα της άδειας που δεν υπάρχει ούτε το στέλεχος , πως τεκμηριώνεται ότι έχει άδεια ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως το αρχικό οικόπεδο έγινε δυο τμήματα, στο ενα εχτισε την διοροφη οικία και εδωσε το ισογειο στον ενα και κρατησε ο ιδιοκτήτης τον α' όροφο για τον ίδιο.

.Αρα, βλέπεις τα συμβόλαια...μαζι με το συμβόλαιο με το οποίο απεκτησε ο Γ., απο το οποίο θα προκύπτει με περισσότερη σαφήνεια, τι ειχε τι εδωσε και τι του απέμεινε και πούλησε στον Γ.

 

Αυτό ισχύει, αυτό νομίζω ότι γράφω κ εγώ...τελοσπάντων. Ό,τι έγραψα παραπάνω πάντως είναι ακριβείς φράσεις των συμβολαίων. Για συμβολαιογράφους κλπ δεν έχω χρόνο καθώς μέχρι αύριο θέλουν απάντηση. Είναι εύκολο να μου πει κάποιος αν η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφω;

 

Εάν απαιτείται πλήρης αποσαφήνιση των συμβολαίων ώστε να δωθεί απάντηση, ΟΚ, δεν πειράζει. Ρωτάω καθότι είμαι πλήρως άσχετος με άδειες.

 

Ευχαριστώ.

 

Τώρα σε ότι αφορά τα της άδειας που δεν υπάρχει ούτε το στέλεχος , εφ'όσον δεν υπάρχει κανένα στοιχείο , μήπως να το πας όλο ως αυθαίρετο ?

 

Μα δεν είναι αυθαίρετο, αριθμός αδείας υπάρχει, σχέδια δεν υπάρχουν....

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

...το ξέρω οτι ειναι "φράσεις των συμβολαίων"...αλλά ειναι αποσπασματικές...γι αυτο και δεν βγαζουμε άκρη...

Αρα, συμφωνώντας με τον αύγουστο, [αυγουστε καλησπερα]

οπως φαινεται,

προκειται για συσταση κάθετης. και στη συνεχεια εκδοθηκε η ΟΑ για το α' τμήμα και εγινε ανοικοδομηση και με το προικοσυμφωνο εγινε συσταση ΟΙ και μεταβιβαση σε γαμπρό.."κατ΄ επικαρπία"

Τωρα,

εθεσες το θεμα στις 31/8

Παρά το Σαββατοκύριακο, πηρες απαντησεις, που σε οδηγούν σε εναν δρομο...

Μένει να τελειωσεις τις νομικές έρευνες...

Αφού βιαζονται τόοοσο...!!!!!

Εχεις τα συμβολαια....δες αποψε ενα νομικό...σου εξηγει και εισαι ετοιμος

Εχεις να κανεις και τα πολεοδομικά σου... όπως προαναφέρθηκε....να κάνεις έρευνες σε υπογεια...και σε υπό μετακόμιση πολεοδομίες...

Τους τα εξηγείς ...ακου βιαζονται....!!!!

 

υγ

μια απαραίτητη διευκρίνηση για την "προίκα"

με τον παληο ΑΚ η -συνηθης- μορφή της προικας ηταν η επικαρπία στον γαμπρό και η ψιλη κυριότητα στην κόρη...

Αν αυτη την μορφή εχει το προικοσυμφωνο του ισογειου, ανηκει κατα πληρη κυριοτητα στην κορη απο το 1983......

 

Γι αυτο λεμε να δεις τα συμβολαια....΄[όχι μόνος σου]

και ενημέρωσέ μας...για τα αποτελέσματα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά, δυστυχώς γυρνώντας τέτοια ώρα από δουλειά...που να βρω συμβολαιογράφο! Τέλοσπάντων, θα πάω αύριο πολεοδομία να τι θα μου πούνε και εκεί...αριθμός αδείας βρέθηκε να αναφέρεται σε κάποιο παλιό συμβόλαιο. Θα ψάξω σύμφωνα με αυτό.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Γνωρίζει κανείς εάν έχουν στην πολεοδομία της Συγγρού στην Αθήνα τις οικοδομικές άδειες προ του '74;

 

Πήγα σήμερα πολεοδομία, αλλά δεν έκανα τίποτα καθότι οι ώρες επίσκεψης κοινού ήταν από τις 9 κ εγώ φανταζόμουν ότι είναι από τις 8...και δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος.

 

Επίσης να ρωτήσω....η διαμερισματοποίηση αναφέρεται κάπου μέσα στον 4014; Από ό,τι είδα όχι....μήπως ανήκει στις λοιπές παραβάσεις;;;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.