Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συστήματα διαχείρισης απορριμμάτων


dknate

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την διαχείριση των απορριμμάτων.Έχω πάρει πτυχιακή με αυτό το θέμα και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος.

 

Για αρχή δες αυτό το βιβλίο: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=71149

 

Παναγιωτακόπουλος, Βιώσιμη Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα (και στους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται)

να διαβάσουν το http://www.enveng.tuc.gr/Downloads/Eco/Έκδοση%20ΤΕΕ%20με%20ομιλία%20Καθ.%20Α.%20Οικονομόπουλου%20για%20διαχείριση%20απορριμμάτων%20-%20Εκδήλωση%2010-12-04.pdf

 

(Έκδοση ΤΕΕ με ομιλία Καθ. Α. Οικονομόπουλου για διαχείριση απορριμμάτων - Εκδήλωση 10-12-04 )

Κατά την γνώμη μου είναι μια πολύ καλή προσέγγιση του προβλήματος

Link to comment
Share on other sites

...Παναγιωτακόπουλος...

 

...τι μου θύμισες!! Ο καθηγητής που είχε φανατικούς εχθρούς ή φανατικούς φίλους....

 

ΕΙΔΙΚΟΣ στη διαχείριση σκουπιδιών. Μπροστά για τα Ελληνικά δεδομένα...

 

Δίδασκε επίσης, (ή διδάσκει δεν ξέρω) Τεχνική Οικονομική & Προγραμματισμό Έργων (το λεγόμενο ΤΟΠΕ) για το οποίο έχουν κλάψει μανούλες (για να πάρουν τα παιδιά τους το πτυχίο).

Το μεγάλο μυστικό ήταν η παρακολούθηση του μαθήματος. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να κατανοήσεις το μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

@Γιάννης

 

Ακόμα αυτός το διδάσκει. Βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει λίγο από τότε που ήσουν εσύ στην Ξάνθη. Πλέον το παλούκι μάθημα του τομέα δεν είναι το ΤΟΠΕ, αυτό έχει αρχίσει σιγά σιγά να απομυθοποιείται. Τώρα πια μανούλες κλαίνε για τη "Διαχείρηση Περιβάλλοντος Ι" (κοινώς σκουπίδια), που το κάνει ο Παναγιωτακόπουλος σε συνδιδασκαλία με τον Πρωτοπαπά. Πάντως και πάλι η παρακολούθηση μετράει πολύ, στο κομάτι που κάνει ο Παναγιωτακόπουλος τουλάχιστον...

 

Βέβαια τα παραπάνω είναι γελοία σε σύγκριση με αυτά που βάζει τον τελευταίο χρόνο ο Παπαδόπουλος στα Μαθηματικά Ι... Εδω να δεις κλάματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά αφου μιλάμε για το κομμάτι της διαχείρισης των απορριμμάτων, εγώ ασχολούμαι με την αποτέφρωση αστιών απορριμμάτων και έχω τα εξής ερωτήματα:

 

Αν γνωρίζετε που υπάρχουν σοιχεία για το κόστος ( κόστος επένδυσης και λειτουργία) της διεργασίας-σύστημα αποτέφρωσης, παραγωγής ενέργειας και επεξεργασίας των υπολειμμάτων).

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα με σώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.