Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σταθερό Προστέγασμα εντός του εύρους εξώστη


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας και θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και περιεκτικός.

Σταθερό προστέγασμα (διαστάσεις σε κάτοψη 6.00x3.00), στον εξώστη διαμερίσματος σε εσοχή (ρετιρέ), κατασκευασμένο με ξύλινο σκελετό, στηριζόμενο επί ξύλινων υποστυλωμάτων και επιστέγαση με κεραμίδια (όλο το εύρος του εξώστη είναι εντός της οικοδομικής γραμμής).

 

1. Εντάσσεται στην περίπτωση 13 του φύλλου καταγραφής (λοιπές πολεοδομικές και κτιριοδομικές παραβάσεις);

 

2. Στο μισό χώρο που δημιουργείται κάτω από το προστέγασμα (διαστάσεων 3.00x3.00) κατασκευάστηκε δωμάτιο (εργαστήριο για την ακρίβεια) με ξύλινα τοιχοπετάσματα και κουφώματα αλουμινίου (πόρτα και παράθυρα). Αποτελεί κύριο χώρο με υπέρβαση δόμησης;

 

3. Το Νο. 2, πρέπει να δηλωθεί σαν πρόχειρη κατασκευή και να περάσει από επιτροπή για το αν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου; Η δήλωση για την προχειρότητα ή όχι της κατασκευής κρίνεται από εμάς, έτσι δεν είναι; Αν εγώ κρίνω ότι εντάσσεται "μορφολογικά και αισθητικά ως προς το σύνολο του κτιρίου και του δομημένου περιβάλλοντός του", μπορώ να ΜΗΝ το δηλώσω ως πρόχειρη κατασκευή; Ποιες οι συνέπειες στην αντίθετη περίπτωση;

 

 

4. Και τέλος μια απορία-αυθαιρεσία που αφορά το δικό μου σπίτι. Σαν ΑΣΤΕΡΙ μηχανικός που είμαι, παρατήρησα μετά από 8 ΧΡΟΝΙΑ ότι το διαμέρισμα που έχω αγοράσει έχει μια διαφορά σε σχέση με τα σχέδια της άδειας. Πρόκειται για οικοδομή του 1977. Η διαφορά είναι ότι η είσοδος του διαμερίσματος, πλάτους 1.20, μετατοπίστηκε κατά ένα μέτρο ΠΡΟΣ τον κοινόχρηστο διάδρομο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το ποια ακριβώς παράβαση έχει γίνει και πώς αντιμετωπίζεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι (με αναλυτικό).

2. Ναι (ΥΔΚΧ).

3. Δεν είναι πρόχειρη κατασκευή.

4. Έχεις "καταπατήσει" κοινόχρηστο χώρο υπέρ του διαμερίσματός σου. Ρυθμίζεται με τον 4014 ως ΥΔΚΧ, με συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.

Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση. Η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου, πώς υλοποιείται; Με λίγα λόγια πώς αποδεικνύω ότι την έχω; Με γενική συνέλευση και εγγραφή στα πρακτικά;;; Με κάποιο άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

1. Κανονικά θέλει απόφαση Γ.Σ.

2. Σκέψου, όμως, τυχόν αντιρρήσεις απο τους σύνοικους, αναστάτωση , "γιατί" / "πώς'' κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τη συναίνεση των συνιδιοκτητών με θεώρηση του γνησίου υπογραφής από δημόσια αρχή του καθενός, σε μια υπεύθυνη δήλωση που θα αναγράφονται τα στοιχεία του και το ότι, συναινεί για να ρυθμίσεις τη συγκεκριμένη παράβαση μέσω του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, καλό μου ακούγεται.

Πώς πείθω (23 ιδιοκτήτες/2)+1 ήτοι τουλάχιστον 13 ιδιοκτήτες, να τρέχουν στα Κ.Ε.Π., αστυνομικά τμήματα και πάει λέγοντας, για θεώρηση του γνησίου της υπογραφής είναι ένα άλλο θέμα...

Σ' ευχαριστώ πάντως γιατί όπως μου το περιγράφεις φαίνεται να είναι και το πιο σωστό και το πιο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.