Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

Εάν τα τοιχώματα υπογείου είναι πολύ λίγα (όπως αναφέρεις) σε σχέση με την κάτοψη, δηλαδή τα περισσότερα στοιχεία είναι ασύνδετα με τοιχώματα, δε νομίζω ότι είναι σωστό να θεωρήσεις τη στάθμη 0,00 m πιο κάτω, δηλαδή να μετρήσεις το nv πιο κάτω από το σημείο που πακτώνεται η κεφαλή των έστω λίγων περιμετρικών τοιχωμάτων υπογείου.

 

 

 

ερχεσαι στον προβληματισμο μου!!!

 

εγω εχω αμφιβολιες περι αυτου... φιλολογικη συζητηση βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Κατά το Fespa δεν μπορείς να ορίσεις στάθμη 0.00 m χαμηλότερα από το σημείο πάκτωσης της κεφαλής των τοιχωμάτων υπογείου.

Και αυτό διότι βάση ορισμού το nv είναι:

"Ο λόγος της σεισμικής τέμνουσας που αναλαμβάνουν τα τοιχία προς την συνολική τέμνουσα, στη βάση του κτιρίου"

 

Και το Fespa αναφέρει ότι:

"Ως βάση κτιρίου ορίζεται η στάθμη στην οποία οι υπόγειοι όροφοι πακτώνονται με κατάλληλα διαφράγματα και περιμετρικά τοιχώματα".

 

Άρα ο ορθός τρόπος προσομοίωσης είναι κατά τη γνώμη μου αυτός που σου είπα σε προηγούμενο μήνυμα μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω και συμφωνω!!!

 

ειπαμε ειναι φιλολογικη η συζητηση :grin:

 

κι εγω διερωτωμαι:

 

αν εχεις υπογειο το 20-30% της κατοψης, τοτε βαση θα θεωρηθει  η οροφη υπογειου...?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις υπογειο το 20-30% της κατοψης, τοτε βαση θα θεωρηθει  η οροφη υπογειου...?

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι για το ηv θα έπαιρνα την οροφή του υπογείου.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

στο παρακατω σχημα

r1z8ly.jpg

η πλακα στην 1η σταθμη δεν εξασφαλιζει διαφραγματικη λειτουργια -> κενο>35% της κατοψης

αν ομως την βαλω την πλακα στο προσομοιωμα, το προγραμμα θα την θεωρησει διαφραγμα.

ποια η γνωμη σας? πως το αντιμετωπιζετε? πρεπει να οριστουν οι κομβοι των υποστυλωματων της σταθμης 1 με τιμη διαφραγματος 0?

Link to comment
Share on other sites

Πριν "περάσεις" την πλάκα στο μοντέλο σου δώσε για τον εν λόγω όροφο την εντολή: "Παραγωγές" --> "Προσαρμογή δοκών" για να  σου μετατρέψει το πρόγραμμα κατ΄ ευθείαν όλες τις δοκούς από πλακοδοκούς σε δοκούς ορθογωνικής διατομής.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην υπολογίζεται συνεργαζόμενο πλάτος beff γι΄ αυτές.

Μόλις περάσεις τις πλάκες ξανακάνε το ίδιο για να πάρουνε αυτές που πρέπει τη λειτουργία πλακοδοκού.

 

Αυτό γίνεται πρακτικά διότι η διαφραγματική λειτουργία σχετίζεται με τις ροπές αδράνειας των πλακοδοκών και το απαραμόρφωτο των πλακών προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό των ροπών αδρανείας Ι2 με το συντελεστή διαφραγματικής λειτουργίας, ο οποίος παίρνει τη default τιμή  των 10.000.

Όμως η ροπή Ι2 συναρτάται με το συνεργαζόμενο πλάτος beff των δοκών.

 

Άρα όταν beff=0 δεν λαμβάνει διαφραγματική λειτουργία και το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια λυση, αλλα δεν ειναι σωστη...στον υπολογισμο δοκων. ειδικα σε κτιρια μεγαλης κατοψης.

 

νομιζω ορθοτερο ειναι να ορισω τιμη 0 στην ομαδα δ των κομβων των υποστυλωματων της σταθμης 1.

 

ετσι και οι πλακοδοκοι υπολογιζονται σωστα (με ο,τι συνεπαγεται) και διαφραγμα δεν υπαρχει.

 

το εχει εφαρμοσει καποιος?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.