Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Προφανώς η μόνη ελπίδα πλέον για όλους τους νέους Μηχανικούς που βγαίνουμε τα τελευταία χρόνια είναι ή δουλειά στο εξωτερικό ή αλλαγή επαγγελματικής δραστηριότητας.

 

Γιατί άμα είναι να πιάσει κανείς δουλειά σαν μηχανικός σε εταιρεία και να παίρνει 600 και 700€ μικτά με μπλοκάκι (γιατί έχω ακούσει από συναδέλφους και τέτοιους μισθούς που πήγαν σε επιχειρήσεις να εργαστούν πριν 2 μήνες), χίλιες φορές να κάνω κάτι άλλο ή να μην κάνω και τίποτα. Αν βγάλεις ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ, πιθανώς κάποια εφορία, τι μένει τον μήνα; 300-400 καθαρά; Καλύτερα να πας σε κανένα σούπερ μάρκετ ή πωλητής σε κατάστημα να δουλέψεις, πιο πολλά θα πάρεις...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί εστιάζουμε στο ύψος του μισθού αλλά το τι μπορείς να κάνεις με αυτόν Εμένα δεν με απασχολεί τι λεφτά θα έχω στο χέρι αλλά τι μπορώ να αγοράσω με αυτά νομίζω ότι ακόμα και τώρα πολλά αγαθά και υπηρεσίες είναι σε υπέρμετρα υψηλές τιμές κυρίως λόγο ανικανότητας να ελέγξει το κράτος την αγορά και λόγο ότι δεν υπάρχει παραγωγική διαδικασία στην χώρα μας με υγιείς κανόνες Επομένως αυτό που μπορούμε να κάνουμε πιο εύκολα είναι να διεκδικήσουμε μαζί με την μη υποχώρηση των μισθών (ίσως και την μελλοντική αύξησης τους ) και την διατήρηση ή και μείωση των τιμών σε επίπεδα λογικά Και σε αυτό περισσότερο στο παρελθόν είχαμε και εμείς ευθύνη σαν καταναλωτές  

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εστιάζουμε στο ύψος του μισθού αλλά το τι μπορείς να κάνεις με αυτόν Εμένα δεν με απασχολεί τι λεφτά θα έχω στο χέρι αλλά τι μπορώ να αγοράσω με αυτά νομίζω ότι ακόμα και τώρα πολλά αγαθά και υπηρεσίες είναι σε υπέρμετρα υψηλές τιμές κυρίως λόγο ανικανότητας να ελέγξει το κράτος την αγορά και λόγο ότι δεν υπάρχει παραγωγική διαδικασία στην χώρα μας με υγιείς κανόνες Επομένως αυτό που μπορούμε να κάνουμε πιο εύκολα είναι να διεκδικήσουμε μαζί με την μη υποχώρηση των μισθών (ίσως και την μελλοντική αύξησης τους ) και την διατήρηση ή και μείωση των τιμών σε επίπεδα λογικά Και σε αυτό περισσότερο στο παρελθόν είχαμε και εμείς ευθύνη σαν καταναλωτές  

 

Αυτό εννοείται.

Αν μπορούσες να ζήσεις με 300-400€ και να βγάλεις τον μήνα, κανείς δεν θα παραπονιόταν.

 

Το πρόβλημα είναι το ότι μένει το κόστος διαβίωσης σε τιμές παρόμοιες με την υπόλοιπη ευρώπη κι εσύ καλείσαι να την βγάλεις με λιγότερα από τους υπόλοιπους ευρωπαίους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να ζήσεις με 300-400€ και να βγάλεις τον μήνα, κανείς δεν θα παραπονιόταν.

 

 

Φυσικά και μπορείς.....Αν πας να ζήσεις στην Bangkok, μιά χαρά. Εδώ είμαστε Ελλάδα όμως.....

Γιώργο αμα περιμένεις να πέσουν οι τιμές και να προσαρμοστούν σε αυτά που παίρνει κανείς.....θα περάσουν 3 ζωές. Βασικά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ όυτε έχει γίνει ποτέ.

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν έχεις ζεις αν δεν έχεις σε έφαγε η μαρμάγκα. Οπότε και ο μισθός, αμοιβή όπως θέλετε πείτε, είναι το Α και το Ω για τον άνθρωπο σήμερα. Τα υπόλοιπα είναι ρομαντζάδες κάτω από το φεγγάρι. Ο μηχανικός σήμερα σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχει τελειώσει. Εκτός αυτών που έχουν καταφέρει να κάνουν κάποιο όνομα και κάπως τα βγάζουν. Ο νέος μισθωτός, θα παίρνει 700 το μήνα καθαρα, αν ποτέ βρει εταιρεία στο αντικείμενό του, στην καλύτερη. Τόσο πληρώνει ο χώρος πλέον τι να κάνουμε?

Οπότε αν θέλει κάποιος να το παίξει μηχανικός, πώρωση, αγάπη κτλ....ας ξέρει τι θα αντιμετωπίσει. Οποιος θέλει το κάτι παραπάνω, απλά αλλάζει επάγγελμα. Ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο γι'αυτόν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας ειχα ενα 800-1000 τον μηνα (απο ενοικια κτλ) και θα ειχα φυγει νυχτα για ψαροχωρι..

 

Ας κανουν καρριερες οι καριεριστες και οι γονοι μηχανικων/κατασκευαστων

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν έχεις ζεις αν δεν έχεις σε έφαγε η μαρμάγκα. Οπότε και ο μισθός, αμοιβή όπως θέλετε πείτε, είναι το Α και το Ω για τον άνθρωπο σήμερα. Τα υπόλοιπα είναι ρομαντζάδες κάτω από το φεγγάρι. Ο μηχανικός σήμερα σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχει τελειώσει. Εκτός αυτών που έχουν καταφέρει να κάνουν κάποιο όνομα και κάπως τα βγάζουν. Ο νέος μισθωτός, θα παίρνει 700 το μήνα καθαρα, αν ποτέ βρει εταιρεία στο αντικείμενό του, στην καλύτερη. Τόσο πληρώνει ο χώρος πλέον τι να κάνουμε?

Οπότε αν θέλει κάποιος να το παίξει μηχανικός, πώρωση, αγάπη κτλ....ας ξέρει τι θα αντιμετωπίσει. Οποιος θέλει το κάτι παραπάνω, απλά αλλάζει επάγγελμα. Ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο γι'αυτόν.

 

Κι εγώ μαζί σου!!

 

Ας ειχα ενα 800-1000 τον μηνα (απο ενοικια κτλ) και θα ειχα φυγει νυχτα για ψαροχωρι..

Ας κανουν καρριερες οι καριεριστες και οι γονοι μηχανικων/κατασκευαστων

 

Και να τα 'χες, θα σου παίρνε τα μισά η εφορία, οπότε ....πάπαλα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.....Αν πας να ζήσεις στην Bangkok, μιά χαρά. Εδώ είμαστε Ελλάδα όμως.....

Γιώργο αμα περιμένεις να πέσουν οι τιμές και να προσαρμοστούν σε αυτά που παίρνει κανείς.....θα περάσουν 3 ζωές. Βασικά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ όυτε έχει γίνει ποτέ.

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν έχεις ζεις αν δεν έχεις σε έφαγε η μαρμάγκα. Οπότε και ο μισθός, αμοιβή όπως θέλετε πείτε, είναι το Α και το Ω για τον άνθρωπο σήμερα. Τα υπόλοιπα είναι ρομαντζάδες κάτω από το φεγγάρι. Ο μηχανικός σήμερα σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχει τελειώσει. Εκτός αυτών που έχουν καταφέρει να κάνουν κάποιο όνομα και κάπως τα βγάζουν. Ο νέος μισθωτός, θα παίρνει 700 το μήνα καθαρα, αν ποτέ βρει εταιρεία στο αντικείμενό του, στην καλύτερη. Τόσο πληρώνει ο χώρος πλέον τι να κάνουμε?

Οπότε αν θέλει κάποιος να το παίξει μηχανικός, πώρωση, αγάπη κτλ....ας ξέρει τι θα αντιμετωπίσει. Οποιος θέλει το κάτι παραπάνω, απλά αλλάζει επάγγελμα. Ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο γι'αυτόν.

το να παράγουμε μειώνει το κόστος διαβίωσης για παράδειγμα θα αναφέρω ότι σήμερα πήρα ντομάτες (δεν είχε βγάλει ο πεθερός μου αφού τις πήρε το υπόλοιπο σοι) σε μισή τιμή από το σούπερ μάρκετ και εξαιρετική ποιότητα , από φίλο εργολάβο που τώρα ασχολείται και με αγροτική παραγωγή Πάντως θα συμφωνήσω ότι τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα πρέπει να ψαχνόμαστε και για κάτι άλλο πέρα από την δουλειά σαν μηχανικοί

 

Εγώ προσπαθώ να "σκοτώσω" ένα αγρόκτημα του πεθερού που μας δίνει για να δω αν μπορώ να φτιάξω ενοικιαζόμενα δωμάτια και να πάω να μείνω κάπου αλλού προσωρινά (κάτι που έτσι και αλλιώς το είχα προγραμματίσει με κατασκευή του ισόγειου με κατάλληλη διαρρύθμιση , αλλά υπολόγιζα πριν την κρίση να ολοκλήρωνα και το δεύτερο όροφο ) Ενώ προσπαθώ να αλλάξω χρήση σε κατάστημα του κουνιάδου που χρησιμοποιούσε σαν αλουμινάδικο (το μετέφερε στο ισόγειο του σπίτι του αλλά κόψανε και οι δουλειές) , σε βενζινάδικο  ώστε οικογενειακά να έχουμε και μια εναλλακτική απασχόληση  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

 

για μισό λεπτό. Αγρονόμος ή επιχειρηματίας ολκής ή και τα δύο? 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς κάποιος που προσπαθεί να επιβιώσει γιατί τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα και για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια θα αναγκαστώ να κάνω διακανονισμό στο ΤΣΜΕΔΕ όταν μέχρι πριν 1.5 χρόνο πλήρωνα αμέσως πριν την λήξη του Η αλήθεια είναι ότι με ισοπέδωσε και η γέννηση του δεύτερου παιδιού και ότι πάντοτε ότι χρήματα μάζευα τα αξιοποιούσα σε μείωση του κόστους διαβίωσης και σε εξοπλισμό στο γραφείο Δεν κράταγα ποτέ χρήματα σε τράπεζες για πολύ καιρό αφού πιστεύω ότι το χρήμα πρέπει να κυκλοφορεί ώστε να περάσει και πάλι από το χέρι μας Αυτό με έχει βοηθήσει σήμερα αλλά λειτουργώ οριακά μήνα με τον μήνα Αλλά αφού υπάρχει σταθερά δουλειά δεν ανησυχώ προς το παρόν Αλλά για να μην ανησυχώ και στο μέλλον σκέφτομαι και για κάτι άλλο παράλληλα   

 

Πάντως δεν είναι κακό να ψάχνουμε παράλληλα και κάτι άλλο προς το παρόν ο χρόνος μου ανήκει αποκλειστικά στην δουλειά του μηχανικού με μερικά κενά σε περιόδους για αγροτικές δουλειές όπως Ελιές , αμπέλι , (άντε που και που κανένα πότισμα) κλπ που βοηθώ τον πεθερό μου 

 

ΥΣ  Χρήστο σε περιμένω ακόμα για αυτά τα τσίμουρα ή ρακόμελα στον Αετό ......Ελπίζω το καλοκαιράκι να κάνεις ένα πέρασμα και από τα μέρη μας  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.