Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή παραβάσεων προς τακτοποίηση


Recommended Posts

Καλησπέρα

Αν δεν κάνω λάθος, αν θέλει ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει π.χ. μία από τις δύο παραβάσεις με το ν. 4014, έχει αυτή τη δυνατότητα, σωστά;

Αν όμως στις φωτογραφίες της παράβασης φαίνεται ξεκάθαρα και η δεύτερη παράβαση που ΔΕΝ επιλέγει να τακτοποιηθεί, θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτώ,

Αν δεν κάνω λάθος, αν θέλει ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει π.χ. μία από τις δύο παραβάσεις με το ν. 4014, έχει αυτή τη δυνατότητα, σωστά;

Αν όμως στις φωτογραφίες της παράβασης φαίνεται ξεκάθαρα και η δεύτερη παράβαση που ΔΕΝ επιλέγει να τακτοποιηθεί, θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

σωστα, βαλτου να υπογραψει μια ΥΔ οτι ξερει τις παρανομιες του και οτι θελει να τακτοποιησει συγκεκριμενες...και τελος...υπαρχει σχετικο ποστ...

 

σαν απαντηση το τεε δινει οτι μπορεις να το κανεις αλλα στο τελος πρεπει να στειλεις τα σχεδια που να δειχνουν ολες μα ολες τις αυθαιρεσιες..τακτοποιημενες ή μη..

 

βεβαιωση δεν υπογραφεις βεβαια...

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση θα τη βρεις στη βεβαίωση που τυπώνεις στην ολοκλήρωση της υπαγωγής, η οποία και λέει ότι το ακίνητο είναι καθ'όλα νόμιμο. Το οποίο σημαίνει ότι τακτοποιείς τα πάντα. Δεν είναι σαν τον 3843 ο νόμος μη μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα στο 1ο post, για το αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και που στην όλη διαδικασία. ΔΕΝ θέλω να τυπώσω βεβαίωση κατά την ολοκλήρωση της υπαγωγής. Γι' αυτό και ρωτάω. Είναι δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, υποχρεωτική η έκδοση βεβαίωσης μετά την ολοκλήρωση της υπαγωγής; Το ακίνητο με τις αυθαιρεσίες δεν πρόκειται να μεταβιβαστεί, πουληθεί. Απλά θέλει ο πελάτης μου να τακτοποιήσει, με το λιγότερο δυνατό κόστος αυτό που θέλει να τακτοποιήσει. Τα υπόλοιπα δεν τον ενδιαφέρουν γιατί δεν είναι αναγκαία και καθαιρούνται σε χρόνο dt (φαίνονται όμως στις φωτογραφίες που απαιτούνται για την παράβαση που τελικά θα τακτοποιήσει). Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κι ελπίζω να μην σας έχω μπερδέψει.

 

...και τελος...υπαρχει σχετικο ποστ...

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις πού να ψάξω;

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση.

Να εξηγήσω για τι πρόκειται: σταθερό προστέγασμα εντός του εύρους εξώστη, σε όροφο σε εσοχή (κλιμάκωση), εντός της οικοδομικής γραμμής, που δεν επηρεάζει το διάγραμμα κάλυψης. Κάτω από το προστέγασμα (στο μισό περίπου της επιφάνειας που προέκυψε) κατασκευάστηκε δωμάτιο με ελαφριά κατασκευή το οποίο είναι και αυτό που ΔΕΝ θέλουν να τακτοποιήσουν. Θέλουν μόνο στο στέγαστρο. Το δωμάτιο, όταν κι εφόσον θελήσουν να πουλήσουν το ακίνητο, θα το "χαλάσουν" οπότε παραμένει μόνο το "τακτοποιημένο" στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί τις υπόλοιπες παραβάσεις να θέλει να τις αναθέσει σε άλλον μηχανικό ή σε ΝΕΑ παράταση..ή μπορεί να θέλει να τα κατεδαφίσει

 

(προσωπικά έχω κάνει τέτοιες τακτοποιήσεις -όχι βεβαιώσεις όμως)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό και έχω τέτοια περίπτωση όπου το πρόστιμο αν τα βάλει όλα ανεβαίνει στα 54000........λοιπόν.

 

Δηλώνεις τις αυθαιρεσίες που θέλει να ρυθμίσει ο ιδιοκτήτης..Στο Δ.Κ. δείχνεις φυσικά όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν με αναφορά στο τι ρυθμίσητκε και τι οχι.

 

Ομοίως κάνεις ανάλογη αναφορά στην Τεχνική σου Έκθεση όπου περιγράφεις τα πάντα,μέχρι και χρόνο δημιουργίας.

 

Το μέγα και κύριο ερώτημα είναι το εξής:

 

Αν προχωρήσεις σε μια τέτοια ρύθμιση τι θα γίνει με τα μη ρυθμισμένα?Κατά τη γνώμη μου και όπως λέει ο 4014, γι`αυτά θα γίνει έκθεση αυτοψίας και θα επιβληθούν τα ανάλογα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης,οπότε είτε τα καθαιρεί απο τώρα ή ακολουθεί την ανάλογη διαδικασία...

 

Στην περίπτωσή μου δεν γίνεται να καθαιρεθεί τίποτα,ενώ δεν έχει και σύσταση οριζοντίου,ώστε να μεταβιβάσει εναν νόμιμο όροφο και να πληρώσει τα πρόστιμα.Ίσως κάνει Ιδ.Συμφ με τον μελλοντικό αγοραστή οτι θα του το μεταβιβάσει αφού ρυθμιστεί και αφού εισπράξει τα χρήματα της πώλησης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.