Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλα κτιρια και αριθμος οροφων


KF

Recommended Posts

Μια ερωτηση συναδελφοι

Σε μια περιοχη εντος σχεδιου συμφωνα με Προεδρικο Διαταγμα εγκρισης ορων δομησης επιτεπονται κατα μεγιστο δυο οροφοι χωρις να αναφερεται μεγιστο επιτρεπομενο υψος

Αν παμε με τις διαταξεις περι χαμηλων κτιριων (μεγιστο υψος 8,50μ) ειναι δυνατον να κατασκευαστουν π.χ 3 οροφοι (εφ οσον ικανοποιειται ο κτιριοδομικος κανονισμος ) ανεξαρτητα απο το αν το Π.Δ μιλα για μεγιστο 2;

Αναφερομαι στον ΓΟΚ του 85 και οχι στον νεο κανονισμο

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ΠΔ σου βάζει έναν ειδικό όρο δόμησης που λέει ότι εγώ σου επιτρέπω 2 ορόφους μόνο , δεν βλέπω με ποια λογική μπορούν να εγκριθούν ...3 !

Αλλο το ύψος άλλο ο αριθμός των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφε.Απλα υπαρχει μια διαφωνια και ηθελα να ξερω αν διευκρινιζεται αυτη η περιπτωση σε καμμια εγκυκλιο ,αποφαση ή οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόψη μου κάτι , δικό μου συμπέρασμα είναι , όπως και το επόμενο :

 

Με το γράμμα του νόμου , εφ΄όσον το κτίριο είναι κάτω των 8,5 με μέγιστο περιοχής άνω των 11 θα μπορούσες να εφαρμόσεις τις ευεργετικές διατάξεις των ειδικών κτιρίων.

 

(Πιστεύω όμως ότι στο "πνεύμα" του συγκεκριμένου όρου δόμησης των 2 ορόφων ήταν και ο περιορισμός του ύψους.)

 

Καλύτερα να περιμένεις κι άλλες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

απορώ πως προκύπτει θέμα με αριθμό ορόφων και μέγιστο ύψος κτηριου.

Ειναι σαν να μου λες θέλω ενα σπίτι 100μ² μέγιστο με 3 δωμάτια και να σου λέω θα σου κάνω ενα με 2 δωμάτια αλλά 120μ².

 

Στο θέμα μας ... η διάταξη αυτή είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ. χαμηλά κτήρια επιτρέπει κάλυψη 80% και υψος 8.5μ, ενώ κατα ΓΟΚ αποδεκτό ήταν κάλυψη 70%.

 

καλή εφαρμογή έχει ο νόμος αυτός σε μικρά οικόπεδα, γωνιακά και οικόπεδα με διαφορετικές κλίσεις και υψομετρικές διαφορες στα πρόσωπα τους.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση προεκυψε απ τα εξης

1) Συμφωνα με το ΠΔ .... (υπαρκτο διαταγμα) σε μια περιοχη εντος σχεδιου στους ορους δομησης προβλεπεται μεγιστος αριθμος οροφων χωρις να προβλεπεται μεγιστο υψος (θεωρητικα λοιπον μπορω να κατασκευασω δυο οροφους απο 6 μετρα ας πουμε υψος ο καθ ενας ητοι συνολο υψους 12 μ)

2) Αποφασιζω να παω με τη διαταξη περι χαμηλων κτιριων (αρθρο 14 ΓΟΚ 85) οπου εκει προβλεπεται μεν υψος 8,50μ χωρις ομως να υπαρχει οριο στο αριθμο οροφων (και προφανως μεσα στα 8,50 μ μπορα να φτιαξω και 3 οροφους απο 2,85 μ ο ενας)Ετσι ομως αυξανεται η συνολικη δομηση σε σχεση με την πρωτη περιπτωση. (παντα βεβαια μεσα στη μεγιστη επιτρεπομενη)

Παραδειγμα :

Μεγιστη επιτρεπομενη δομηση (λογω συντελεστη δομησης ) 300τ.μ.

Μεγιστη δυνατη καλυψη λογω του οικοπεδου και ιδιομορφιων του 100 τ.μ Αρα με την πρωτη περιπτωση μεγιστη δομηση 2*100=200 τ.μ.

Μεγιστη δυνατη δομηση με την δευτερη περιπτωση (χαμηλα κτιρια) 3*100=300τ.μ.

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το Π.Δ περι οροφων δουλευει συμπληρωματικα με τη διαταξη περι χαμηλων κτιριων (8,50μ) .Αρα αν παω με τα χαμηλα κτιρια (και λογω του Π.Δ) θα εχω μεγιστο υψος 8,50μ και μεγιστους οροφους δυο.

 

Ερωτηση: Το Π.Δ με περιιοριζει στο μεγιστο αριθμο οροφων ανεξαρτητα αν θα παω με τις διαταξεις περι χαμηλων κτιριων;

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να υπάρχουν όροι δόμησης με Π.Δ και να μην έχουν μέγιστο ύψος

-κάπου σε παραπέμπει

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον δεν ξερω να διαβαζω.Π.Δ 28-2-/1978 (ΦΕΚ Δ 153/5-4-78)"Περι επεκτασεως του ρυμοτομικου σχεδιου Ναυπακτου και καθορισμου των ορων και περιορισμων δομησεως των οικοπεδων αυτου" Για διαβαστε το και εσεις βρε συναδελφοι μηπως μου ξεφυγε κατι. Μιλω για τον Τομεα Δ1α.Ευχαριστω

Παρατηρηση: Αυτο ισχυει και σημερα μετα απο βεβαιωση της αρμοδιας Πολεοδομιας.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.