Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλα κτιρια και αριθμος οροφων


KF

Recommended Posts

ναι αλλά ο ΓΟΚ 73 (που μνημονεύεται στην αρχή) καθόριζε το ύψος βάση ενός τύπου ως πολλαπλάσιο του 3,0 ή του 3.3 (δεν το ψάχνω τώρα για να είμαι πιο συγκεκριμένος-ανάλογα με το αν έχεις πυλωτή ή όχι)

οπότε το ύψος καθορίζεται από εκεί και δεν μπορείς να πείς "εγώ το ύψος ορόφου το θεωρώ 6μ ο΄άλλος 7 ή 10 και άρα το διώροφο είναι 12 14 20 μ

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση προεκυψε απ τα εξης

1) Συμφωνα με το ΠΔ .... (υπαρκτο διαταγμα) σε μια περιοχη εντος σχεδιου στους ορους δομησης προβλεπεται μεγιστος αριθμος οροφων χωρις να προβλεπεται μεγιστο υψος (θεωρητικα λοιπον μπορω να κατασκευασω δυο οροφους απο 6 μετρα ας πουμε υψος ο καθ ενας ητοι συνολο υψους 12 μ)

 

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το Π.Δ περι οροφων δουλευει συμπληρωματικα με τη διαταξη περι χαμηλων κτιριων (8,50μ) .Αρα αν παω με τα χαμηλα κτιρια (και λογω του Π.Δ) θα εχω μεγιστο υψος 8,50μ και μεγιστους οροφους δυο.

 

Αρχικά συμφωνώ με τα παραπάνω.

 

Ερωτηση: Το Π.Δ με περιιοριζει στο μεγιστο αριθμο οροφων ανεξαρτητα αν θα παω με τις διαταξεις περι χαμηλων κτιριων;

 

Για μένα αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Είναι ειδικός όρος δόμησης : Δεν με νοιάζει τι θα κάνεις αλλά θα είναι διώροφο.

 

 

Ομως , την εποχή που εκδόθηκε το ΠΔ ίσχυε ο ΓΟΚ73 ο οποίος όχι μόνο δεν είχε ειδική διάταξη περί χαμηλών κτιρίων αλλά στο συνεχές σύστημα εξαρτούσε το ύψος από τον αριθμό ορόφων με τον τύπο Η=ν*3,30+ C.

Αυτό έχοντας κατά νου ο νομοθέτης συνέταξε ΠΔ. Αρα , με τα τότε δεδομένα ορίζοντας μόνο τον αριθμό ορόφων είχες ορίσει και το μέγιστο ύψος περιοχής : Οροφοι 2 => Hmax= 6.60+2=8,60 !!

Το άρθρο 14 ΓΟΚ85/2000 προυποθέτει Η περιοχής > 11 , άρα για ποιά χαμηλά κτίρια μιλάμε ???

 

Συμπληρωση/σημείωση : Οι τομείς Δ,Δ1,Δ1α, που αναφέρεις έχουν συνεχές σύστημα και σε κανέναν δεν λέει για μέγιστο ύψος παρά μόνο ορόφους καθώς ισχύει το παραπάνω. Πρόσεξε τώρα ότι στον τομέα Ε που έχει πανταχόθεν ελέυθερο όπου το ύψος εξαρτάται από τον ΣΔ και όχι από τους ορόφους εκεί ορίζει Hmax.

 

Δηλαδή το πρόβλημα τελικά έχει 2 απαντήσεις :

 

1. Δέχομαι μόνο το λεκτικό αγνοώντας τον ΓΟΚ 73 άρα εφαρμόζω διατάξεις χαμηλών κτιρίων με 2 ορόφους όμως μόνο

2. Κάνω αναγωγή των τότε διατάξεων στις σημερινές οπότε διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει επιτρεπόμενο Ηmax > 11 άρα έχω 2 ορόφους χωρίς δυνατότητα εφαρμογής των διατάξεων χαμηλών κτιρίων.

 

Το ποια θα επιλεγεί νομίζω είναι στην κρίση της υπηρεσίας. Για κάνε ένα τέτοιο ερώτημα να δεις τι θα σου απαντήσουν.

 

ΥΓ. ΚΑΝΑ έγραψα μακρύτερο Post και με πρόλαβες !

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.