Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοχείο αδρανείας σε λεβητοστάσιο πετρελαίου


Kane

Recommended Posts

Μέσω του εξοικονομώ, είναι ευκαιρία να βελτιώσουμε στο πατρικό το σύστημα θέρμανσης μας.

 

Μια γενική πεπατημένη.

 

Σκέφτομαι αλλαγή λέβητα/καυστήρα (με τον σωστό σε Kw...όταν δεήσει να ασχοληθεί ο μηχ/μηχ φίλος τρομάρα του!). Πετρελαίου, μιας και δε φθάνουν τα χρήματα για πελλετ/ξύλου. (ισως στο 2ο σπίτι).

 

Να προσθέσω ένα δοχείο αδράνειας; είθισται σαν βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο κέρδος από την χρήση δοχείου αδρανείας σε κλασσικό σύστημα.

Σκέψου και για αντιστάθμιση ως σύστημα αυτοματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσε την αγνωμοσύνη μου, με τις λιγοστές γνώσεις που έχω...Σκέφτομαι το εξής.

 

Τα κλασσικά παλαιά συστήματα που εχουμε, ζεσταίνουν το νερό αρκετά. Δίνει ο θερμοστάτης την εντολή στο καυστήρα και ξεκινάει να ζεσταίνει το νερό. Δεν ειναι ορθότερο κάπου να αποθηκευεται Χ ποσότητα νερού, ώστε ο καυστήρας οταν ξαναπάρει την εντολή να ζεσταίνει το νερό απο υψηλότερους βαθμούς απ'οτι χωρίς δοχείο αδρανείας;

 

Αν ειμαι βαθιά νυχτωμένος, πεστο μου στα ίσα!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που ζεσταίνει ο καυστήρας αποθηκεύεται ούτως η άλλως όταν σταματά ο κυκλοφορητής. Στα σώματα, στις σωληνώσεις και στον λέβητα.

Τα σώματα αποδίδουν την θερμότητα στον χώρο. Τα υπόλοιπα στοιχεία αν είναι μονωμένα κρατούν το νερό σε "ετοιμότητα" χωρίς πολλές απώλειες.

Δεν βλέπω κάποια χρησιμότητα στην θέρμανση δοχείου αδρανείας πέρα από την δυνατότητα κάλυψης των ανομοιομορφιών των φορτίων όταν υπάρχουν πολλές ιδιοκτησίες πιο στρωτά.

Χωρίς όμως κάτι τέτοιο να προσφέρει τρελή εξοικονόμηση.

Απλά δεν θα γονατίσει τόσο πολύ η θερμοκρασία του νερού του δικτύου σε στιγμές ταυτοχρονισμού πολλών ιδιοκτησιών.

Το δοχείο αδρανείας απλά αποθηκεύει ενέργεια για αργότερα. Την ενέργεια αυτή όμως στην περίπτωση σου την έχεις πληρώσει!

Αυτά λέω εγώ χωρίς να είμαι ειδήμον!

Ας πουν και άλλοι την γνώμη τους.

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως πρεπει να το σκεφτεις πολυ για αντισταθμιση. Βασικα ειναι απαραιτητη. Οσα λεει ο qwert ειναι ορθα.

 

Μετα λες οτι θα αλλαξεις καυστηρα. Δεν ξερω που ειναι το σπιτι, και αν εχεις εναλλακτικες λυσεις για το ειδος του καυσιμου (αν μπορεις δηλ να βαλεις φυσικο αεριο ή κατι αλλο)

Αν το οτι δεν βαζεις καυστηρα βιομαζας ειναι θεμα οικονομικο, σκεψου σε βαθος χρονου και υπολογισε την αποσβεση της καθε λυσης σε βαθος χρονου.

Φυσικο αεριο περναει απο εκει? Δεν ξερω, δικη σου η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο Αδρανείας συνήθως συνδυάζεται είτε με λέβητες στερεών καυσίμων είτε με αντλίες θερμότητας. Κατά τα άλλα μου φαίνεται παράλογο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.