Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπίτι στην άδεια έγινε κατάστημα, θέλει να γίνει σπίτι.


Recommended Posts

Πράγματι λίγο περίεργη η περίπτωση και νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει εξω-πολεοδομικά, με τακτοποίηση.

 

Αδεια του 1965 - Ισόγεια κατοικία με πρόβλεψη ορόφου γιατί το κλιμακοστάσιο εξ΄αρχής κατασκευάζεται ως Κ/Χ.

Στη πράξη, και μια που το οικόπεδο είχε κλίση, το ισόγειο ανεβαίνει έναν όροφο, κάτω του κατασκευάζεται κατάστημα και είναι σε αχρηστία κατάστημα μέχρι σήμερα.

 

Σήμερα μετά από κάποιες μεταβιβάσεις που περιγράφουν την αλήθεια, έχω μία Ο.Ι. στο ισόγειο ως κατάστημα, μία Ο.Ι. στον όροφο ως διαμέρισμα και το κ/χ κλιμακοστάσιο.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι έχω ένα κατάστημα που νομίμως είναι σπίτι και θέλω να το κάνω σπίτι αλλά αν το πάω με κάθε είδους πολεοδομική διαδικασία θα έχω αυθαίρετο τον όροφο και θα τους κάψω!

 

Αρα, αυτό που βλέπω να γίνεται...

 

ΕΠΙΛΟΓΗ 1

 

1. Τακτοποίηση του ισογείου. Εχει αυθαιρεσία ως προς το ύψος, είναι περίπου 5μ και η άδεια το δείχνει 3μ. Επίσης έχει το πατάρι που δεν υπάρχει στην άδεια.

2. Αδεια επισκευής αυθαιρέτου γιατί έχει υγρασίες και άλλα σαθρά και μετά χωρίς άδεια, ή άδεια μικρής κλίμακας τις εσωτ. διαρρυθμίσεις και αλλαγή κουφωμάτων. Για τα κουφώματα μπορεί να "παίξει" και "εξοικονομώ..."

 

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;;;

Ως κατάστημα έχει τζαμαρία... εγώ όμως πρέπει να το δείξω σπίτι... θα έχω πρόβλημα με τις φωτο;;; Επίσης στην Ο.Ι. είναι κατάστημα οπότε μήπως δεν ευσταθεί η χρήση της άδειας ως κατοικία και πρέπει να πάω εξαρχής στην επιλογή 2;;;;

 

ΕΠΙΛΟΓΗ 2

 

1. Τακτοποίηση του καταστήματος, με αλλαγή χρήσης στα πρόστιμα.

2. Αδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία.

 

Αυτό δεν είναι πιο δαπανηρό;;; Τα χρήματα είναι σημαντικά για τον ιδιοκτήτη που είναι νέος συνάδελφος μηχ/μηχ .

Αν διαλέξω την άδεια, δεν θα εμπλακεί και ο πάνω όροφος σε φωτογραφίες κλπ;;;

Δεν θα πάμε σε πιο δαπανηρή διαδικασία τόσο για αμοιβές, φορολογικά, ΙΚΑ κλπ... όσο και για πρόστιμα;;;

 

ΕΠΙΛΟΓΗ 3

Σκέφτηκα άδεια νομιμοποίησης αλλά δεν τρελλαίνομαι... τί λέτε;;;

 

*** Κάτι άλλο;;; *****

Το ψάχνω γιατί είναι για συνάδελφο και μάλιστα με πρόβλημα!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με συγκίνησε η πληθώρα των συμμετοχών σας, :shock: :smile: θα ήθελα να θέσω απλοϊκά το θέμα...

Αν αφού στην Ο.Α. είναι σπίτι, μπορώ να τακτοποιήσω μόνο το ύψος και το πατάρι, σε σπίτι;;;

Ή κινδυνεύω από τις φωτογραφίες και το συμβόλαιο (ορ.ιδιοκτησία) να φανεί ψευδής δήλωση και να έχω κυρώσεις εγώ και να ακυρωθεί κιόλας;;;

 

Και πάλι ευχαριστώ, για τον εγκάρδιο τρόπο που σκύψατε στο πρόβλημά μου!!! :grin: :shock: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Στακα βρε παραπονιάρη…

 

Λοιπόν στην τελευταία Άδεια είναι σπίτι. Οκ?

Το χρησιμοποιούσαν και σαν σπίτι και όχι κατάστημα. Οκ?

 

Στις προσόψεις παρ ότι το χρησιμοποιούσαν σαν σπίτι είχε τζαμαρίες σαν κατάστημα? Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

 

Τεσπα ακόμα και αν είχε τζαμαρίες σαν κατάστημα δεν σε πειράζει. Αυτό που θα πείραζε θα ήταν αν είχε χρήση καταστήματος έως και τον Ιουλη του 2011 είχε και φορολογικά χαρτιά που σε κάποιον έλεγχο θα μπορούσε να διαπιστωθεί.

 

Αν δεν υπάρχει αυτό και ισχύουν τα οκ τότε βουρ 4014/11 που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει φίλε.

Το κόστος (αν είναι προ 83) θα είναι χαμηλό

 

Οπότε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παραπονιάρης ποτέ! Απλώς αστειευόμουν... :smile:

 

Βασικά η ιστορία του είναι ως εξής: Αδεια ως σπίτι - χρήση πριν πολλά χρόνια ως κατάστημα - κενό για χρόνια. Δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ ως σπίτι.

 

Συγκεκριμένα κάποιος "καλός" μηχανικός, επειδή το οικόπεδο είχε κλίση και επειδή μιλάμε για Πέραμα όπου έγιναν τα απίστευτα.... σκέφτηκε να βγάλει μια άδεια για ισόγεια κατοικία αλλά για να μην είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με τον πίσω γείτονα, το υπερύψωσε 4-5 μέτρα και έβγαλε κατάστημα από κάτω...

Ετσι, το σπίτι κατασκευάστηκε ως Α' όροφος και βέβαια 100% παράνομα!!!

Το νόμιμο ισόγειο, λειτουργούσε ως εργαστήρι αλουμινά για χρόνια επίσης παράνομα!!!

Και τα δύο σήμερα αποτελούν οριζόντιες ιδιοκτησίες προφανώς παράνομα!!!

 

Πιάσ' το αυγό και κούρεφ'το που λέει ο πατέρας μου!

:shock: :shock: :shock:

 

Αρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πρέπει να τακτοποιήσω κατάστημα, αφού λειτούργησε κάποτε επιχείρηση και αφού έχει και την όψη καταστήματος.

 

Μετά;;; Πάω για αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο;;; Ποιά η διαδικασία;;; αφού στη πράξη δεν υπάρχει ο όροφος, τί άδειες να πάω να βγάλω... θα θέλουν και φωτογραφίες αυτοί!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Ο πάνω ιδιοκτήτης είναι συγγενής και είναι στα μαχαίρια... Η γειτονιά επίσης εχθρική όπως έχει δείξει σε άλλες περιπτώσεις... Φέρνουν το 100 με το παραμικρό...

 

Το ιδανικό θα ήταν να τακτοποιήσω σπίτι για τη παράβαση του ύψους και του παταριού και αν υπάρχει μια διαδικασία ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να βγάλω μια άδεια για τις εργασίες επαναφοράς στη νόμιμη κατάσταση... Σας έρχεται καμια ιδέα;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.