Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρόλος και καθήκοντα μηχανολόγου σε βιομηχανία


lem-x24

Recommended Posts

Όχι δεν κρατούσε χρήματα από τον μισθό μου γιατί δεν υπήρχαν ζημίες παραγωγής εξ αιτίας της εποπτείας μου.

Ίσα ίσα η παραγωγή και οι πωλήσεις αυξήθηκαν λόγω της υψηλής ποιότητας των προϊόντων. Υπήρχαν πλέον και όλα τα σχέδια των εξαρτημάτων κάτι το οποίο ήταν γιαυτούς αδιανόητο.

Βέβαια όταν αργότερα μου ζητήθηκε να τα κάνω και 3D τους είπα ότι αν μου δώσουν τον μισθό των σχεδιαστών της Mercedes θα τα κάνω διαφορετικά ξεχάστε το. Καμιά φορά λέμε και κανένα όχι.

Σοβαρές αστοχίες στην παραγωγή δεν υπήρχαν αλλά κάθε δύο εβδομάδες αγοράζαμε καμιά 10αριά μέτρα για τους τεχνίτες γιατί τα έχαναν. Μια φορά πέτυχε το αφεντικό μου έναν προμηθευτή με κάτι σακούλες υλικών και του είπε ότι εφόσον δεν τα παρήγγειλε ο ίδιος να τα πάρει και να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

aiche τί να κάνουμε έπεσες σε ζωντόβολο...υπάρχουνε και τέτοιοι, δεν σημαίνει ότι είναι κακοί επιχειρηματίες αλλά άτομα που το εγώ τους είναι πάνω από όλα στην πυραμίδα αξιών τους...

 

Κατά τα άλλα προσπάθησε να καταλάβεις κι εμείς τι σου λέμε...Ότι δηλαδή δεν είναι δουλειά του Μηχανολόγου (ή Μηχ. Παραγωγής μιας και έπιασε το μάτι μου κάποιους συναδέλφους με αυτή την ειδικότητα) να ασχολείται μόνο με την Αποθήκη, αλλά είναι στο πεδίο της επιστημονικής του κατάρτισης και μπορεί να ασχοληθεί και να το κάνει σωστά.

Αντίθετα με τον Λογιστή, που είναι καταρτισμένος σε άλλου είδους αντικείμενο. Τώρα αν του το έχουν φορτώσει σαν αρμοδιότητα είναι ΟΚ, αλλά τουλάχιστον να συνεργάζεται με τους Υπευθύνους των Τμημάτων Παραγωγής, για να κάνει προγραμματισμό και διαχείριση ποιότητας των προμηθειών. Νομίζω το έχουμε εξαντλήσει αυτό το θέμα...

 

ΥΓ...Υπάρχουν αφεντικά που χρεώνουν τις πένσες και τα κατσαβίδια στο προσωπικό τους αφαιρώντας από το μισθό;;;;;!!! Περίεργο, εκτός αν χάνονται πένσες κάθε μέρα, τώρα να χαθεί 1 - 2 το χρόνο δε λέει και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Kαι ομως συνάδελφε υπάρχουν και αφεντικά που χρεώνουν πένσες, εξαρτήματα, και ελλείμματα παραγωγής στον Μηχανικό παραγωγής, ως κύριο υπεύθυνο για μη σωστή εποπτεία (και φυσικά δεν χάνονται καθε μερα εργαλεία κ.λ.π.), για να μήν σου πώ τι γίνεται εάν τολμήσεις να κάνεις με τα χεράκια σου μια βαθμονόμηση σε πίνακα μηχανής(που φυσικά και είναι μέρος των αρμοδιοτήτων σου και του πεδίου γνώσης σου) για καλύτερη απόδοση ζύγισης κλπ, έχεις σκάψει το λάκο σου για ότι κακό μπορεί να συμβεί στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτη φορά ακούω για μείωση του μισθού του Μηχανολόγου λόγω προβλημάτων στην παραγωγή. Δεν είναι σωστό.

 

Ο Λογιστής μας ήταν βιβλιοθηκονόμος των ΤΕΙ αλλά δεν υπήρχε καμμία συνεργασία με τον υπεύθυνο παραγωγής. Και οι τεχνίτες μας με έβλεπαν σαν εχθρό τους και μου έκαναν την ζωή δύσκολη. Αφού όταν έφευγα υπήρχαν π.χ. 15 συσκευές έτοιμες και την επόμενη μέρα υπήρχαν οι μισές. Όταν αποφάσισα να ελέγχω καλύτερα τι ακριβώς γίνεται τα έπαιξαν.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.